گروه معادن ساير حوزه ها
 
ورود کنگره آمریکا به موضوع تولید عناصر استراتژیک ارزشمند
گروه معادن >ساير حوزه ها - مجلس نمایندگان آمریکا کمیته ای را برای بررسی راه های افزایش تولید داخلی عناصر خاکی نادر که برای تولید موشک، تلفن همراه و سایر تجهیزات پیشرفته فناوری استفاده می شود، تشکیل داد.
 
به گزارش ماین نیوز، کمیته مواد معدنی مهم که اعضای هر دو حزب در آن حضور دارند، جدیدترین تلاش مقامات واشنگتن برای کاهش نفوذ چین به عنوان بزرگترین تولیدکننده یا فراوری کننده عناصر خاکی نادر، لیتیوم، تیتانیوم و سایر مواد معدنی جدید اما بااهمیت در جهان است.

تصمیم ۳۰ سال پیش پکن برای تبدیل عناصر خاکی نادر به ماده استراتژیک و ممنوعیت استخراج این مواد توسط خارجیان کمک کرد راه برای چین به منظور کنار زدن آمریکا و تبدیل شدن به بزرگترین تولیدکننده این مواد در جهان هموار شود.

طی این مدت چین کنترل روی تولید داخلی عناصر خاکی نادر که گروهی متشکل از ۱۷ عنصر مورد استفاده در دستگاه‌های الکترونیکی و تجهیزات نظامی پیشرفته هستند را تشدید کرده است. آمریکا در این بخش از چین عقب افتاده و برتری را به رقیب آسیایی خود واگذار کرده است.

چین اکنون حدود ۷۰ درصد از تولید جهانی را تشکیل می‌دهد و آمریکا تنها یک معدن عناصر خاکی نادر دارد. طبق گزارش سیتی گروپ، صنایع آمریکایی خارج از بخش دفاعی هیچ راه فوری برای شکستن وابستگی به چین برای تأمین عناصر خاکی نادر ندارند.

پکن سهمیه معدنکاری عناصر خاکی نادر را در سال ۲۰۲۰ به میزان ۶.۱ درصد افزایش داد و به رکورد سالانه بالایی رساند.

اریک اسوالول، نماینده دموکرات کالیفرنیا و گای ریچنتالر، نماینده جمهوریخواه پنسیلوانیا ریاست این گروه را که از سوی ریاست کمیته مدیریت مجلس تایید شده است، برعهده خواهند داشت.

پنتاگون و شمار رو به رشدی از شرکتهای فناوری آمریکا نسبت به احتمال قطع صادرات عناصر خاکی نادر چین به آمریکا ابراز نگرانی کرده اند. چنین اتفاقی در سال ۲۰۱۰ برای ژاپن افتاد و اگر روابط میان پکن و واشنگتن وخامت بیشتری پیدا کند، چنین احتمالی وجود دارد.

یکی از روسای این کمیته به رویترز گفت: همه ما می خواهیم مطمئن شویم که آمریکا به این مسئله امنیت ملی می پردازد.

وزارت دفاع آمریکا تامین مالی دو پروژه برای فراوری عناصر خاکی نادر برای تسلیحات نظامی را ازسرگرفته است. پنتاگون در ۲۲ آوریل برای شرکت لیناس استرالیا و شرکت خصوصی ام پی متریالز بودجه برای تاسیسات جداسازی عناصر خاکی نادر در تگزاس و کالیفرنیا تامین کرد.

اعضای کمیته جدید به قانونی خواهند پرداخت که از سوی اسوالول برای تامین مالی دائمی تحقیقات عناصر خاکی نادر در لابراتوارهای وزارت انرژی آمریکا معرفی شده است.

بر اساس گزارش اویل پرایس، چین در دهه های اخیر به بزرگترین تولیدکننده بسیاری از این عناصر خاکی نادر در جهان تبدیل شده است. صنعت عناصر خاکی نادر در طول جنگ جهانی دوم در راستای پروژه منهتن در آمریکا آغاز به فعالیت کرد اما این فناوری به تدریج به چین منتقل شد.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ مرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۴۶
کد مطلب: 52126
 
مرجع : خبرگزاری ايسنا