گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
بانک جهانی گزارش داد:
انرژی های پاک مصرف جهانی کبالت را ۴۶۰ درصد افزایش می دهد
نگرانی از کنگو در زنجیره تامین کبالت
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - بانک جهانی از رشد 460 درصدی میزان تقاضای کبالت تا سال 2050 میلادی خبر داد. در این میان کنگو نقش اصلی در تولید این ماده معدنی دارد اما نگرانی ها نیز در مورد تولید پیوسته در این کشور ایجاد شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل ازمجله متال بولتن میزان تقاضای جهانی کبالت تا سال 2050 میلادی نسبت به سال 2018 میلادی شاهد رشد 460 درصدی خواهد بود. بانک جهانی اعلام کرد: این افزایش تقاضا ناشی از تامین نیاز روبه رشد جهان به استفاده از تکنولوژی های انرژی پاک است.

پیش بینی می شود تقاضای جهانی کبالت برای استفاده در تکنولوژی های انرژی پاک از140 هزار تن در سال 2018 میلادی به 644 هزار تن در سال 2050 میلادی افزایش یابد.

تولید 60 درصد کبالت جهان در کنگو

اما رشد تقاضای کبالت، به عنوان یک ماده اصلی در باتری خودروهای الکتریکی، می تواند نگرانی هایی نیز در خصوص تامین این ماده معدنی ایجاد کند. چرا که بیش از 60 درصدکبالت جهان در جمهوری دموکراتیک کنگو تولید می شود.

به گفته بانک جهانی، تولیدکنندگان باتری خودروهای الکتریکی با وجود نگرانی زنجیره تامین مواد معدنی به ویژه کبالت، سعی بر این دارند تا با کاهش میزان کبالت مورد نیاز در این باتری های و نیز حفظ کیفیت و کارایی در آنها نگرانی های زنجیره تامین این ماده معدنی را کاهش دهند.

همچنین به دلیل شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن تعطیلی برای محدود کردن شیوع بیماری نگرانی هایی در خصوص توقف تولید کبالت به وجود آمده است. این نگرانی ناشی از تعطیلی تولید در استان هاوت کاتانگا Haut Katanga در جمهوری دموکرتیک کنگو است که می تواند به تولید و صادرت کبالت در این منطقه صدمه بزند.

بانک جهانی افزود: هرگونه تغییر بالقوه در تامین تقاضای کبالت می تواند تغییراتی در بخش ذخیره سازی ایجاد کند و منجر به این شود که صنعت درصدد تغییر در ترکیب شیمیایی و یا حتی نوع باتری ها برآید.

به همین ترتیب، حتی تغییرات کوچک در میزان و نوع تکنولوژی های ذخیره انرژی و فناوری های زیرمجموعه آن می تواند اثرات بزرگی در بازار کبالت داشته باشد.

طی سال 2019 میلادی 140 هزار تن کبالت در جهان تولید شد که کنگو به عنوان برترین تولیدکننده جهان توانست 100هزار تن را به خود اختصاص دهد. همچنین از مجموع 7 میلیون تن ذخایر جهانی این ماده معدنی رتبه نخست با 3 میلیون و 600 هزار تن ذخیره در اختیار جمهوری دموکراتیک کنگو قرار دارد.
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۰۱
کد مطلب: 50638
 
مرجع : ایمیدرو