گروه معادن فلزات گرانبها
 
کارشناس بازار کامودیتی بیان داشت:
حرکت بازار کامودیتی ها در دوران کرونا و پساکرونا
گروه معادن >فلزات گرانبها - فلز سرخ که به تعبیری فشارسنج اقتصاد جهان و قیمت آن سنجشی برای عملکرد اقتصاد جهان محسوب می شود، قبل از شیوع ویروس برای اوج گیری قیمت به بیش از هفت هزار دلار در هر تن معامله می شد، اما شیوع این ویروس کرونا و مشکلات تقاضا، قیمت این فلز سرخ را حتی به کمتر از ۴۶۰۰ دلار کاهش داد که البته هفته گذشته با بازگشت مناسب به بیش از ۵۱۷۵ دلار افزایش یافت.
 
بازارهای کالا در سال ۲۰۱۹ بیشتر درگیر مباحث جنگ تجاری آمریکا و چین بودند و بازار برخی کالاها بدون رونق خاصی به کار خود پایان داد.

به گزارش ماین نیوز، پرویز امانیان، کارشناس بازار کامودیتی، در این خصوص اظهار داشت: بسیاری از کارشناسان و حتی مدیران شرکت های تولیدی نسبت به بهبود و رونق بازارهای کالایی در سال ۲۰۱۹ تردید داشتند.

بنابراین سرخط بسیاری از اخبار مربوط به بازارها و اقتصاد جهان به تحلیل اثرات تعرفه ها و عواقب اختصاص داشت و شاید مهم ترین دغدغه فعالان معدنی، آتش بس دو طرف این تنش بود.

وی در این خصوص ابراز داشت: البته هر چه به پایان سال ۲۰۱۹ نزدیک شدیم، اخبار امیدوار کننده ای از حل تنش تجاری آمریکا و چین شنیده شد. این اخبار از مسائل درگوشی دیپلمات ها گرفته تا اخبار رسمی حاکی از کاهش تنش های دو قدرت اقتصادی بزرگ، آمریکا و چین بود.

اگرچه بعد از آن بازارها واکنش مثبتی نشان دادند و کم کم برای جهش و رونق آماده می شدند، اما شیوع کووید-۱۹، در واقع پیش بینی ها را طور دیگری رقم زد.

امانیان ادامه داد: به عبارت دیگر بحران ایجاد شده طی مدت کوتاهی بعد از شیوع ویروس کرونا چنان ضربه ای به اقتصاد جهان وارد کرد که حتی برخی تحلیلگران مطرح جهان، عواقب و پیامدهای ناشی از آن را وخیم تر از بحران اقتصادی سال ۲۰۰۸ دانستند.

به طور کلی بسیاری از کشورها بعد از شیوع کرونا، اقدام هایی از جمله قرنطینه، فاصله گذاری و تعطیلی را با سرعت و شدت متفاوتی انجام دادند و مشخص نیست، اپیدمی این ویروس تا چه زمانی اثرات مخرب خود را بر اقتصاد جهان را تحمیل می کند.

وی با اشاره به تاثیر این روند در بازار نفت گفت: این شرایط حتی پیش بینی بسیاری از شرکت ها و موسسه های مالی را از وضعیت اقتصاد جهان و بازارها در سال ۲۰۲۰ دگرگون کرد. در این زمینه اداره اطلاعات انرژی آمریکا با انتشار گزارش چشم انداز کوتاه مدت انرژی در ماه آوریل ۲۰۲۰ معتقد بود که همه چشم اندازهای بازار در معرض ریسک های فراوانی هستند، چشم انداز انرژی این اداره هم با عدم قطعیت مواجه است، چراکه بازارهای انرژی همچنان درگیر مسائل کووید- ۱۹ هستند.

وی گفت: کمتر کسی تصور می کرد، قیمت نفت خام برنت در ماه مارچ به ۳۲ دلار در هر بشکه برسد و در مقایسه با فوریه با افت ۲۴ دلاری مواجه شود. اداره اطلاعات انرژی آمریکا در پیش بینی آوریل که چند روز قبل از توافق اوپک پلاس منتشر شد، میانگین قیمت نفت خام در سال ۲۰۲۰ را ۳۳ دلار در هر بشکه پیش بینی کرد.

