گروه معادن
 
کنسرسیوم سنگ آهن گروه معادن کوثر با بخش خصوصی به کمک زنجیره فولاد کشور می آید
گروه معادن - مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر خبر از تشکیل کنسرسیوم معدنی با مدیریت واحد در بخش سنگ آهن جهت فعال سازی معادن کوچک مقیاس و ترویج کنسرسیوم معدنی از طریق مشارکت بخش خصوصی دارای زنجیره ارزش نهایی با شرکت مجتمع فولاد اردستان و شرکت گاما پرتو صنعت داد.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از روابط عمومی شرکت سرمایه گذاری توسعه صنایع و معادن کوثر، مهدی آل ابراهیم، مدیرعامل گروه معادن کوثر، اعلام داشت که این شرکت با بیش از 35 سال تجربه معدنکاری در زمینه سنگ تزئینی و نما از سال 1393، جهت دستیابی به چشم انداز 1404 سند توسعه شرکت و افزایش سبد محصولات با محوریت اشتغال زایی و سود آوری بیشتر برای ذینفعان، پا به عرصه صنایع فلزی نهاده و با انجام عملیات اکتشاف در 5 پهنه اکتشافی، تعداد 47 محدوده مستعد مواد معدنی فلزی را شناسایی و به ثبت رسانیده است.

وی در ادامه افزود: با توجه به نیاز کشور به توسعه اکتشافات مواد معدنی فلزی، طی یکسال اخیر علاوه بر توجه به سایر حوزه های کاری به صورت جهادی و شبانه روزی در حوزه اکتشاف شرکت فعالیت صورت پذیرفت که نتایج آن، منجر به شناسایی تعدادی پتانسیل طلا، مس و سنگ آهن گردید. از آن جایی که سیاست شرکت، جلوگیری از خام فروشی و حداکثر رسانی ارزش افزوده محصولات از طریق تولید محصول نهایی با تکیه بر توان داخلی می باشد، تصمیم بر جذب مشارکت با پتانسیل تولید فولاد گرفته شد.

در سند چشم انداز 1404 کشور، ظرفیت تولید فولاد 55 میلیون تن پیش بینی شده است که مهمترین نکته آن تأمین سالیانه 164 میلیون تن سنگ آهن است. در سال 98 تولید 28 میلیون تن فولاد برنامه ریزی شده بود که آمار 27 میلیون تن به ثبت رسید که عمده مشکل فولاد سازان در این زمینه کمبود منابع سنگ آهن بیان شده است.

با عنایت به شروع زنجیره فولاد از سنگ آهن در صورت بروز مشکل در تأمین سنگ آهن کل زنجیره با مشکل مواجه خواهد بود. ایشان تأکید کرد که اکتشاف ابتدای چرخه زنجیره فولاد است و اگر مطالعات اکتشافی کشور منجر به یافتن پتانسیلهای جدید نشود، در افق 1404 با کمبود سنگ آهن مواجه خواهیم شد و ناگزیر به واردات این محصول خواهیم بود.

در همین راستا گروه معادن کوثر با شرکت های مجتمع فولاد اردستان و گاما پرتو صنعت، کنسرسیوم معدنی با محوریت سنگ آهن، جهت انجام کلیه مراحل اکتشاف، استخراج و تولید محصول نهایی قابل ارائه به بازار، برای 3 محدوده اکتشافی واقع در شهرستان های نایین و اردستان، استان اصفهان، تشکیل دادند.

سپس مجید ساوجی، مدیرعامل مجتمع فولاد اردستان گزارشی از عملکرد مجموعه فولاد اردستان را بیان داشت و اعلام کرد که این مجتمع، هم اکنون حدود 500 هزار تن فولاد تولید می کند که برای دستیابی به ظرفیت اعلام شده، نیاز به 1.5 میلیون تن سنگ آهن خام دارد. لذا این مجموعه عمده تمرکز خویش را در مشارکت و خرید محدوده های واقع در شعاع 300 کیلومتری مجتمع قرار داده است. این مجتمع از شمش تولید شده، توسط سیستم نورد، تیر آهن های سایز 14، 16 و 18، تسمه های 30 سانتی متری ورق با ضخامت 8 تا 30 میلیمتر، نبشی و ناودانی تولید می کند که این فرآیند، جلوی حدود 200 میلیون دلار ارزبری از کشور را خواهد گرفت. همچنین ایشان بیان داشت که این مجتمع بین 50 تا 70 درصد از محصول نهایی را صادر می کند.

در ادامه مهدی آل ابراهیم خبر از یافتن پتانسیل های طلا و مس در استان اصفهان، کرمان و اردبیل دادند و بیان نمودند که برنامه این گروه برای سرعت بخشیدن به روند اکتشاف و همچنین استفاده از پتانسیل های موجود داخلی، اخذ مشارکت می باشد که دستاوردهای حاصل از فعالیت های انجام شده در این راستا به زودی اعلام خواهد شد.


تاریخ انتشار : شنبه ۷ تير ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۰
کد مطلب: 51465