گروه معادن سنگ آهن
 
احداث نخستین کارخانه فرآوری آهن آذربایجان‌غربی در بوکان آغاز شد
گروه معادن >سنگ آهن - مراحل اجرایی احداث نخستین کارخانه فرآوری و تولید کنسانتره آهن آذربایجان‌غربی در روستای "قالوی شیخان" از توابع بخش مرکزی شهرستان بوکان آغاز شد.
 
به گزارش ماین نیوز، مدیرعامل شرکت معدنی زمین "کاوان غرب ایرانیان" در این خصوص گفت: معدن آهن "قالوی شیخان" در سال ۱۳۹۰ ثبت و پروانه اکتشاف آن در اواخر همان سال اخذ شده که مراحل اکتشافات آن طی سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ انجام و منجر به گواهی کشف در آبان ماه ۱۳۹۲ شد که ذخیره آن ۵۰۲ هزار تُن هماتیت با عیار ۴۱.۱۵ فیت است.

"خسرو معروفی نقدهی" ادامه داد: این واحد تولیدی با سرمایه‌گذاری بیش از ۳۰۰ میلیارد ریال در بخش کارخانه و حدود ۱۰۰ میلیارد ریال در بخش معدن انجام خواهد شد که برای ۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و ۵۰۰ نفر به صورت غیرمستقیم اشتغال ایجاد می‌کند.

وی افزود: ظرفیت تولید این واحد، سالانه ۱۰۰ هزار تن کنسانتره آهن پرعیار بوده که در ۲ فاز اجرایی می‌شود و انتظار می‌رود فاز نخست آن طبق زمانبندی با توجه به خرید ماشین‌آلات و تجهیزات در مهرماه امسال به بهره‌برداری برسد.

مدیرعامل شرکت معدنی زمین کاوان غرب ایرانیان اضافه کرد: هم‌اکنون در استان ۲۰ معدن آهن با ذخیره کل ۸.۷ میلیون تن وجود دارد که به طور عمده هماتیت بوده و ۵۰ تا ۶۰ درصد آنها فعال هستند.

سرپرست فرمانداری بوکان نیز در این خصوص با انتقاد از خام‌فروشی معادن این شهرستان اظهار داشت: معادن این منطقه به طور متوسط سالیانه ۲۰۰ میلیارد ریال به جاده‌های روستایی و ابنیه آنها خسارت وارد می‌کند.

لقمان خسروپور با بیان اینکه امکان جذب اعتبارات برای بازسازی این جاده‌ها وجود ندارد، اضافه کرد: تا زمانی که خام فروشی معادن در این شهرستان به پایان نرسد، این معادن در روند توسعه شهرستان نقشی نخواهند داشت.

شهرستان بوکان در جنوب آذربایجان‌غربی و ۱۸۵ کیلومتری مرکز استان واقع شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۸
کد مطلب: 52194
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا