گروه معادن
 
سهم ۲۴ درصدی شن و ماسه از معادن فعال کشور
گروه معادن - بررسی آمارهای مربوط به معادن در حال بهره‌برداری کشور گویای آن است که شن و ماسه سهم حدود یک چهارم معادن فعال کشور را به خود اختصاص داده‌اند و تعداد آنها بالغ بر یک‌هزار و ۱۷۰ معدن را نشان می‌دهد.
 
به گزارش ماین نیوز و برپایه اطلاعات چکیده نتایج طرح آمارگیری از معادن در حال بهره‌برداری سال ۱۳۹۷ که از سوی دفتر صنعت، معدن و زیربنایی مرکز آمار ایران اسفند ۹۸ منتشر شد، معادن شن وماسه ۲۴ درصد از تعداد نزدیک به پنج هزار معدن فعال را به خود اختصاص داده است.

سنگ آهک سهم نزدیک به ۲۰ درصدی

آمارهای مورد بررسی حاکی است که در سال ۹۷ تعداد چهار هزار و ۹۱۶ معدن مشغول به فعالیت بوده اند و از بین آنها شمار ۹۶۹ معدن به میزان ۱۹.۷ درصد به استخراج سنگ آهک اختصاص داشته که در واقع رتبه دوم پس از شن و ماسه را به خود اختصاص داده‌اند.

بنابراین دو هزار و ۱۳۹ معدن فعال و یا ۴۳.۵ درصد از معادن کشور در زمینه شن و ماسه و سنگ آهک فعالیت داشتند که از بعد اقتصادی چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

ضمن اینکه آمار معادن فعال در سال ۱۳۹۶ تعداد پنج هزار و ۳۵۳ معدن بود که در سال ۹۷ کاهش ۸.۲ درصدی ثبت شد.

سنگ های تزئینی رتبه سوم

آمارهای مورد بررسی گویای آن است که پس از شن و ماسه، سنگ آهک، جایگاه سوم از نظر تعداد معادن فعال را در سال ۹۷ به خود اختصاص داد، شمار معادن این بخش ۶۷۰ معدن ثبت شده و سهم ۱۳.۶ درصد از معادن فعال را داشت.

بدین ترتیب بیش از ۵۷ درصد معادن فعال در سه حوزه شن وماسه، سنگ آهک و سنگ تزئینی جای گرفته‌اند که می‌توان گفت: نزدیک به ۶۰ درصد معادن کشور در حوزه مصالح ساختمانی جای گرفته‌اند.

ایران با شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن آن قطعی و بقیه احتمالی است، در رتبه پانزدهم دنیا قرار دارد.

استان تهران بیشترین تعداد معادن

آمارهای بدست آمده نشان می‌دهد که سه استان تهران، خراسان رضوی و اصفهان به ترتیب با ۵۷۲، ۳۹۲ و ۳۲۹ معدن بیشترین معادن در حال بهره‌برداری را به خود اختصاص داده‌اند، ضمن اینکه استان‌های کرمانشاه، ایلام و البرز به ترتیب با ۶۱ ،۳۲ و ۲۷ معدن کمترین معادن را در خود جای داده‌اند.

ایران با کشف ۶۸ نوع ماده معدنی از لحاظ تنوع در بین کشورهای جهان رتبه دهم را از آن خود ساخته است.

آمارهای پیشین متوسط استخراج مواد معدنی از معادن فعال کشور را رقم ۴۰۰ میلیون تن نشان می‌دهد و در سال ۹۸ وزارت صنعت، معدن و تجارت میزان استخراج را ۴۱۰ میلیون تن ذکر کرد که انتظار می‌رود امسال ۲۵ درصد به این رقم افزوده شود.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۸ تير ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۴۸
کد مطلب: 51500
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا