گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
کاهش ۲۹درصدی هزینه‌های اکتشاف معادن در ۲۰۲۰
گروه اكتشاف و زمين شناسي - افزایش قیمت طلا نیز نمی‌تواند مانع شود که هزینه‌های اکتشاف جهانی در سال۲۰۲۰میلادی به بدترین سال خود در ۱۵ سال اخیر تبدیل شود.
 
به گزارش ماین نیوز و به نقل از آژانس بازار S&P پیش بینی می‌شود هزینه‌های اکتشاف در این صنعت از 9.3 میلیارد دلار در سال 2019 به 6.6 میلیارد دلار در سال جاری کاهش یابد.

علیرغم اینکه قیمت طلا به بالاترین سطح هفت ساله از 1700 دلار در هر اونس نزدیک می‌شود، سال‌جاری به احتمال زیاد هزینه‌های حفاری این فلز گرانبها در مقایسه با سال گذشته، بیش از 800 میلیون دلار کاهش خواهد یافت.

کریس گالبرایت، تحلیلگر معدن و فلزات درآژانس S&P در این گزارش می‌گوید، بخش عمده اکتشاف طلا توسط شرکت‌های کوچک انجام می‌شود و این بخش تحت فشار قرار دارد.

در ادامه گزارش آمده است، براساس داده‌های آژانسS&P شرکت‌های معدنی کوچک موفق شدند در سه ماهه اول سال 2020، 781 میلیون دلار جمع آوری کنند که بخش عمده‌ای از آن به صورت بدهی است، یعنی تقریباً از 1.54 میلیارد دلار سرمایه گذاری در سه ماهه آخر سال 2019، 50 درصد کاهش داشته است.

براساس این گزارش، تولید جهانی طلا سال گذشته(2019) برای نخستین بار طی یک دهه کاهش یافت، اما پیش از شروع شیوع ویروس کرونا آژانسS&P انتظار داشت که حدود 2 میلیون اونس اضافی در سال‌جاری میلادی ریخته شود و در مجموع به 108 میلیون اونس برسد. اما با توجه به تأثیر ویروس کرونا، کریس گالبرایت انتظار دارد یک سال دیگر کاهش تولید طلا با خاموشی معدن همراه باشد و حدود 2.7 میلیون اونس کمتر از پیش بینی برای سال جاری باشد.

در ادامه گزارش اشاره شده است که آمریکای لاتین و آفریقای جنوبی مسوولیت بخش عمده این خسارات را بر عهده دارند، اگرچه به نظر می‌رسد روسیه در مرحله اولیه انتشار ویروس کرونا و تحت تاثیر عملیاتی آن قرار دارد.بنابراین گزارش تولید طلا در سال آینده به رشد مثبت باز خواهد گشت.

قیمت روز طلا در ماه ژوئن برای تحویل دراین ماه، 1725 دلار در هر اونس بود و بیش از 200 دلار در هر اونس از ابتدای سال تا کنون افزایش یافته است.


بازار مس نیز چشمک می‌زند

براساس این گزارش، بودجه‌های مس نیز در حال کاهش است و پیش بینی می‌شود 935 میلیون دلار کاهش یابد. گالبرایت اظهار داشت که قیمت مس برای تحریک برنامه‌های اکتشاف توسط شرکت‌های معدنی کوچک خیلی کم است این در حالیست که شرکت‌های بزرگ در حالت حفظ سرمایه قرار دارند.

پیش بینی می‌شود تولید مس معادن امسال 135هزار تن کاهش یابد و به 19.6 میلیون تن برسد. همچنین به دلیل افت عرضه کنسانتره، کاهش هزینه‌های درمان کمتر و کاهش هزینه‌های مربوط به کرونا، میزان تولید مش تصفیه شده 75،000 تن خواهد بود.

این گزارش می‌افزاید، انتظار می‌رود بازار مس طبق آمارهای آژانسS&P در سال 2020، 182،000 تن مازاد به خود اختصاص دهد که از تخمین‌های قبلی مبنی بر بیش از 72،000 تن تولید بیش از حد است.

بنابراین گزارش، علیرغم تاثیر بیماری کرونا، این شرکت پیش بینی قیمت مس خود را به طور متوسط 5700 دلار در هر تن (2.59 دلار در هر پوند) برای سال 2020 حفظ کرده است و این رقم در سال آینده به 6.233 دلار و در سال 2022 به 64425 دلار می‌رسد.

براساس این گزارش، قیمت مس آخرین بار در هر پوند 2.43 دلار به ازای هر پوند (5355 دلار در هر تن) در بازار کومکس در نیویورک بود، اما هنوز هم بیش از 20٪ پایین ترین آمار در اواسط ماه مارس بوده است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ خرداد ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۲۷
کد مطلب: 50770
 
مرجع : اقتصاد آنلاین