گروه معادن
 
معدن آلبلاغ اسفراین؛ نعمت یا نقمت؟
سفره‌ای که این بار برای مردم پهن شد!
گروه معادن - مدت‍هاست برداشت‌های غیر مجاز مردم از معدن آلبلاغ اسفراین ادامه دارد و در این بین عده‌ای در سایه بی توجهی مسئولان به این ثروت، مشغول به جیب زدن سود‌های کلان هستند.
 
به گزارش ماین نیوز، کشور‌های زیادی هستند که آرزو دارند که یک معدن با کم ارزش‌ترین منابع را در اختیار داشته باشند تا با استفاده از آن کشورشان را رشد دهند؛ اما این آرزو نه تنها در کشور ما وجود ندارد بلکه ایران یکی از کشور‌های سرشار از منابع معدنی نیز هست.

از گذشته این انتقاد وجود داشته که از این ثروت در کشور به خوبی استفاده نمی‌شود؛ نمونه بومی شده این بی توجهی را می‌توان در معادن خراسان شمالی و معدن آلبلاغ شهرستان اسفراین جستجو کرد. معدنی سرشار از مواد باارزش که هنوز هم مشخص نیست که می تواند چه فایده‌ای برای استان داشته باشد!

ماجرای معدن آلبلاغ مدت هاست در خراسان شمالی مطرح است. به طوری که سال گذشته خبرگزاری دانشجو در یک گزارش بخشی از مسائل آن را بررسی کرد، اما مشکلات آن هنوز هم وجود داشته؛ از حیف شدن یک سرمایه عظیم ملی گرفته تا جان باختن کارگران در این معدن. معدن آلبلاغ اسفراین مدت هاست گرفتار بی تدبیری‌ها شده.

این معدن باارزش اکنون توسط مردم اسفراین و روستا‌های اطراف به بهره برداری می‌رسد و سنگ آن به سایر استان‌ها فروخته می‌شود. مسئولان دولتی نیز بار‌ها خواسته اند تا جلوی برداشت‌ها را بگیرند، اما آنرا رها کرده و پس از مدتی ماجرا تکرار می شود. اکنون این معدن بی سر پناه بین بی تدبیری مسئولان و سودجویی دلالان گرفتار شده است.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۵:۰۴
کد مطلب: 50698
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو