گروه معادن مس
 
فروش شرکت در بورس کالا به ۱۶ هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال رسید؛
تثبیت نرخ فروش کاتد "فملی"
گروه معادن >مس - مقادیر فروش کاتد مس این شرکت از ابتدای سال تا پایان هفته منتهی به ۲۵ اردیبهشت ماه به ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، بر اساس معاملات صورت گرفته در بورس کالا، شرکت صنایع ملی مس ایران در هفته منتهی به ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹ موفق به فروش ۳ هزار و ۴۴۵ میلیارد ریال انواع محصولات شده است.

بخش عمده‌ای از مبلغ فروش این شرکت مربوط به ۴.۰۰۰ تن انواع کاتد با نرخ متوسط ۷۲۱ میلیون و ۶۱۰ هزار ریال به ازای هر تن بوده و در هفته‌های اخیر شاهد رشد عرضه و فروش محصولات کاتد مس در این شرکت بوده‌ایم. مقادیر فروش کاتد مس این شرکت از ابتدای سال تا پایان هفته منتهی به ۲۵ اردیبهشت ماه به ۲۰ هزار و ۷۰۰ تن رسیده است.

نرخ فروش کاتد مس شرکت بدون تغییر محسوس نسبت به هفته گذشته به ۷۲۱ میلیون و ۶۱۰ هزار ریال رسیده و در این هفته شاهد عرضه ۴.۰۰۰ تن کاتد مس بودیم که با توجه به تقاضای ضعیف ۹۰۰ تنی موجود در بازار به قیمت پایه عرضه معامله شد. ۳.۱۰۰ تن دیگر نیز در مچینگ معامله شد.

لازم به ذکر است، منظور از معاملات مچینگ یا خریداری از کالای مازاد معاملات به فرایندی اطلاق می‌شود که طی آن، در صورتی که تمامی حجم عرضه شده کالای مورد نظر در تالار معاملات بورس کالا مورد معامله قرار نگیرد، بخشی باقی مانده و معامله نشده، با قیمت پایه در سیستم مازاد عرضه و یا مچینگ قرار می‌گیرد.

به گزارش آهن اینفو، وظیفه‌ی عرضه‌کننده این بوده که مچینگ را تا پایان روز عرضه باز نگه دارد، اما پس از پایان این زمان، در اختیار عرضه‌کننده است. بر این اساس، معاملات در سامانه مچینگ، با قیمت پایه بوده و دیگر بین خریداران، در این سامانه رقابتی برای خرید محصولات موجود، انجام نمی‌گیرد.

در جدول زیر آمار معاملات کاتد مس شرکت ملی صنایع مس ایران ارائه شده است:


همچنین در نمودار زیر روند تغییر نرخ فروش کاتد مس این شرکت طی سه ماه اخیر ارائه شده است.
همان گونه که در نمودار نیز قابل مشاهده است پس از یک افت قابل توجه در نرخ‌ها در فروردین ماه به تدریج شاهد برگشت قیمت‌ها در اردیبهشت ماه هستیم.


همچنین در ادامه نمودار فروش هفتگی این شرکت در بورس کالا طی سه ماه اخیر ارائه شده است. فروش متوسط هفته‌های اخیر شرکت صنایع ملی مس ایران به بیش از ۳.۰۰۰ میلیارد ریال رسیده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۲۶
کد مطلب: 50659
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز