گروه صنایع معدنی فولاد
 
ورود مجدد اسلب به بورس کالا پس از ۲ سال
گروه صنایع معدنی >فولاد - صنعت فولاد کشور روزهای پرتنشی را پشت‌سر می‌گذارد، تا جایی که هر هفته اتفاقات جدید و اثرگذاری این بازار را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد.
 
به گزارش ماین نیوز، هفته اخیر گزارشی مبنی بر کاهش صادرات فولاد ایران در ۳ ماهه نخست امسال منتشر شد که این گزارش جای تامل بسیاری دارد، چراکه صادرات تاثیر بسزایی بر توسعه صنعت فولاد می‌گذارد.

افت ۳۴.۵ درصدی صادرات فولاد

بنا بر تازه‌ترین گزارش آماری انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، مجموع صادرات فولاد ایران (فولاد میانی و محصولات فولادی) در ۳ ماه نخست امسال، یک میلیون و ۴۲۹ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش شدید ۳۴.۵ درصدی را نشان می‌دهد. کاهش صادرات فولاد در حالی انجام می‌شود که کشور به درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی نیاز مبرم دارد و علاوه بر این، در امسال، برای افزایش تولید فولاد و رسیدن سطح تولید سالانه به ۳۰ میلیون تن، برنامه‌ریزی شده است.

در ۳ ماه نخست امسال، صادرات فولاد میانی کشور، یک میلیون و ۴۱ هزار تن بوده که کاهش ۲۷ درصدی را نسبت به دوره مشابه سال قبل نشان می‌دهد. از صادرات فولاد میانی، سهم صادرات بیلت و بلوم در ۳ ماه نخست سال ۹۹، ۸۳۷ هزار تن، و سهم صادرات اسلب، ۲۰۴ هزار تن بوده و صادرات اسلب در فصل بهار امسال، کاهش شدید ۶۱ درصدی را تجربه کرده است. کل صادرات محصولات فولادی کشور در ۳ ماه نخست سال ۹۹، برابر ۳۸۸ هزار تن بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل، کاهش ۴۹ درصدی را نشان می‌دهد.

گفتنی است انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران پیش از این در اوایل اردیبهشت طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت با توجه به شرایط ایجادشده ناشی از بحرانکرونا و همچنین محدودیت‌های شدید داخلی مرتبط با ستاد تنظیم بازار، نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور و کاهش درآمدهای ارزی صنعت فولاد اعلام خطر کرده بود.

کاهش التهاب در بازار آهن و فولاد

خبر خوب هفته گذشته، کاهش التهابات بازار آهن، باوجود کاهش عرضه شمش و محصولات فولادی در بورس کالا بود. در واقع، کاهش نرخ ارز باعث شد ترمز جهش قیمت محصولات فولادی در بازار آزاد کشیده شود. قیمت مقاطع فولادی در هفته گذشته در بازار آزاد، کاهش قابل‌توجهی را تجربه کرد و می‌توان امیدوار بود با ثبات بیشتر در بازار ارز و عرضه روزانه شمش و محصولات فولادی در بورس کالا، قیمت‌ها در بازار آهن، کاهش بیشتری نیز پیدا کند.

افزایش مراودات با کشورهای همسایه و به‌ویژه سفر نخست‌وزیر عراق به ایران، می‌تواند به مقدمه‌ای برای ثبات بیشتر در بازار ارز تبدیل شود. بازار فولاد، همبستگی زیادی با بازار ارز دارد و در واقع، تثبیت قیمت‌ها در بازار آزاد، پیش‌شرط شکل‌گیری نرخ‌های منصفانه در بازار فولاد است. به هر ترتیب، از هفته گذشته، شاهد کاهش التهابات در بازار آهن بودیم و باید امیدوار بود که این روند تا منطقی شدن کامل قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

رشد صعودی «فخوز» آغاز شد

بهترین نماد فولادی بازار سهام در هفته گذشته را باید فخوز دانست. سهام شرکت فولاد خوزستان در بازار بورس، از هفته گذشته حرکت صعودی قدرتمندی را آغاز کرده است. تنها در روزهای کاری حدفاصل ۲۹ تیر تا اول مرداد، نماد #فخوز شاهد رشد ۲۰ درصدی بوده است.

عرضه‌های فولادی بورس کالا

طی هفته‌ای که گذشت، ۷۲ هزار و ۹۵۵ تن، انواع محصولات فولادی در بورس کالا مورد معامله قرار گرفت. در واقع، در هفته گذشته، شاهد افت شدید عرضه فولاد در بورس کالا بودیم. ارزش کل معاملات محصولات فولادی در بورس کالا در هفته گذشته ۶۳۷.۸ میلیارد تومان گزارش شد. فولاد مبارکه در هفته گذشته از محل فروش انواع ورق فولادی در بورس کالا، درآمد ۲۸۵.۸ میلیارد تومانی به‌دست آورد. از میان تمام شرکت‌های فولادی، بیشترین ارزش فروش محصولات در بورس کالا در هفته گذشته متعلق به فولاد مبارکه بود.

فروش اسلب در بورس کالا

بمب خبری هفته گذشته این بود که پس از حدود دو سال دوباره پای عرضه اسلب به بورس کالا باز می‌شود. کارگروه تنظیم بازار، هفته گذشته بخشنامه عرضه تکلیفی اسلب و ورق فولادی در بورس کالا را ابلاغ کرد. براساس این بخشنامه، واحدهای تولیدکننده اسلب باید طبق سهمیه عرضه‌های تکلیفی، اسلب تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کنند و واحدهای دریافت‌کننده اسلب، باید معادل ۹۵ درصد اسلب مصرفی، ورق گرم تولیدی خود را در بورس کالا عرضه کنند.

کارگروه تنظیم بازار در بخشنامه خود، طبق تصمیمات کمیته تخصصی تنظیم بازار فولاد، مقادیر کف عرضه اسلب ازسوی شرکت‌های فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد خوزستان در بورس کالا را تعیین کرد و سهمیه صادرات آنها در سال نیز مشخص شد. عرضه تکلیفی فولاد مبارکه در بورس کالا، ۹۸۴ هزار تن در سال و سهمیه اسلب صادراتی این شرکت ۲۶۴ هزار تن در سال است.

برای فولاد هرمزگان، میزان عرضه تکلیفی، ۹۴۸ هزار تن در سال و سهمیه صادرات ۳۹۶ هزار تن در سال است. برای فولاد خوزستان نیز حجم عرضه تکلیفی ۱۰۴۴ تن در سال و سهمیه صادرات اسلب، ۲۷۶ هزار تن در سال است. طبق بخشنامه‌های ابلاغ‌شده، عرضه تکلیفی اسلب در بورس کالا از مرداد شروع و هرگونه عدم‌عرضه اسلب در بورس کالا، «عرضه خارج از شبکه» و «اخلال در نظم و ثبات اقتصادی» قلمداد می‌شود.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۱۱
کد مطلب: 52232
 
مرجع : روزنامه گسترش صمت