امانیان در ادامه با اشاره به بازار مس جهانی اعلام داشت: فلز سرخ که به تعبیری فشارسنج اقتصاد جهان و قیمت آن سنجشی برای عملکرد اقتصاد جهان محسوب می شود، قبل از شیوع ویروس برای اوج گیری قیمت به بیش از هفت هزار دلار در هر تن معامله می شد، اما شیوع این ویروس کرونا و مشکلات تقاضا، قیمت این فلز سرخ را حتی به کمتر از ۴۶۰۰ دلار کاهش داد که البته هفته گذشته با بازگشت مناسب به بیش از ۵۱۷۵ دلار افزایش یافت.

در واقع افزایش واردات چین، نشان داد که بخش تولید این کشور شاید سریع تر از آنچه که در ابتدا از سقوط ناشی از کووید-۱۹ تصور می شد، ظاهر شود. داده های گمرک نشان می دهد که واردات مس تصفیه شده چین در ماه مارس با ۱۳ درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال به ۴۴۲ هزار تن رسید، زیرا کارخانه ها پس از محدودیت های کرونایی دوباره شروع به کار کردند.

وی در این خصوص ادامه داد: از طرفی واردات کنسانتره مس چین در مارچ با ۱.۷۸ میلیون تن، کمترین میزان از ماه سپتامبر بود، اما نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۹ افزایش را به ثبت رسانده بود. رقم واردات برای فصل نخست۲۰۲۰، یکنواخت و به میزان ۵.۵ میلیون تن بود. واردات کنسانتره چین در سال ۲۰۱۹ با ۱۱.۶ درصد افزایش به ۲۲ میلیون تن افزایش یافت که دومین رکورد سالانه بود.

این کارشناس بازار کامودیتی در ادامه در خصوص تولیدات مس در سال ۲۰۱۹ عنوان داشت: به تازگی موسسه بین المللی مطالعات مس(ICSG)، داده های عرضه و تقاضای مس تا پایان دسامبر سال ۲۰۱۹ میلادی را منتشر کرد.

این گزارش نشان می دهد که تولید معدنی مس جهان در سال ۲۰۱۹ با افت ۰.۷ درصدی مواجه شده است. همچنین تولید کنسانتره و تولید مس تصفیه شده در این مدت با کاهش ۰.۶ درصدی همراه بوده است.

وی در ادامه با بررسی صنعت آلومینیوم خاطرنشان ساخت: صنعت آلومینیوم بعد از شیوع اپیدمی کرونا با مازاد فراوان عرضه مواجه شده و این مساله هزاران فرصت شغلی این صنعت را در معرض آسیب قرار داده است.

آلومینیوم از صنعت خودرو گرفته تا ساخت قوطی نوشابه کاربرد دارد. بر اساس دیدگاه گروه CRU، تقاضای این فلز به دنبال تعطیلی گسترده در اقتصادهای بزرگ، امسال ۸ درصد کاهش می یابد.

امانیان افزود: خودروسازان از جمله پژو، فولکس واگن و فورد پیش تر به دلیل اقدامات قرنطینه و کاهش تقاضا برای وسایل نقلیه جدید، میزان تولید در کارخانه های اروپا و آمریکای شمالی را کاهش داده اند.

در نتیجه، تولید آلومینیوم در سال ۲۰۲۰ می تواند بیش از ۶ میلیون تن فراتر از مصرف جهانی باشد و در صورتی که تولید کنندگان بزرگ آلومینیوم شامل Alcoa و Rio Tinto به سرعت کارخانه های ذوب را تعطیل کنند، مازاد جهانی شاید ۴ میلیون تن شود.

این در حالی است که، مازاد تولید آلومینیوم جهان بعد از بحران مالی ۲۰۰۸ به ۳.۹ میلیون تن رسید و سال ها طول کشید تا این میزان جذب بازار شود.

این کارشناس بازار در خصوص معاملات فلز روی نیز افزود: موسسه «فیچ سولوشن» در جدیدترین گزارش خود پیش بینی کرد، تولید روی در سال های آتی رشد خواهد داشت، چون افزایش قیمت، معدنچیان را برای فعال کردن ظرفیت های بیکار شده و تولید در معادن مهم جدید ترغیب می کند.

در این گزارش آمده است که، بازگشت برخی ظرفیت های متوقف شده و پروژه های جدید در کشورهای کلیدی، محرک رشد تولید در فصول آینده خواهد بود و برآورد فیچ از افزایش ۱.۶ درصدی تولید در سال ۲۰۱۹ و رقم ۱۳ میلیون و ۲۰۰ هزار تن حکایت دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ ارديبهشت ۱۳۹۹ ساعت ۱۴:۴۳
کد مطلب: 50302
 
مرجع : بازار سرمایه ایران