گروه صنایع معدنی فولاد
 
دبیر انجمن مطرح کرد:
چهار درخواست فوری تولیدکنندگان فولاد از معاون وزیر صنعت
گروه صنایع معدنی >فولاد - دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد از معاون وزیر صنعت درخواست فوری کرد مصوبات کارگروه تنظیم بازار درباره تسهیل صادرات، تعیین ساز و کار تامین تولیدکنندگان ورق گرم و اصلاح کف عرضه شمش رسیدگی شود.
 
به گزارش ماین نیوز، رسول خلیفه سلطانی دبیر انجمن تولیدکنندگان فولاد طی نامه‌ای به داریوش اسماعیلی معاون وزیر صنعت اعلام کرد: در مصوبات جلسات اخیر کارگروه تنظیم بازار موارد مهم مد نظر قرار نگرفته و لازم است با قید فوریت مورد رسیدگی جدی قرار گیرد تا تلاش‌های وافر انجام شده منتج به نتیجه مطلوب شود.

۱. تعیین ساز و کار تامین اصلی و مورد نیاز کارخانجات تولید کننده ورق گرم که در جهت فعال کردن ظرفیت های خالی در زنجیره ورق های فولادی و افزایش عرضه آن نقش کلیدی دارد. در این خصوص بسیار ضروری است که وزارت صنعت به ویژه آن معاونت بطور فعال و موثر برخورد کند.

۲. کاهش تشریفات اداری و تسهیل صادرات برای شرکت هایی که تعهدات را رعایت کرده اند. در مصوبه جلسه کارگروه تنظیم بازار صادرات کلیه اقلام فولادی مشروط به اخذ مجوز آن معاونت شده حال آنکه بسیاری از صادرکنندگان محصولات فولادی به تعهدات در خصوص عرضه در بورس کالا و بازگشت ارز حاصل از صادرات عمل کردند لیکن همچنان برای هر محموله باید از دفتر صنایع معدنی مجوز بگیرند! در این خصوص پیشنهاد می شود طبق مصوبات قبلی کمیته تخصصی فولاد، صدور مجوز صادرات شرکت ها در صورت رعایت تعهدات بصورت سه ماهه انجام پذیرد.

۳. اصلاح و به روز رسانی کف عرضه شمش و محصولات فولادی برای هر یک از شرکت‌ها به نحوی که علاوه بر مطالعات کارشناسی، تناسب و عدالت مقتضی و تغییر تمرکز سیاست های افزایش عرضه شمش به محصولات نهایی فولاد نیز در این خصوص محقق شود. قابل توجه است که این موضوع از فروردین سال جاری و در مکاتبات و جلسات متعدد از سوی این انجمن درخواست شده و حتی به تصویب کمیته تخصصی فولاد هم رسیده اما به دلایل نامعلوم اجرایی نشده است.

۴. کاهش شروط محدود کننده برای اجرایی شدن فرمول اصلاح قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا. هدف کمیته تخصصی فولاد و جنابعالی از اصلاح قیمت پایه شمش، واقعی ساختن تقاضا و نزدیک کردن قیمت پایه و قیمت‌های معاملاتی در جهت حذف شائبه حاصل از این تفاوت بوده تا افزایش عرضه صورت پذیرد حال آنکه با ادبیات و شروط و قیود مصوبه قانونی کارگروه تنظیم بازار این هدف محقق نخواهد شد.

این انجمن کمافی السابق آمادگی برای همکاری و همیاری به منظور تدوین و اجرای موارد فوق را اعلام می دارد.
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۰:۳۰
کد مطلب: 49793
 
مرجع : سايت خبری بورس پرس