گروه معادن
 
حیات در نوار 1600 کیلومتری شرق
رونمایی از غول خط انتقال آب ایران؛ دریای عمان تا صنایع سنگان
گروه معادن - پروژه نمک زدایی و انتقال آب از دریای عمان به سه استان‌ سیستان و بلوچستان،‌ خراسان جنوبی و خراسان رضوی، بر اساس مطالعه طرح جامعی است که در مورد استفاده بهینه از آب دریا در نظر گرفته شده است. این پروژه عظیم، در جهت رفع کمبود‌ آب شرب استان های فوق و صنایع مستقر در نوار شرقی کشور عملیاتی می شود.
 
به گزارش ماین نیوز، در زمینه احداث این پروژه ملی، تفاهم نامه ای بین شرکت های تامین و توسعه زیرساخت‌های شرق ایران و منطقه آزاد چابهار با شرکت تکاپوی آب و برق شرق (تابش) و با حضور رئیس هیات عامل ایمیدرو و استانداران سه استان شرق کشور در سال گذشته، به امضا رسید.

میزان سرمایه گذاری در این پروژه 2.6 میلیارد یورو و طول خط انتقال آب 1600 کیلومتر مربع پیش بینی شده است. 30 درصد از تامین مالی پروژه بر عهده سهامداران و 70 درصد آن از محل منابع صندوق توسعه ملی با تضامین سهامدران است. سهم سرمایه گذاران صنایع معدنی سنگان در این پروژه 20 درصد در کل پروژه است.

مراحل اجرایی و ظرفیت شیرین سازی

مراحل اجرایی و ظرفیت شیرین سازی به این صورت است که در فاز نخست توسعه سواحل مکران (ظرفیت سالانه 40 میلیون متر مکعب)، ( (early workفاز دوم سیستان و بلوچستان (70 میلیون متر مکعب)، فاز سوم استان خراسان جنوبی(60 میلیون متر مکعب) و فاز چهارم استان خراسان رضوی (120 میلیون متر مکعب) انتقال آب صورت می گیرد.

مجموع ظرفیت سالانه پروژه به 290 میلیون متر مکعب می رسد. با توجه به تاکید مقام معظم رهبری و همچنین دستور رئیس جمهور به ضرورت انجام این طرح عظیم و ملی، استانداری‌های سه استان خراسان رضوی خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان در این طرح حمایت های لازم را خواهند داشت.

شیرین سازی آب دریای عمان و انتقال آب به استان‌های کم آب سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی و رضوی می‌تواند علاوه‌بر تامین آب آشامیدنی و کشاورزی، موجب فعال سازی معادن و صنایع بزرگ آب ‌بر در این استان ها شود و به صنعت و کارخانه ها نیز جان تازه‌ای دهد.

تامین آب صنایع معدنی سنگان

با توجه به اهداف مورد توجه در توسعه منطقه معدنی سنگان و نیاز صنایع آن به آب، اجرای این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است. سنگان شهر مرزی در شهرستان خواف استان خراسان رضوی است که به دلیل برخورداری از یکی از بزرگ‌ترین ذخایر سنگ به عسلویه شرق کشور شهرت یافته و برآورد‌ها گویای وجود ۱.۲ میلیارد تن ذخیره سنگ آهن در این منطقه است.

مجتمع سنگان برنامه تولید 17.5 میلیون تن کنسانتره و 15 میلیون تن گندله را در دست اجرا دارد. در حوزه زیرساخت ها تامین آب این صنایع به خصوص در دراز مدت از اهمیت فراوان برخوردار است مطالعات مفهومی و پایه این طرح بزرگ انجام شده و عملیات اجرایی از هفته های آتی شروع خواهد شد. مدت اجرای طرح ۷ سال در نظر گرفته شده است.

پایش طرح در جلسات کارگروه سیاست گذاری طرح

جلسات کارگروه سیاست گذاری و هیات امنایی این طرح با راهبری ایمیدرو برگزار می شود. در چهارمین جلسه این کارگروه که با حضور خداداد غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو برگزار و مقرر شد شرکت سرمایه گذار(تکاپوی آب و برق شرق)، طرح توجیهی اقتصادی، فنی، مالی و بازرگانی طرح فوق را به سهامداران ارایه کند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۳۹
کد مطلب: 50707
 
مرجع : ایمیدرو