گروه معادن
 
تعطیلی ۲۱روزه معادن آفریقای جنوبی در پی شیوع کرونا
افزایش قیمت محصولات معدنی در پی تعطیلی معادن
گروه معادن - آفریقای جنوبی یک فراخوان بی سابقه برای تعطیلی ۲۱روزه تمام معادن خود صادر کرد، فرمانی که به دستور سیریل رامافوسا رییس جمهوری این کشور به منظور مهار ویروس کرونا صادر شده است.
 
به گزارش ماین نیوز به نقل از بلومبرگ نیوز این اقدام یادآور جدی از شدت بحران سلامت در حال توسعه در کشوری است که اقتصاد آن از معدن‌کاری طلا ساخته شده است. آفریقای جنوبی ۷۵ درصد از پلاتین و ۳۸ درصد از پالادیوم جهان را در اختیار دارد و همچنین بخش قابل توجهی از ذخایر طلا و منگنز تا سنگ کروم و سنگ آهن در این کشور تولید می‌شود.

راجر باکستر مدیر اجرایی شورای مواد معدنی آفریقای جنوبی در این باره می‌گوید: این اقدام در تاریخ معدن آفریقای جنوبی بی سابقه بوده، گاهی پیشتر به دلایل خاصی بخش‌هایی از این صنعت متوقف شده به عنوان مثال در دوران جنگ جهانی دوم، اما چنین اقدامی در صنعت معدن این کشور بی سابقه بوده است.

رامافوسا درباره این تعطیلی بی سابقه در یک خطاب تلویزیونی عنوان کرد: ارتش آفریقای جنوبی به پلیس کمک می‌کند تا تعطیلی موردنظر که از نیمه شب پنجشنبه آغاز می‌شود اعمال کنیم. سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، بانک‌ها و ایستگاه‌های سوخت فعالیت خود را ادامه می‌دهند، احتمال ادامه فعالیت بورس ژوهانسبورگ و سایر خدمات ضروری نیز وجود دارد.

با اعلام این خبر قیمت پالادیوم و پلاتین با افزایش قابل توجهی در سبد فلزات گرانبها در روز دوشنبه روبرو شد.

رییس جمهوری آفریقای جنوبی همچنین اعلام کرد: شرکت‌هایی که فعالیت آنها به فرآیندهای مداوم نیازمند باشد، معادن زیرزمینی و… برای پیشگیری از آسیب به فعالیت‌های اقتصادی خود تمهیداتی برای مراقبت و نگهداری از کارکنان خود در نظر گیرند.

در پایان گفتنی است اعلام این خبر به سرعت بر بازار فلزات و محصولات معدنی که بخش قابل توجهی از تولیدات آنها مربوط به آفریقای جنوبی است تاثیر گذاشته و خطر توقف یا کاهش تولیدات منجر به افزایش قیمت‌ها شده است.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۶ فروردين ۱۳۹۹ ساعت ۱۱:۵۲
کد مطلب: 49820
 
مرجع : اقتصاد آنلاین