گروه معادن فلزات گرانبها
 
کارفرمای معدن طلای ساری‌گونی نشت سیانور را تکذیب کرد
دو سوم کارگران و کارکنان معدن نیروی بومی هستند
گروه معادن >فلزات گرانبها - مدیرعامل شرکت خدمات اکتشافی گفت: برخلاف ادعا‌ها، مهاجرت ساکنان روستا‌های نزدیک معدن طلای ساری‌گونی به علت نشت سیانور نبوده و این ادعا کذب است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد فاضلی، مدیرعامل شرکت خدمات اکتشافی کشور، در خصوص نشت سیانور از معدن طلای ساری‌گونی گفت: هیچگونه نشت سیانوری از معدن ساری گونی صورت نگرفته و این شایعه را تکذیب می‌کنیم.

فاضلی با بیان اینکه در تمامی معادن از سیانور برای استخراج طلا استفاده می‌شود و در معدن ساری‌گونی نیز همین‌گونه است، افزود: سیانوری که در معدن طلای ساری‌گونی مورد استفاده قرار می‌گیرد بسیار رقیق است و آسیبی به محیط زیست وارد نمی‌کند.

مدیرعامل شرکت خدمات اکتشافی کشور که کارفرمای معدن طلای ساری گونی است، گفت: برخلاف ادعا‌هایی که صورت گرفته، مهاجرت برخی از ساکنان روستا‌های نزدیک معدن طلای ساری‌گونی به علت نشت سیانور نبوده و این ادعا کذب است.

وی در خصوص خریداری زمین‌های مرغوب کشاورزی اطراف معدن به قیمتی کمتر از ارزش واقعی شان اظهار کرد: این زمین‌ها از سال ۹۰ خریداری شدند و شرکت خدمات اکتشافی کشور مبالغی بیشتر از ارزش واقعی این زمین‌ها برای خریداری آن ها، هزینه کرده است و هر گونه ادعایی خلاف آن را تکذیب می‌کنیم.

فاضلی با بیان اینکه ۱۲۰۰ نفر در معدن طلای ساری‌گونی اشتغال دارند، گفت: نزدیک به ۶۵ درصد از کارگران و کارکنان این معدن، بومی منطقه و از ساکنان روستا‌های نزدیک معدن هستند و در این زمینه به وعده‌ای که از ابتدای راه اندازی معدن داده بودیم، عمل کردیم.

وی با تاکید بر اینکه هیچگونه استخدام فامیلی و غیراصولی در این معدن صورت نگرفته، گفت: میانگین حقوقی که برای کارکنان و کارگران این معدن در نظر گرفته شده ۳ و نیم میلیون تومان است و کمتر از آن، مبلغی بابت دستمزد و حقوق ماهانه پرداخت نمی‌کنیم.

مدیرعامل شرکت خدمات اکتشافی کشور اذعان کرد: از سال ۸۰ در معدن ساری‌گونی اقدام به ایجاد چاه‌های نمونه‌گیری کردیم و سازمان محیط زیست استان کردستان از این چاه‌ها نمونه‌گیری کرده است. این در حالی است که معدن طلای ساری‌گونی از سال ۹۵ فعالیتش را آغاز کرده و استخراج طلا در آن صورت می‌گرفته، با این حال از سال ۸۰ تاکنون نمونه‌گیری‌ها از سوی این سازمان انجام می‌شوند. در صورتی که نشت سیانور اتفاق افتاده بود، سازمان محیط زیست حتما این موضوع را اعلام می‌کرد، اما این مهم اتفاق نیفتاده است.

وی ادامه داد: عده‌ای مدعی هستند که نشت سیانور داشتیم. بهتر است این افراد مطالب خود را از کانال‌های مصرح در قانون پیگیری و از شایعه پراکنی پرهیز کنند.

نائب رئیس کمیته طلای خانه معدن ایران خاطرنشان کرد: طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، مالکیت معادن منتقل نمی‌شوند و شرکت خدمات اکتشافی کشور، مستأجر دولت در معدن ساری‌گونی است و بابت اجاره‌بهای آن به دولت مبلغی پرداخت می‌کنیم.

عده‌ای ابراز نارضایتی می‌کنند که چرا بخشی از درآمد حاصله از فعالیت این معدن برای استان کردستان و روستا‌های اطراف معدن هزینه نمی‌شود. باید گفت که بایستی دولت این بودجه را به این بخش اختصاص دهد چرا که ما هزینه مربوطه را به دولت پرداختیم و حق دخالتی در نحوه هزینه‌کرد آن نداریم.

وی یادآور شد: البته شرکت خدمات اکتشافی کشور در بازه‌های مختلف هزینه‌هایی برای تجهیز روستا‌های اطراف معدن ساری‌گونی پرداخت کرده و در این زمینه اقداماتی از قبیل ساخت مدرسه و تجهیز مدارس این روستا‌ها کردیم و مساجد را تجهیز کردیم.

حتی ۷۰۰ میلیون تومان در سال ۹۸ بابت تصفیه آب آشامیدنی منطقه پرداخت کردیم؛ ناگفته نماند که این روند امسال و در سال‌های آینده نیز ادامه‌دار خواهد بود. با این اوصاف درست نیست که گفته شود ما محیط زیست منطقه را تخریب می‌کنیم و هزینه‌ای برای آبادانی آن پرداخت نمی‌کنیم.

فاضلی ابراز کرد: ۱۰۰ درصد سهام این معدن متعلق به شرکت خدمات اکتشافی کشور بوده است و در سال ۷۴ واگذاری آن به صورت مزایده‌ای صورت گرفته است. این معدن از سال ۱۳۵۰ به عنوان معدن متروکه شناخته می‌شد و کاربردی نداشت و به این نتیجه رسیده بودند که ارزشی ندارد. تا اینکه در دهه ۷۰ مجددا فعالیت معدن با اکتشاف و استخراج آنتیموان آغاز می‌شود و چندین سال بعد مشخص شد که این پتانسیل را دارد که از آن طلا استخراج شود.

نائب رئیس کمیته طلای خانه معدن ایران تصریح کرد: در این معدن از آب زیرزمینی هم استفاده نمی‌کنیم تا به محیط زیست آسیب نرسانیم. ساری‌گونی، از معدود معادنی است که در ایران برای آن ۳۰ کیلومتر خط لوله آب کشیده شده و از تصفیه خانه فاضلاب شهر قروه به آن آب منتقل می‌کنیم تا به مصرف صنعتی و آبیاری و... برسد. حتی نیروگاه گازی در این معدن ایجاد کردیم تا انرژی کمتری مصرف کنیم.

وی گفت: برای این معدن از سال ۸۰ تا ۸۲ حدودا ۲۵ میلیون دلار سرمایه گذاری اکتشافی صورت گرفته تا به معدن طلای ساری‌گونی تبدیل شده است.

نائب رئیس کمیته طلای خانه معدن ایران در پایان بیان کرد: با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری برای سرمایه‌گذاری در استان کردستان، خدا را شاکریم که معدن ساری‌گونی تا کنون علاوه بر اشتغال‌زایی باعث خیر و برکت برای استان محروم کردستان و ایران اسلامی بوده است و این شرکت آماده سرمایه گذرای‌های بیشتر در این استان است.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۰۱:۱۶
کد مطلب: 50447
 
مرجع : خبرگزاری دانشجو