گروه معادن
 
رئیس کمیسیون امور داخلی کشور:
هیئت رئیسه فراکسیون معدن به زودی انتخاب می‌شود
گروه معادن - رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس با بیان اینکه لازم است معادن به مسئولیت‌های اجتماعی خود تکیه کنند؛ از عدم توجه ایمدرو به اکتشاف در سال‌های گذشته انتقاد کرد.
 
به گزارش ماین نیوز، محمدصالح جوکار ظهر امروز در نشست تشکیل کنسرسیوم معادن استان یزد با اشاره به اینکه در هیچ کاری نباید انحصار وجود داشته باشد اظهار داشت: اگر تشکیل این کنسرسیوم سبب ایجاد انحصار و مشکل‌تراشی برای برخی واحدها به ویژه واحدهای معدنی کوچک شود، ایجاد آن اصلا خوب نیست.

وی ادامه داد: در این رابطه و با توجه به اینکه چارچوب فعالیت کنسرسیوم باید به گونه‌ای باشد که مانع‌تراشی نکند، لازم است فعالیت‌ها به گونه‌ای تنظیم شود که تمام شرکت‌های معدنی حتی شرکت‌های کوچک در آن نقش داشته باشند.

جوکار با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته برای تشکیل فراکسیون معدن و صنایع معدنی در مجلس شورای اسلامی گفت: هیئت رئیسه این فراکسیون در آینده‌ای نزدیک و با امضای 65 نفر از نمایندگان انتخاب می‌شود.

نماینده مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی به ظرفیت‌های معدنی استان یزد اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه یزد یکی از قطب‌های اصلی معدنی کشور به حساب می‌آید، این فراکسیون می‌تواند برای استان نقشی بسیار راهگشا داشته باشد.

وی به مسائل مطرح شده در ارتباط با مشکلات کارخانه‌های جوار معدنی یزد در زمینه تامین مواد اولیه اشاره کرد و گفت: در سال‌های اخیر متاسفانه اقدام قابل توجهی در زمینه اکتشاف صورت نگرفت و همین موضوع سبب شده که کارخانه‌های ما الان با مشکل مواجه باشند.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه بحث اکتشاف باید به صورت جدی در دستور کار کنسرسیوم معادن یزد قرار گیرد افزود: در این زمینه سوال مهمی مطرح است که چرا ایمدرو در طول سال‌های گذشته دست به اکتشاف نزده است.

جوکار بر ضرورت توازن میان شرکت‌های جوار معدنی و نوع فعالیت آنها با معادن در استان تاکید کرد و افزود: اگر صرفا به یک محصول از جمله گندله توجه کنیم و از دیگر صنایع جوارمعدنی غافل شویم، قطعا با مشکل روبه رو می‌شویم.

نماینده مردم شهرستان‌های یزد و اشکذر، بخش ندوشن و دهستان سورک در مجلس شورای اسلامی بر ضرورت عمل واحدهای معدنی به مسئولیت‌های اجتماعی که بر دوش آنها گذاشته شده تاکید کرد و گفت: باید به سمتی برویم که اگر منابع معدنی در نقطه‌ای به پایان رسید، مردم آن منطقه به مشکل نخورند.

وی با بیان اینکه همه باید نسبت به این موضوع توجه کافی داشته باشیم افزود: برطرف کردن این اشکال با عمل به مسئولیت‌های اجتماعی توسط واحدهایی از جمله معادن و فولادها محقق می‌شود.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۲۴
کد مطلب: 52210
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم