گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
به امید دهه پررونق در حوزه اکتشاف
گروه اكتشاف و زمين شناسي - خوشبختانه ایمیدرو در حوزه اکتشاف فعالیت‌های خوبی را از چند سال گذشته آغاز کرده است.
به گزارش ماین نیوز، این اقدامات منجر به این شده که حجم وسیعی از کشور تحت پوشش اکتشاف قرار گیرد. ایمیدرو تا به امروز روی حدود ۶۵۰ هزار کیلومتر از پهنه‌های اکتشافی کشور در قالب ۱۰۵ پهنه کار اکتشافی انجام داده است.

همچنین از این ۶۵۰ هزار کیلومتر مربع در حدود ۲۸۰ هزار کیلومتر مربع فاز شناسایی و پی جویی را به اتمام رسانده است و برای شناسایی حدود ۳۸۰ هزار کیلومتر دیگر دست به فعالیت زده است. قسمت اعظم کار شناسایی این بخش نیز تا هفته آینده تمام شده و تحویل وزارت صنعت، معدن و تجارت داده می‌شود.

انتظار ما بر این است که به جز ۶۰ هزار کیلومتر که تا تیر سال آینده ادامه پیدا می‌کند مابقی فاز شناسایی تا پایان سال خاتمه پیدا کند. همچنین در ۲۸۰ هزا کیلومتر مربع حدود ۷۹۰ محدود امیدبخش جدید پیدا و آنها را به وزارتخانه و سازمان صمت استان‌ها معرفی کرده‌ایم. از این تعداد حدود ۲۸۲ مورد در استان‌های مختلف برای ادامه کار در اختیار ایمیدرو قرار داده شده است و مابقی نیز در اختیار صمت استان‌ها قرار گرفته تا به‌تدریج فراخوان زده و در اختیار بخش خصوصی قرار دهند.

اتفاق بسیار خوب دیگری که در کشور افتاده است پیدا شدن این محدوده‌های امید بخش روی مواد معدنی مختلف است که نوید روزهای خوبی را برای کشور در آینده دارد. هر چه بیشتر بتوانیم معادن را افزایش دهیم آمار اشتغال را بالا برده‌ایم و همچنین سهم معدن را در تولید ناخالص داخلی افزایش داده‌ایم.

تا به امروز از ۲۸۲ محدوده امید بخش توانسته‌ایم ۵۲ پروانه اکتشاف دریافت کنیم، البته برای مابقی آن نیز پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم تا با تعامل با سازمان‌هایی مثل محیط‌زیست و منابع طبیعی بتوانیم برای آن محدوده‌ها نیز به‌تدریج پروانه اکتشاف دریافت کنیم. انتظار ما این است که در سال آینده روی پروانه‌ها کار کرده و آنها را به گواهی کشف و در مرحله بعد به معدن تبدیل کنیم.

این ظرفیت می‌تواند حجم فعالیت اکتشافی کشور را افزایش دهد و نویدی برای کلیه شرکت‌های بخش خصوصی، شامل مشاورین و پیمانکاران باشد که می‌توانند برای سال‌های آتی فعال شوند و در توسعه معدن مشارکت کنند. ازآنجایی‌که سال‌های آینده دهه پر رونقی را در حوزه اکتشاف داریم بنابراین نشست‌هایی را با مشاوران و پیمانکاران معدنی گذاشته‌ایم تا خود را تجهیز و به روز رسانی کنند.

اقداماتی انجام داده‌ایم تا پیمانکاران حفاری بتوانند دستگاه‌های جدیدی را خریداری کرده و یا تجهیزات موجود خود را به روز رسانی کنند. در همین راستا با صندوق بیمه و اتحادیه حفاران هماهنگی‌هایی را انجام داده‌ایم، درحال‌حاضر به دنبال اجرای طرحی در صندوق بیمه هستیم تا هر شرکت پیمانکار برای خرید دستگاه‌های جدید و به روز رسانی ناوگان خود بتواند ۸۰درصد از هزینه‌های خود را به صورت وام دریافت کند.

شرایطی را در نظر گرفته‌ایم که آنها وسیقه سنگینی نگذارند و بتوانند از قراردادهای کاری خود به عنوان وسیقه استفاده کنند. در این راستا با مشاوران هم جلسات متعددی گذاشته‌ایم که تا سال آینده نیز ادامه دارد.

بنابراین ما در ایمیدرو به دنبال حمایت و ارتقای فعالان معدنی هستیم تا بتوانند نیروهای تخصصی بهتر و بیشتری را جذب کرده و از خدمات بهتری بهره‌مند شوند. همچنین طرح‌هایی را از گذشته داشته‌ایم که قرار است آنها را نیز به گواهی کشف تبدیل کنیم. گزارش‌های پایان عملیات اکتشافی در حال آماده شدن است و در سال جدید آنها را به سرانجام می‌رسانیم.

در این‌باره در استان‌های متعدد از جمله استان‌های محروم اقداماتی را انجام داده‌ایم و درحال‌حاضر به دنبال گرفتن گواهی کشف هستیم. این نوید را می‌دهیم که در سال جدید آن مناطق را تبدیل به معادن جدید کشور کنیم.

به این ترتیب سال پرباری را آغاز می‌کنیم، در این روند روزنامه صمت از جمله روزنامه‌هایی است که به صورت تخصصی کار کرده است و در سال آینده نیز در کنار ما خواهد بود.

علی اصغرزاده ـ مدیر اکتشاف ایمیدرو
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰
کد مطلب: 49797
 
مرجع : روزنامه صمت