گروه معادن ساير حوزه ها
 
ضرر معادن با حضور بلندمدت کرونا
گروه معادن >ساير حوزه ها - با ورود ویروس کرونا و شیوع آن در کشور بسیاری از فعالیت‌های اقتصادی با رکود و کسادی مواجه خواهند شد.
به گزارش ماین نیو، به‌طور مثال درحال‌حاضر مشاغل وابسته به صنعت گردشگری شامل هتل‌ها، رستوران‌ها، تاکسی‌های تلفنی و اینترنتی با کسادی و رکود مواجه شده‌اند و به‌تدریج سایر مشاغل و صنایع نیز تحت تاثیر قرار می‌گیرند.

این مهم به ارتباط مواد خام معدنی با صنایع معدنی بستگی دارد، به این معنی که اگر آن صنایع با رکود مواجه شوند به‌تدریج این رکود به معادن نیز خواهد رسید و کاهش عرضه و تقاضای مواد معدنی را به دنبال خواهد داشت.

البته لازم به ذکر است مواد معدنی مورد نیاز برای تجهیزات پزشکی یا به طور کلی امور پزشکی با شیوع بیماری کرونا می‌تواند از رونق بیشتری برخوردار شود.

در ادامه درصورتی‌که ویروس کرونا و شیوع آن در کشور طولانی شود اثرات آن به بازار مواد معدنی نیز خواهد رسید. یکی از مواد معدنی سنگ‌آهن است که موردنیاز صنایع فولادی است. با توجه به نیاز شدید صنایع فولادی به سنگ‌آهن و با توجه به اینکه این صنایع درحال‌حاضر از رونق خوبی برخوردار هستند، صادرات محصولات فولادی همچنان ادامه دارد.

درحال‌حاضر بازار سنگ‌آهن با رکود مواجه نشده و قیمت آن تابعی از قیمت شمش فولادی بوده و افزایش نسبتا خوبی داشته است اما اگر بازار سنگ‌آهن از کرونا تاثیر بپذیرد به‌طورقطع بر فولاد نیز اثر منفی می‌گذارد.

در پایان باور دارم اگر شیوع بیماری کرونا کنترل نشود به نظر می‌رسد طی چند ماه آینده به‌تدریج اثرات آن بر بازار مواد معدنی ظاهر شود اما اگر طی دو ماه آینده این ویروس کنترل شود اثر زیادی بر بازار مواد معدنی نخواهد داشت.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۳۲
کد مطلب: 49595
 
مرجع : روزنامه صمت