گروه معادن سرب و روی
 
بعد از کش و قوس‌های فراوان؛
دولت صاحب ۷میلیون تن پسماند روی زنجان شد
واگذاری مدیریت شیرابه های حاصل از دپوی پسماند به دولت
گروه معادن >سرب و روی - معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان گفت: با دستور قوه قضائیه در نهایت حکم تصاحب پسماندهای روی به نفع دولت صادر شد و مالکیت این پسماندها به دولت داده شد.
 
به گزارش ماین نیوز، فرامرز نیک‌سرشت، با اشاره به بحث مالکیت پسماند شهرک تخصصی روی زنجان، در مراجع مختلف قضایی در ادوار مختلف عدالت اداری مطرح بوده است، اظهار داشت: با سفر رئیس قوه قضائیه به استان زنجان در سال گذشته، این مسئله یکی از مطالبات به حق مردم بود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان، دراین باره گفت: با دستور حجت الاسلام رئیسی در نهایت حکم مالکیت پسماندهای شهرک تخصصی روی زنجان، به نفع دولت صادر شد و مالکیت بالغ بر 7میلیون تن پسماند‌ها و فیلتر کیک‌ها به دولت داده شد.

نیک سرشت، با اشاره به این که باید نسبت به رفع دغدغه های مردم، در مدیریت پسماند و انتقال پسماند های روی تولید شده در آینده و همچنین انتقال پسماندهای جدید به محل تعیین شده اقدام شود ، گفت: با استناد به طرح های فنی مورد تایید محیط زیست و رعایت مسائل زیست محیطی یک مجموعه مدون از طرح های عملیاتی انجام گرفته و در اختیار مدیریت استان قرار دارد.

این مسئول دراستان زنجان، یادآورشد: با بکارگیری خود واحدهای تولیدی مستقر در شهرک صنعتی، «شرکت به بهین فراور» به نمایندگی از همه شرکت های مستقر در این مجموعه صنعتی ، مسئولیت این امر را پذیرفته است و با پروتکل های تعریف شده زیست محیطی ، با همه جوانب در این زمینه اقداماتی را انجام دهد.

نیک سرشت، با بیان این که مدیریت قریب به ۱۰۰ درصد شیرابه ها انجام شده است، تصریح کرد: احداث حوضچه‌ها برای مدیریت شیرابه های حاصل از دپوی پسماند روی در این محل نیز در دستور کار بوده است.

به گفته نیک سرشت ، حصار کشی حدود 2 هزار متر در اطراف پسماند روی، پیش بینی شده است که ۱۶۰۰ متر انجام گرفته و ۴۰۰ متر مابقی با مشکل حقوقی مواجه بوده که امیدواریم این مسئله هر چه سریع‌تر حل شود و کمتر از دو هفته آینده نسبت به حصار کشی و دیوار کشی محل اقدام شده و این موضوع به طور کامل اجرایی شود.

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری زنجان، با بیان این که مالچ پاشی و ایجاد پوشش روی پسماندی که در وسعت ۲۸ هکتار دپو شده آغاز شده است گفت: در بازه زمانی کمتر از دو ماه این عمل به پایان می رسد تا در زمان وزش باد و بارش نزولات آسمانی مسئله ای پیش نیاید و از دغدغه های مردم کاسته شود.

به گفته کارشناسان در این خصوص، حین تولید شمش از ماده معدنی در صنعت تولید فلزات مخصوصا صنعت سرب و روی، مقداری مواد باطله نیز تولید می شود و با توجه به نوع ماده معدنی از هر یک کیلو گرم ماده معدنی حدود 2 کیلوگرم مواد باطله تولید می‌شود، مقدار این مواد باطله به حدی زیاد است که تنها در شهرک تخصصی روی واقع در 6 کیلو متری جاده زنجان -بیجار به حدود بالغ بر 7میلیون تن می رسد.

این باطله‌های حاصل از تولید روی آلوده به اسید سولفوریک هستند و در ترکیبات آن فلزاتی مثل روی، سرب، کادمیم، نیکل، کبالت و آهن وجود دارد. این فلزات به صورت فعال و قابل حل در مواد باطله‌ها وجود دارند، این فلزات بخصوص سرب، کادمیم و نیکل به حدی خطرناکند که می‌توانند سلامت مردم را به خطر بیندازند در بررسی‌های زیست محیطی انجام شده در شهرک تخصصی روی و اطراف کارخانجاتی مثل سرب و روی کالسمین نیز وجود این عناصر خطرناک بالاتر از حد استاندارد تایید شده است.

مطبوعات و رسانه‌های جمعی استان زنجان زنجان و مردم سال‌های متمادی در این راستا پیگیر آلودگی ایجاد شده در پی استقرار و جانمایی شهرک تخصصی روی زنجان در این منطقه بودند.

بنا به گفته یک منبع آگاه در زمینه گزارش میدانی خبرنگار ایلنا در زنجان، در خصوص مسائل و آلودگیهای زیست محیطی در اخرین اخبار برداشت محصول سال گذشته در طی آزمایشهای باغات اطراف و حاشیه این شهرک تخصصی روی برخی محصولات کشاورزی« گوجه فرنگی های» آلوده نیز به وضوح دیده شده بود.

همچنین طبق آخرین اخبار رسیده به ایلنا زنجان درباره انتقال این پسماند ها به محل جدید در روستای مرصع روستائیان معترض نیز اجازه نقل و انتقال به روستای مذکور را ندادند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۸:۱۷
کد مطلب: 50589
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا