گروه معادن سنگ آهن
 
افزایش قیمت مس و سنگ آهن در پی بروز نشانه‌های بازگشت سریع اقتصاد جهانی
گروه معادن >سنگ آهن - قیمت سنگ آهن روز دوشنبه ناشی از کاهش ذخایر انبارها در چین همچنان دو رقمی باقی ماند. گفتنی است چین بیش از ۷۰درصد تجارت سنگ آهن دنیا را در اختیار دارد، این درحالیست که نسبت به کاهش عرضه برزیل به عنوان دومین تامین کننده بزرگ سنگ آهن در جهان نگرانی وجود دارد.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از رویترز براساس اعلام فست مارکت MB، سنگ‌آهن وارد شده به شمال چین با عیار 62% در اوج 9 ماهه گذشته، با قیمت 100.45 دلار در هر تن مبادله می‌شد. براساس این گزارش، در بورس کالای دالیان، معاملات آتی سنگ آهن رکورد تازه‌ای بالغ بر 108.92 دلار در هر تن (که از ابتدای آوریل 20 درصد بیشتر است) را ثبت کرد. معاملات آتی سنگ آهن در دالیان از سال 2013 آغاز شده است.

در این گزارش آمده است، چین بیش از نیمی از تولید فولاد جهان را تشکیل می‌دهد و برنامه‌ها برای افزایش روند تولید و واردات با سرعت بسیار زیاد در حال انجام است. استراتژیست‌های کالا در ING در یادداشتی به نقل از رویترز گفتند: فولاد در چین روند افزایشی را تجربه می‌کند، این در حالی است که نسبت به عرضه سنگ‌آهن در برزیل نگرانی وجود دارد. بر اساس داده های مشاوره SteelHome با کاهش قیمتهای سنگ آهن، ذخایر انبارهای موجود در بنادر چین روز جمعه به بیش از 109 میلیون تن رسید که کمترین میزان از نوامبر 2016 است.

براساس این گزارش، معاملات مس در نیویورک در روز دوشنبه با افزایش بیش از 2٪ ، به 2.4775 دلار در هر پوند (5،460 دلار در هر تن) رسید و سود این فلز از اواسط ماه مارس به بیش از 25٪ رسید. CNBC گزارش می‌دهد که تحلیلگران بانک آمریکا پیش بینی کردند قیمت مس در سال 2020 به 5،620 دلار در هر تن افزایش می‌یابد که بیش از 5.4٪ رشد را شاهد خواهد بود.

با توجه به کاربرد گسترده مس در صنعت و ساخت و ساز، ممکن است انقباض پیش بینی شده در اقتصاد جهانی در سال‌جاری میلادی، منجر به کاهش دو رقمی مصرف مس شود. با این حال ، تحلیلگران آمریکا تردید دارند که آیا میزان کاهش در خریدها تا این حد واقع بینانه است؟

و اظهار داشتند که اگرچه رشد اقتصادهای غربی ممکن است به طور کامل آینه‌ای از بازگشت دوباره اقتصاد چین نباشد، اما کاهش قرنطینه‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا، احتمالا باعث افزایش خرید مواد اولیه در سراسر جهان خواهد شد.

تحلیلگران همچنین معتقدند رکود اقتصادی فعلی از جنبه‌های مختلف با رکودهای معمول متفاوت است که از آن جمله می‌توان به آسیب بیشتر بخش خدمات نسبت به بخش صنعت و ارائه بسته‌های محرک مالی قابل توجه توسط دولتها اشاره کرد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۲
کد مطلب: 50971
 
مرجع : اقتصاد آنلاین