گروه معادن مس
 
سعد محمدی در مجمع سالانه شرکت مس اعلام کرد:
۵۲۸ میلیون تن به ذخایر مس کشور افزوده شد
طرح جامع مس با هماهنگی ایمیدرو به اجرا در می آید
گروه معادن >مس - اردشیر سعدمحمدی مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، خبر داد: 528 میلیون تن به میزان ذخایر مس کشور افزوده شده است. سعدمحمدی تاکید کرد:‌خبر افزایش ذخایر، برای نخستین بار است که اعلام می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، وی که در مجمع عادی سالانه شرکت ملی صنایع مس ایران سخن می گفت، تصریح کرد: با ذخایر جدید،‌ ایران در جایگاه هفتم دارنده ذخایر فلز سرخ رنگ قرار گرفته است. سعدمحمدی افزود: پیش بینی می کنیم با ادامه فعالیت های اکتشافی، ایران بتواند ذخایر بیشتری کشف کند و جایگاه ششم اندونزی را در اختیار گیرد.

وی در این مجمع که به ریاست عباس نعیمی قائم مقام و عضو هیات عامل ایمیدرو برگزار شد، تاکید کرد: هر نیم درصد افزایش ذخیره معادل 10 میلیارد دلار برای شرکت مس ارزش دارد.
مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس (NICICO)،با بیان اینکه ایران در طراحی توسعه مس جهان، دارای جایگاه مشخصی است، افزود: کشورمان 4.2درصد از ذخایر جهانی را در اختیار دارد.
سعدمحمدی گفت: طرح جامع مس که برای افق 1410 طراحی شده با تایید و هماهنگی ایمیدرو به اجرا در می آید. به گفته وی،‌ میزان سرمایه گذاری ها برای توسعه صنعت مس در بخش ارزی به 2.1 میلیارد یورو و در بخش ریالی به 20هزار میلیارد تومان خواهد رسید. وی گفت: تا افق مورد نظر 29 پروژه توسعه ای در صنعت مس اجرا خواهیم کرد.

متوسط ذخایر مس برای بیش از 100 سال

وی درباره اکتشافات ذخایر مس گفت: ذخایر در سرچشمه، میدوک و سونگون به ترتیب برای 96 سال، 120 سال و 116 کفایت خواهد داشت و از نظر داشتن ذخایر هیچ نگرانی وجود ندارد. سعدمحمدی در ادامه خبر داد که به زودی 4 معدن جدید مس باز خواهد شد که با فعالیت های آن ها 148هزار تن به تولید کنسانتره مس افزوده می شود.

مدیر عامل شرکت ملی صنایع مس ایران، تولید 250هزار تن کاتد و 1.1 میلیون تن کنسانتره مس در سال گذشته را عملکردی بی سابقه در این صنعت دانست و گفت: امسال برنامه 280هزار تن تولید کاتد را پیش رو داریم و سال پس از آن از 300هزار تن عبور خواهیم کرد.

سعدمحمدی درباره فروش این شرکت اظهار داشت: 111هزار و 120 میلیارد تومان فروش داخلی طی سال گذشته آن هم در شرایطی که دنیا با کاهش 650 دلاری قیمت مواجه شد، رقمی قابل توجه برای شرکت مس محسوب می شود. وی ادامه داد: در چهار ماه ابتدای امسال نیز عملکرد فروش شرکت 43درصد بالاتر از تعدیل مثبتی است که پیشتر منظور کرده بودیم. به گفته سعد محمدی، در مدت مشابه سال قبل فروش به 5900 میلیارد تومان رسید که این رقم تا پایان تیر ماه به 9600 میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۱۲
کد مطلب: 52009
 
مرجع : ایمیدرو