گروه صنایع معدنی فولاد
 
اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور
گروه صنایع معدنی >فولاد - انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران طی نامه‌ای به وزیر صنعت،‌ معدن و تجارت نسبت به کاهش صادرات فولاد هشدار دادند.
 
به گزارش ماین نیوز:

جناب آقای رحمانی

وزیر محترم صنعت، معدن و تجارت و رئیس کارگروه تنظیم بازار

موضوع: اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور

با سلام و احترام

همانگونه که مستحضرید صادرات آهن و فولاد کشور در سال 98 به بیش از 11 میلیون تن و حدود 3.5 میلیارد دلار رسیده که البته اگر محدودیت های مقرراتی و اجرایی ستاد تنظیم بازار و آن وزارتخانه نبود، فرصت طلایی صادرات فولاد کشور قبل از تشدید تحریم های آمریکا هم از دست نمی رفت و اکنون شاید شاهد حدود 5 میلیارد دلار صادرات فولاد کشور بودیم.

حال در سال جدید که قیمت نفت به کمترین میزان خود در 6 سال اخیر رسیده و صادرات نفت و مشتقات نفتی کشور هم کاهش شدیدی داشته است، چشم امید مردم و مسئولین برای ورود ارز به کشور و تنظیم بازار آن، به صنایع معدنی و در صدر آن، آهن و فولاد دوخته شده است. این در حالی است که علاوه بر تحریم ها، بحران کرونا نیز محدودیت های خارجی پیش روی صادرات فولاد ایران را به حداکثر رسانده است و انتظار می رود نظام تصمیم گیری داخلی کشور با درک و توجه به این مولفه ها، تسهیل فرآیندها و حذف مقررات محدودکننده توسعه صادرات را در دستور کار عملیاتی جدی قرار دهد حال آنکه برعکس، صادرات فولاد و گذر از فرآیندهای محدود کننده متعدد آن از جمله دریافت مجوزهای محموله به محوله و همچنین الزام به عرضه های سنگین در بورس کالا، از سخت ترین امور واحدهای تولیدی شده است!

لذا ضمن اعلام خطر نسبت به کاهش صادرات و درآمد ارزی فولاد کشور در صورت تداوم رویه های فعلی و با عنایت به افزایش تولید کارخانجات فولادی از یک سو و رکود پروژه های صنعتی و ساختمانی در اثر بحران کرونا از سوی دیگر، خواهشمند است تدابیری اتخاذ فرمایید که:

• تمامی محدودیت های صادراتی آهن و فولاد کشور از جمله موارد فوق الذکر به فوریت مرتفع گردد.

• توسعه صادرات به عنوان یکی از اهداف اصلی کارگروه تنظیم بازار (حداقل در خصوص فولاد) در اولویت قرار گیرد.

• همانند سایر کشورهای فولادساز دنیا، مشوق های صادراتی وضع و به سرعت اجرایی گردد.

تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۶
کد مطلب: 50326
 
مرجع : خبرگزاری ایلنا