گروه صنایع معدنی سیمان
 
کاهش ۲۲ درصدی صادرات سیمان
گروه صنایع معدنی >سیمان - دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان گفت: در فروردین ماه امسال تولید سیمان ۷.۸ درصد افزایش یافت، اما صادرات با کاهش ۲۲ درصدی مواجه شد.
 
به گزارش ماین نیوز، عبدالرضا شیخان اظهار کرد: با توجه به شرایط اقتصادی و بالا رفتن هزینه تولید به دنبال افزایش قیمت سیمان هستیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: طبق مذاکرات صورت گرفته تا پایان هفته درباره تغییر قیمت سیمان تصمیم گیری می‌شود.

وی قیمت تمام شده بیش از ۵۰ درصد افزایش یافته قیمت مواد اولیه، هزینه حمل و نقل، هزینه پیمانکاری، خرید قطعات و نیروی انسانی همه با افزایش همراه بوده است.

شیخان تاکید کرد: سال گذشته حدود ۳۰ درصد قیمت سیمان افزایش یافت، اما امسال درخواست صنعت سیمان بیش از این رقم است و منتظر تصمیم گیری در این زمینه هستیم.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با بیان اینکه کرونا روی صادرات سیمان تاثیر گذاشت، گفت: به دلیل بالا رفتن هزینه حمل و نقل سیمان و کلینکر ایران قادر به رقابت با سایر کشور‌ها نیست.

شیخان بیان کرد: با توجه به اینکه سیمان و کلینکر پرحجم و با ارزش پایین هستند در نتیجه هزینه‌های حمل و نقل روی قیمت صادرات بسیار اثرگذار است و هرگونه افزایش قیمت حمل و نقل روی صادرات به کشور‌های همسایه اثرگذار است.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان خاطرنشان کرد: در فروردین ماه امسال تولید سیمان ۷.۸ درصد و در تحویل داخلی ۱۰ درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین صادرات کلینکر ۱۸ درصد رشد و صادرات سیمان ۲۲ درصد کاهش داشته است.

شیخان درباره دلایل کاهش صادرات سیمان گفت: بسیاری از کشور‌ها مانند ازبکستان واردات سیمان را بنا به دلیلی متوقف کردند.

گفتنی است با تلاش‌های صورت گرفته پس از انقلاب در حال حاضر ظرفیت تولید سیمان کشور به ۸۸ میلیون تن رسیده است و به بسیاری از کشور‌ها صادر می‌شود.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۱:۵۷
کد مطلب: 51029
 
مرجع : خبرگزاری میزان