گروه معادن زغال‌سنگ
 
تصمیمات جدید برای پایان دادن به اعتصاب کارگران شرکت زغال سنگ کرمان
گروه معادن >زغال‌سنگ - جلسه هفت ساعته شورای کارگری شرکت زغالسنگ کرمان با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در محل اداره کار استان کرمان برگزار گردید.
 
به گزارش ماین نیوز و به نقل از روابط عمومی صندوق بازنشستگی فولاد، در این جلسه، اعضای شورای کارگری شرکت زغالسنگ کرمان، خواسته‌های کارگران این شرکت را با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد در میان گذاشتند.

مسرور نیز در سخنانی تصریح کرد: ما اینجا آمده‌ایم که با تعامل دوسویه، مشکلات کارگران را حل کنیم و تا جایی که قانون به ما اجازه دهد در جهت تحقق خواسته‌های کارگران اقدام خواهیم کرد. البته باید توجه داشت که برخی از خواسته‌های کارگران نه تنها از حوزه اختیارات صندوق بلکه از حوزه اختیارات دولت نیز خارج است و نیاز به مصوبه مجلس دارد.

وی افزود: مقدمات اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل که جزء مهمترین مطالبات کارگران است، فراهم شده و به زودی اجرایی خواهد شد.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با اشاره به طرح طبقه‌بندی مشاغل گفت: صورتجلسه این طرح امضا شده و باید با در نظر گرفتن همه جوانب اجرایی شود و اگر لازم باشد تغییرات و بازنگری‌هایی در بندهای آن هم ایجاد می‌شود.

وی از مدیر شرکت زغال‌سنگ خواست که در اسرع وقت، نسبت به اجرایی شدن طرح طبقه‌بندی و رفع ایرادات احتمالی طرح اقدام کند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد با تاکید بر افزایش درآمد در شرکت زغالسنگ کرمان گفت: بایستی برای توسعه شرکت، برنامه‌ریزی مدون صورت گیرد چراکه ۹۰ درصد درآمدهای شرکت صرف هزینه‌های پرسنلی می‌شود.

مسرور در خصوص اعمال ضریب سنوات کاری کارگران از ۱.۵ به ۲ هم گفت: این موضوع نیازمند قانون جدید است.

وی همچنین از مدیران شرکت خواست که به مسایل رفاهی کارگران بیش از گذشته توجه کنند.

مسرور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به بورسی شدن شرکت زغالسنگ کرمان گفت: همچنان که پیشتر نیز اعلام کردم موضوع واگذاری این شرکت به بخش خصوصی مطرح نیست و شرکت دالاهو شرکت سرمایه‌گذاری صندوق فولاد است و ۱۰۰ درصد سهام آن متعلق به صندوق فولاد است. بنابراین کارگران نباید نگران واگذاری شرکت به بخش خصوصی باشند.

مسرور تصریح کرد بورسی شدن شرکت زغالسنگ منافعی را نصیب ذینفعان ازجمله کارگران خواهد کرد که بالابردن شفافیت و افزایش بازده دارایی‌های شرکت از آن جمله است.

گفتنی است در پایان این جلسه هفت ساعته که سرپرست اداره کل سیاسی، انتخابات و تقسیمات کشوری استانداری کرمان، فرمانداران سه شهر معدنی استان و مدیران ارشد صندوق فولاد نیز حضور داشتند، مقرر شد از روز سه‌شنبه کارگران فعالیت خود را در شرکت زغالسنگ از سر بگیرند. ضمن اینکه اجرای مطالبات کارگران نیز در دستور کار مسئولان قرار گرفت.

طبق مصوبات این جلسه کارگران شرکت زغالسنگ کرمان بر اساس قوانین کار قراردادهای آنان منعقد خواهد گردید و طرح طبقه‌بندی مشاغل در این شرکت از فردا لازم الاجرا خواهد شد و کارگران از صبح روز دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه کار تولید را از سر خواهند گرفت.

مدیرکل اداره تعاون کارو رفاه اجتماعی استان نیز ابراز کرد: در این جلسه کلیه مطالبات کارگران شرکت زغالسنگ بند به بند مورد بررسی قرار گرفت و نظریات اعضای شورای کارگری نیز در آن لحاظ گردید لذا این مطالبات صنفی در اسرع وقت محقق خواهند شد، این مصوبات با رضایت این اعضا تصویب و امضا شد تا تحصن پایان یابد، در این مسیر بیشتر مطالبات به نفع کارگران محقق شد که این رفع این موارد مسببات خرسندی جامعه تولید استان را فراهم کرد.

رضا اسماعیلی در پایان خاطرنشان کرد: کارگران با این مصوبات به محل کار خود برخواهند گشت و تولید از فردا سه‌شنبه ۲۳ اردیبهشت ماه سال جاری از سر گرفته خواهد شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۵۲
کد مطلب: 50601
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا