گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
توسعه نقشه‌های زمین‌شناسی در سال جهش تولید
گروه اكتشاف و زمين شناسي - مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم زمین سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور اعلام کرد: دو برنامه جدید در سال جهش تولید در حوزه مطالعات زمین‌شناسی تعریف شده که شامل تهیه نقشه‌های زمین‌شناسی در مقیاس یک‌پنجاه‌هزارم و بازنگری و به روزآوری نقشه‌های یکصدهزارم زمین‌شناسی و تجمیع داده‌ها است.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، «امید اردبیلی» افزود: علاوه بر برنامه های مزبور، طرح توسعه پایگاه داده‌های علوم زمین نیز در دستور کار ستاد جهش تولید این سازمان قرار گرفته است.

مدیر پایگاه ملی داده‌های علوم زمین با بیان اینکه پایگاه داده‌ها با ارائه استانداردها و پیش نیازهای اجرایی، پیشبرد پروژه‌ها را تسریع کرده است، گفت: این امر زمینه به اشتراک‌گذاری هر چه بهتر داده‌های تولیدی در این فاز را فراهم خواهد آورد.

وی تاکید کرد: اشتراک‌گذاری حداکثری داده‌های مورد نیاز بخش خصوصی در پورتال و سامانه‌های مکانی و توصیفی و اشتراک‌گذاری نقشه‌های بزرگ مقیاس (یکصدهزارم و بیست‌وپنج هزارم) از برنامه‌های مهم این پایگاه در سال جهش تولید است.

امید اردبیلی توضیح داد: اکنون سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور به عنوان یکی از پیشگامان عرصه تولید داده، دارای یک هزار و ۶۸۳ قلم داده منحصر به فرد بوده که از این تعداد حدود یک هزار و ۵۰۰ نقشه زمین‌شناسی و دو هزار گزارش موضوعی در ۶۰ حیطه علوم زمین تولید و به اشتراک گذاشته شده است.

وی تأکید کرد: امروز با در نظر گرفتن تنوع و حجم بالای داده‌ها، سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور، نیازمند استفاده از سیستمی استاندارد تحت عنوان چرخه داده است که شامل مؤلفه‌های توصیف (شناخت)، گردآوری، فرآوری، تحلیل، ذخیره، انتشار و در نهایت استفاده مجدد بوده و در کنار آن حفظ و صیانت از داده‌ها را تضمین کند.

به گفته اردبیلی، استقرار اطلاعات همگون، یکپارچه و استاندارد در سیستم و تسهیل در امر تبادل اطلاعات (رقومی و توصیفی)، تسهیل مدیریت داده‌ها و اطلاعات متعدد تولید شده و برقراری ارتباط میان لایه‌ها، شناسایی، گردآوری، دسته‌بندی و سازماندهی، ایجاد زبان مشترک فنی- تخصصی در سازمان موردنظر و سازمان‌های مرتبط، توسعه دسترسی به منابع از طریق سازماندهی و مدیریت یکپارچه اطلاعات در کتابخانه علوم زمین و استفاده و بهره‌برداری از سیستم نرم‌افزاری یکپارچه و فرایندهای راهبردی و کاربری تحت وب از مواردی است که بوسیله سامانه ارائه اطلاعات توصیفی و مکانی و پورتال پایگاه ملی داده‌های علوم‌زمین برای عموم قابل دسترسی و ارائه است.

امسال قرار است حفاری شناسایی محدوده های امید بخش معدنی از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور با افزایش ۵۰ هزار متری نسبت به پارسال، به رقم ۱۵۰ هزار متر برسد.
تاریخ انتشار : شنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۲۲:۰۶
کد مطلب: 50102
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا