گروه معادن سنگ آهن
 
تولید بیش از ۹۰ میلیون تن سنگ آهن در سال ۹۸
گروه معادن >سنگ آهن - اکبریان گفت: سنگ آهن در سال ۹۲ حدود ۴۵ میلیون تن تولید می‌شد، اما امسال تولید آن به بیش از ۹۰ میلیون تن رسیده است.
 
به گزارش ماین نیوز، مهرداد اکبریان، رییس انجمن سنگ آهن ایران، گفت: برای افزایش تولید سنگ آهن برنامه ریزی هایی انجام شد که در ۲ تا ۳ سال این میزان افزایش یافت چرا که در کشورمان ظرفیت خوبی برای تولید سنگ آهن وجود دارد.

او بیان کرد: سنگ آهن در سال ۹۲ حدود ۴۵ میلیون تن تولید می‌شد، اما امسال تولید سنگ آهن بیش از ۹۰ میلیون تن بود که این نشان از فعالیت مفید در این حوزه بوده است.
رییس انجمن سنگ آهن ایران ادامه داد: در قبال افزایش دو برابری تولید سنگ آهن، خام فروشی کم شد و هم اکنون صادرات سنگ آهن به کمتر از ۵ میلیون تن رسیده است. به دلیل اینکه ظرفیت کنسانتره و گندله سازی افزایش یافت و معدن داران کارخانه گندله سازی و کنسانتره سازی را راه اندازی کردند.

اکبریان تشریح کرد: اکنون تولید سنگ آهن در مسیر درستی قرار گرفته است و در نظر داریم آن را به مرور افزایش دهیم. ارز‌هایی که معادن را تقویت کردند باعث شد تا از سال ۹۲ تا ۹۷ ظرف ۵ سال ۴۵ میلیون تن تولید سنگ آهن کشور به ۸۰ میلیون تن برسد، یعنی تقریبا ۹۰ درصد افزایش تولید در این ۵ ساله داشته ایم، اما برعکس صادراتمان نه تنها ۹۰ درصد پیشرفت نکرد بلکه به عدد یک سوم آن رقم یعنی ۲۴ میلیون تن در سال ۹۲ رسید.

اکبریان با بیان اینکه در سال ۹۷، بالغ بر ۸۰ میلیون تن سنگ آهن تولید کردیم، گفت: سال گذشته ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار تن صادرات سنگ آهن داشتیم، در صورتی که اگر می‌توانستیم طبق روال سابق عمل کنیم باید نیمی از ۸۰ میلیون تن سنگ آهن یعنی ۴۰ میلیون تن آن را صادر می‌کردیم. اما هم اکنون چنین نیست و ما در مقابله با خام فروشی خوب عمل نکرده ایم.

او تشریح کرد: در نظر داریم تولید سنگ آهن را تا سال آینده به بیش از ۹۰ میلیون تن برسانیم که و بتوانیم ۱۰۰ میلیون تن تولید کنیم.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۷:۱۵
کد مطلب: 49694
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان