گروه صنایع معدنی فولاد
 
تایید عرضه محصولات فولادی به دلالان
پیشنهاد انجمن فولاد برای قیمت‌گذاری
گروه صنایع معدنی >فولاد - عضو انجمن فولاد گفت: قیمت فولاد باید واقعی باشد و ارز سنا جایگزین ارز نیمایی شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رضا شهرستانی در گفت‌وگو با میزان درباره ابطال برخی از معاملات فولاد در بورس، اظهار کرد: به دلیل نیازی که در بازار وجود دارد خریداران قیمت بالا برای خرید ثبت می‌کنند، اما وزارت صمت به دلیل اینکه دستوری به دنبال تعیین قیمت است روی سقف قیمتی اقدام به ابطال معاملات بورس می‌کند.

عضو انجمن فولاد افزود: با اینکار تقاضا بازار بیشتر می‌شود و هر روز افزایش می‌یابد، اما پیش بینی می‌کنم با روندی که وجود دارد در آینده قیمت آزاد شود.

وی درباره پیشنهاد انجمن برای قیمت‌گذاری فولاد، گفت: پیشنهاد انجمن بر این است که مقدار حجمی که در بورس ارائه می‌شود در مجموع طی یک ماه ۲۰۰ هزار تن باشد، همچنین قیمت باید واقعی باشد یعنی به جای ارز نیمایی، ارز سنا (آزاد) جایگزین شود به دلیل اینکه اختلاف بین ارز نیما و سنا زیاد باشد که در حال حاضر این اختلاف به ۲۰ درصد رسیده موجب فساد، رانت و قاچاق می‌شود.

شهرستانی درباره اینکه برخی از کارخانجات تولیدی محصولات خود را به دلالان عرضه می‌کنند، بیان کرد: به دلیل نیاز‌هایی که است در کل زنجیره این موضوع وجود داشته به طور مثال در بخش ذوب بالای ۳۵ میلیون تن ظرفیت وجود دارد در صورتی که برنامه ریزی سال گذشته ۲۷ میلیون تن بود و امسال به ۳۰ تا ۳۲ میلیون تن رسیده است.

عضو انجمن فولاد با بیان اینکه کمبودی که در مواد اولیه وجود دارد موجب شده زنجیره به مشکل بخورد، خاطرنشان کرد: همچنین به دلیل سرکوب قیمت شمش که قیمت آن واقعی نیست کل زنجیره از سنگ تا شمش متضرر می‌شوند.

وی تصریح کرد: هر چقدر به قیمت واقعی نزدیک‌تر شویم رانت از بین خواهد رفت که هم به نفع تولیدکننده و هم مصرف کننده است و عطش بازار فروکش می‌کند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۰:۵۱
کد مطلب: 50712
 
مرجع : خبرگزاری میزان