گروه صنایع معدنی سایر حوزه ها
 
نخستین محموله مواد معدنی از چابهار به امارات صادر می‌شود
گروه صنایع معدنی >سایر حوزه ها - مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان گفت: یک فروند کشتی ۴۵ هزار تنی حامل نخستین محموله مواد معدنی صادراتی سال جاری به مقصد امارات در بندر چابهار در حال بارگیری و صادرات است.
 
به گزارش ماین نیوز، بهروز آقایی اظهار داشت: بندر «شهید بهشتی» چابهار با ظرفیت 8.5 میلیون تن شرایط جذب کشتی‌های اقیانوس‌پیما را دارد و هم اینک تخلیه و بارگیری همزمان 6 کشتی در بندر چابهار در حال انجام است.

با وجود شرایط شیوع کرونا در کشور تجارت در بندر چابهار رونق گرفته به طوری که علاوه بر موارد یاد شده تخلیه همزمان چهار کشتی کالای اساسی و یک کشتی کانتینری در این بندر در حال انجام است.

مدیرکل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان مجموع بار کشتی‌های حامل کالای اساسی را 274 هزار تن ذکر کرد و گفت: از این میزان 208 هزار تن گندم و 66 هزار تن جو است که به صورت مستقیم از کشور مبدا وارد بندر چابهار شده است. یک کشتی کانتینری نیز امروز در بندر شهید بهشتی پهلو گرفته و عملیات تخلیه آن آغاز شده است‌.

وی تصریح کرد: با توجه به افزایش ظرفیت بندر چابهار و توسعه این بندر در بخش زیرساختی، تجهیزاتی و پسکرانه‌ای و دسترسی به آب‌های آزاد، اعطای بسته‌های تشویقی برای صاحبان بار و کالا، صادرات کالا از این بندر استراتژیک افزایش چشمگیری پیدا کرده است. در دو هفته گذشته در مجموع 11 کشتی حامل کالای اساسی مورد نیاز استان‌های شرقی از طریق بندر چابهار وارد کشور شده است.

آقایی بیان کرد: روند تخلیه کالا در بندر چابهار با نرم مثبت در حال انجام است به نحوی که کالاهای فله با نرم 13 هزار و 500 تن در روز و کالاهای مواد معدنی با نرم 10 هزار تن در روز از یک کشتی در این بندر تخلیه می‌شود.

اولویت اصلی اداره‌کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان جلوگیری از رسوب کالا در بنادر به منظور استفاده مطلوب از ظرفیت‌های بندری و تسریع جریان کالاهای وارداتی است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۴۹
کد مطلب: 50484
 
مرجع : خبرگزاری تسنيم