گروه صنایع معدنی
 
کوره های ذوب القایی ساخته شد
گروه صنایع معدنی - یک شرکت دانش بنیان توانست کوره های ذوب القایی را با راندمان بالا به تولید برساند و در اختیار صنعت قرار دهد.
 
به گزارش ماین نیوز و به نقل از معاونت علمی و فناوری،کوره‌های ذوب القایی به صورت فراوان در صنایع سبک و سنگین کاربرد دارند، کوره‌های القایی دارای مزایای فراوانی نسبت به سایر کوره‌ها هستند که مهمترین آن‌ها راندمان بالا و سرعت گرمایش بسیار بالای آن است در عین حال به دلیل عدم آلودگی زیست محیطی بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

افشین اسفندیاری مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان که در زمینه تولید انواع کوره‌های ذوب القایی فعالیت دارد بیان کرد: کوره‌های ذوب القایی همان طور که از نامش مشخص است برای ذوب فلزات به کار می‌روند. این کوره‌ها با اعمال میدان الکترومغناطیس از طریق سیم پیچ مسی به فلزات داخل کوره دمای آن را به سرعت افزایش داده و تا دمای ذوب می رساند.

این فعال فناور ادامه داد: فناوری ساخت این دستگاه تا چند سال پیش در دست چند کشور نبود که خوشبختانه اکنون کشورمان به تولید کننده کوره‌های ذوب القایی با ظرفیت ۲۵ تن تبدیل شده است.

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان گفت: فناوری ساخت کوره‌های ذوب القایی با ظرفیت‌های پایین (۵۰۰ کیلو، یک تن و دو تن) در اختیار چندین کشور خاص بود ولی ساخت این دستگاه‌ها با ظرفیت بالا عمدتا در دست شرکت‌های آلمانی و آمریکایی بود بنابراین شرکت‌های فولاد داخلی برای تهیه این تجهیز به کشورهای اروپایی وابسته بودند که با آغاز تحریم‌ها و عدم فروش آن به ایران شرکت‌های داخلی برای تهیه این تجهیزات به کشورهایی همچون هند و چین مراجعه و از آن طریق اقدام به واردات می‌کردند.

وی به بیان ویژگی کوره‌های تولیدی این شرکت پرداخت و افزود: تنظیم اتوماتیک حداکثر توان و حذف توان راکتیو، راندمان بالا و انطباق با استانداردهای جهانی و استفاده از یوک‌های آب خنک با راندمان الکتریکی بالا از جمله ویژگی‌های این کوره‌ها هستند.

این فعال فناور درباره میزان اشتغال‌زایی صورت گرفته در این شرکت گفت: در حال حاضر ۱۲۰ نفر به صورت مستقیم مشغول به کار هستند و به صورت غیر مستقیم بسیار بیشتر خواهد بود و این رقم اشتغال‌زایی به ازای هر کوره حدود ۲۰۰ نفر خواهد بود.

اسفندیاری به موضوع صادرات پرداخت و بیان کرد: محصولات این شرکت به کشورهای آذربایجان، عراق صادر شده است و در شهرهای مختلف عراق مانند سلیمانیه، بغداد، نجف و کربلا از کوره‌های این شرکت درحال استفاده هستند.

وی افزود: شرکت در تعدادی از مناقصات کشور ترکمنستان شرکت کرده است و علی رغم این که به لحاظ فنی و کیفیت در سطح بالاتری از رقبا قرار داشتیم به دلیل مسائلی که تحریم‌ها به وجود آورده شرکت‌های این کشور از همکاری با ما خودداری کرده‌اند.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰
کد مطلب: 49798
 
مرجع : خبرگزاری مهر