گروه صنایع معدنی فولاد
 
هشدار سازمان حمایت به واحدهای تولیدی فولاد
توضیح انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران برای عرضه در بورس کالا
گروه صنایع معدنی >فولاد - در پی هشدار سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان مبنی بر رعایت کف عرضه در بورس کالا و استفاده از انبارهای مجاز، مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد با بیان اینکه مشکل اصلی در عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر بوده است؛ اعلام کرد که با توجه به قرار صدور بخشنامه حدید برای کف عرضه، واحدهای تولیدکننده شمش منتظر ابلاغیه جدید بوده‌اند.
 
به گزارش ماین نیوز، سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ضمن اعلام اینکه با توجه به نوسانات نرخ ارز و همچنین عدم تعادل عرضه و تقاضا به دلیل انتظارات تورمی، استمرار نظارت و پایش هرچه بیشتر بازار این محصول در سراسر کشور مورد تاکید است، تمامی واحدهای تولیدی فولادی را مکلف به رعایت کف عرضه در بورس کالا در هر مرحله به صورت هفتگی برای تمامی محصولات فولادی اعم از انواع شمش فولادی، انواع ورق فولادی، میلگرد، تیرآهن و ... کرد و هشدار داد که در صورت عدم رعایت کف عرضه ابلاغی یا نگهداری آن در مراکز غیر مجاز، پرونده شرکت‌های متخلف، علاوه بر سازمان تعزیرات حکومتی با موضوع اخلال در نظام اقتصادی کشور، مستقیماً به دادستانی کل کشور منعکس خواهد شد.

در این رابطه وحید یعقوبی مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران  اظهار کرد: در بحث عرضه محصولات فولادی، در حال حاضر عرضه محصولات شامل میلگرد، ورق‌های فولادی، تیرآهن و... انجام شده است؛ منتهی مهمترین مشکلی که وجود داشت، عدم عرضه شمش طی دو هفته اخیر در بورس کالا بوده که به چند دلیل بوده است.

وی افزود: پیش از این، از ابتدای سال ۹۹ تا تاریخ ۲۰ اردیبهشت ماه، هیچ کف عرضه‌ای برای واحدهای تولیدکننده شمش ابلاغ نشده بود؛ اما در این تاریخ معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت)، بخشنامه‌ای را به تمامی واحدهای تولیدی شمش، میلگرد و سایر محصولات فولادی ابلاغ کرد بر اساس آن، واحدهای تولیدی موظف به عرضه ۶۰ درصد تولید خود در بورس کالا شدند. این موضوع با ارائه دلایل کارشناسی مورد اعتراض انجمن و تولیدگان واقع شد. موارد زیادی در این زمینه مطرح است.

مدیر اجرایی انجمن تولیدکنندگان فولاد خاطر نشان کرد: به عنوان نمونه این موضوع عرضه ۶۰ درصد تولید باید ابتدا تایید کمیته تخصصی فولاد را می‌داشت و سپس در ستاد تنظیم بازار مطرح می‌شد؛ ضمن اینکه به لحاظ محتوایی نیز ایردات متعددی به آن وارد بود؛ از جمله اینکه شرکت‌هایی که خود مصرفی دارند، در این بخشنامه لحاظ نشده بوند یا شرکت‌هایی که تامین‌کننده مواداولیه صنایع نظامی و خاص کشور هستند نیز ملزم به عرضه شده بودند. به طور مثال شرکتی بود که شمش خریداری می‌کرد اما ملزم به ارائه در بورس کالا نیز شده بود؛ لذا مشکلات متعددی وجود داشت که کف عرضه عملی نبود و عملیاتی هم نشد.

یعقوبی اعلام کرد: بنابراین قرار شد که وزارت صمت کف عرضه‌ای جدید را مشخص و اعلام کند اما متاسفانه علیرغم چندین بار درخواست انجمن، مشمول مرور زمان شد تا اینکه به تازگی قرار شد تا ظرف چند روز آینده کف عرضه جدید برای شمش ابلاغ شود.

وی تصریح کرد: در این دو هفته‌ای هم که شمش عرضه نشده است، واحدها منتظر اعلام کف عرضه و تکلیفی بودند که دبیرخانه ستاد تنظیم بازار برای عرضه آن (شمش) برای شرکت‌ها تعیین کند؛ بنابراین با اعلام کف عرضه جدید احتمالا از روز سه‌شنبه هفته جاری عرضه شمش در بورس کالا نیز برقرار خواهد شد.

این مقام مسئول در انجمن تولیدکنندگان فولاد افزود: از سوی دیگر، علاوه بر میلگرد، ورق فولادی و تیرآهن که به طور معمول در حال عرضه است، در ورق‌های فولادی اتفاقی مثبت در حال افتادن است. در حال حاضر بیشتر بار عرضه بر دوش فولاد مبارکه است. این اتفاق خوب در بحث تخصیص اسلب‌ به تولیدکنندگان ورق گرم است که آن‌ها نیز ملزم هستند ۹۵ درصد محصول خود را در بورس کالا عرضه کنند؛ فلذا عملا در آینده و با اعلام بخشنامه جدید، عرضه ورق گرم نیز در بورس کالا توسط سایر تولیدکنندگان علاوه‌بر فولاد مبارکه اضافه خواهد شد. به همین ترتیب حلقه بعدی، ورق سرد خواهد بود که در مجموع عرضه ورق را افزایش خواهد داد.

یقوبی با بیان اینکه در بحث اسلب نیز دو سالی بود که عرضه آن در بورس نداشتیم و عرضه اسلب در خارج از بورس انجام می‌شد؛ گفت: در حال حاضر با مصوبه اخیر ارائه شده، قرار است که اسلب نیز در بورس کالا عرضه شود. از همین هفته اولین عرضه اسلب در بورس کالا پس از دو سال انجام خواهد شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۳۹
کد مطلب: 52273
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا