گروه معادن سنگ آهن
 
معاون وزارت صنعت اعلام کرد:
ممنوعیت یا وضع تعرفه سنگین برای صادرات سنگ آهن در سال آینده
گروه معادن >سنگ آهن - معاون وزیر صنعت از ممنوعیت صادرات سنگ آهن یا وضع عوارض تعرفه ای سنگین برای صادرات آن در سال آینده خبر داد.
 
به گزارش ماین نیوز، داریوش اسماعیلی در خصوص صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی گفت: بر اساس مصوبه ستاد تنظیم بازار صادرات مجموعه کالاهای صنایع معدنی باید با نظر و مجور معاونت معدنی باشد و اگر عرضه تولید کننده‌ای در داخل متناسب با تعهدات نباشد حتماً جلوی صادرات آن را خواهیم گرفت.

وی درباره خام فروشی مواد معدنی عنوان کرد: علم خام فروشی در مجلس را بر دوش گرفتیم و سعی کردیم قوانین زاید را در این حوزه حذف کنیم تا خام فروشی سنگ آهن را در سال 99 به صفر کاهش می‌دهیم اما موضوع کاهش خام فروشی در بقیه حوزه ها بستگی به نیاز داخل دارد. سنگ آهن مورد نیاز است چرا که برای رسیدن به 55 میلیون تن تولید فولاد تا افق 1404 نیاز به 160 میلیون تن سنگ آهن داریم و در سال آینده صادرات سنگ آهن را یا ممنوع می‌کنیم و یا عوارض سنگین برای صادرات آن وضع خواهیم کرد.

اسماعیلی ادامه داد: معتقدم عوارض صادرات بر روی زنجیره برداشته شود به عنوان نمونه اگر میزان کنسانتره تولیدی به اندازه خوراک واحد بعدی (گندله) باشد دلیلی ندارد که یک کیلوگرم را در داخل نگه داریم و باید صادرات کنیم. فرمایشات رهبری مبنی بر اینکه بخش معدن می‌تواند جایگزین درآمدهای نفتی شود کاملاً کارشناسی و فنی و راهگشا بوده و تلاش می‌کنیم تا بخشی از نقدینگی موجود در جامعه جذب بخش معدن و صنایع معدنی بشود تا شاهد رشد این حوزه باشیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۲۹
کد مطلب: 49702
 
مرجع : سايت خبری بورس پرس