گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
معاون طرح‌های توسعه ایمیدرو اعلام کرد:
فعالیت برروی بیش از ۶۵۲ هزار کیلومتر مربع پهنه‌های معدنی
گروه اكتشاف و زمين شناسي - معاون طرح های توسعه معدن وصنایع معدنی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) گفت: اکنون در 30 استان کشور در وسعت 652 هزار و 61 کیلومتر مربع پهنه های اکتشافی معدنی به این سازمان (کنسرسیوم) واگذار شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، محمد آقاجانلو افزود: امروز مساحت پهنه های معدنی در حال کار بالغ بر 384 هزار و 795 کیلومتر مربع و بقیه پهنه ها به وسعت 277 هزار و 766 کیلومتر مربع پس از انجام عملیات اکتشافی فاز یک و دو آزاد سازی شده است.

وی یادآورشد: مساحت پهنه‌هایی که برای ادامه عملیات اکتشافی به مشارکت با بخش خصوصی گذاشته شده است، 660 هزار و 81 کیلومتر مربع است.

پیش از این خداداد غریب پور رییس هیات عامل ایمیدرو گفته بود: فعالیت اکتشافی ایمیدرو در دولت یازدهم تا سال 1397 بالغ بر 270 هزار کیلومتر مربع بود و در سال 98 برنامه 300 هزار کیلومتر مربع کلید خورد.

مجموع برنامه اکتشافی ایمیدرو در دولت‌های یازدهم و دوازدهم 650 هزار کیلومتر مربع برآورد شده است.

آقاجانلو پیرامون نتایج عملیات اکتشاف ایمیدرو نیز توضیح داد: پس از عملیات اکتشاف در فازهای شناسایی و پی جویی تعداد 759 محدوده امید بخش به مساحت 34 هزار و 95 کیلومتر مربع به دست آمد که برای 281 محدوده به مساحت 29 هزار و 38 کیلومتر مربع درخواست پروانه اکتشاف شد و بقیه محدوده‌ها به سازمان‌های صنعت، معدن وتجارت استان‌ها واگذار شده تا بوسیله برگزاری مزایده عمومی به بخش خصوصی واگذار شود.

وی خاطرنشان ساخت: امسال که به عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده، تلاش ایمیدرو اکتشاف محدوده‌های امید بخش جدید و ایجاد اطلاعات استاندارد و شفاف در این محدوده‌ها برای واگذاری به بخش خصوصی و استفاده از تمامی ظرفیت بخش‌های علاقمند به این عرصه است.

این مقام مسوول اضافه کرد: براساس قوانین، برای ادامه عملیات اکتشاف در فازهای عمومی و تفصیلی باید پروانه اکتشاف توسط سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت هراستان برای ایمیدرو صادر شود که براین اساس تاکنون 73 پروانه اکتشاف به مساحت حدود 300 کیلومتر مربع در زمینه مواد معدنی مختلف نظیر سرب و روی، طلا، مس، آهن، زغالسنگ،شورابه و ...صادر شده است.

به گفته وی، اکنون کار عملیات اکتشاف در محدوده‌های دارای پروانه در حال پیگیری است و در 12 محدوده گواهی کشف صادر شده و این رویه در چارچوب راهبرد های اصلی ایمیدرو به منظور توسعه فعالیت اکتشافی دنبال می‌شود.

آقاجانلو بابیان اینکه عملیات اکتشاف در9 بلوک پهنه آباده – جازموریان بوسیله فرآیندهای قانونی با مشارکت بخش خصوصی در حال انجام است، گفت: حدود 50 محدوده در این بلوک‌ها امید بخش ارزیابی شده که اکنون برای 10 محدوده پروانه اکتشاف درخواست شده است.

وی افزود: دو پهنه در استان کردستان «قروه و بیجار» با مشارکت بخش خصوصی، عملیات اکتشاف در حال انجام است و در پهنه قروه 14 محدوده امید بخش شناسایی، که درخواست پروانه اکتشاف شده است.علاوه براین در پهنه بیجار نیز 6 پروانه اکتشاف صادر شد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۹ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۹:۰۴
کد مطلب: 49905
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا