گروه معادن
 
وزارت صمت:
معادن سنگ تزئینی با مطالبه حقوق دولتی تعطیل نشدند
گروه معادن - مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صمت با بیان اینکه هیچ معدن سنگ تزئینی در کشور صرفاً بدلیل مطالبه حقوق دولتی تعطیل نشده است، گفت: عدم وجود بازار فروش، معارضین محلی، اختلافات داخلی فی مابین شرکاء و عدم کیفیت ماده معدنی از جمله تعطیلی معادن است.
 
به گزارش ماین نیوز، عباسعلی ایروانی، با اشاره به اینکه موضوع وضع عوارض بر سنگهای خام صادراتی در راستای کاهش خام فروشی و البته توجه بیشتر بهره برداران و تجار معدنی کشور به بحث فرآوری سنگ تزئینی در داخل و ایجاد ارزش افزوده بیشتر اتخاذ شد، اظهار داشت: در شرایط فعلی موضوع بازنگری و تعیین عوارض سالانه توسط این معاونت در دستور کار قرار دارد.

وی با بیان اینکه هیچ معدن سنگ تزئینی در کشور صرفاً به‌دلیل مطالبه حقوق دولتی تعطیل نشده است، افزود: همزمانی وقوع عواملی از جمله، عدم وجود بازار فروش، معارضین محلی، اختلافات داخلی فی مابین شرکاء و عدم کیفیت ماده معدنی ... از جمله دلایل تعطیلی معادن است که عدم پرداخت حقوق دولتی نیز همزمان با عوامل فوق مزید بر علت خواهد شد.

«معدن، گنج پنهان»|تعطیلی 1000 معدن سنگ ایران و بازار صادراتی 1 میلیارد دلاری که به رقبا واگذار شد

مدیرکل دفتر نظارت امور معدنی وزارت صمت تصریح کرد: البته راهکارهای مختلفی در قانون معادن و آیین نامه اجرایی و بخشنامه های صادره از سوی وزارت متبوع در راستای کمک به بهره برداران معادن پیش بینی شده که در صورت رعایت آن مانع از تعطیلی معادن خواهد شد که از جمله آن موارد می توان به درخواست اعطای تعطیلی موقت از سوی بهره برداران معادنی که بنا به یک یا چند دلیل فوق از جمله عدم بازار فروش و ... امکان فعالیت در سال را ندارند اشاره کرد.

وی اضافه کرد: درخواست کاهش ظرفیت اسمی تولید معادن صرفاً با ارائه یک درخواست در هر سالی که بهره بردار پیش بینی عدم وجود بازار فروش مناسب را دارد و تقسیط بدهی حقوق دولتی معادن به مدت یکسال از جمله راهکارهای وزارت صنعت برای عدم تعطیلی معادن است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۴۹
کد مطلب: 51696
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم