گروه معادن سنگ آهن
 
تامین بازار داخلی سنگ آهن با بهای کمتر به نفع کیست؟
سنگ آهن ایران در بازارجهانی ارزان نیست
گروه معادن >سنگ آهن - گفته می‌شود قیمت سنگ آهن در بازارهای صادراتی بالاتر از بازار داخل است و با وجود وضع عوارض ۲۵ درصدی بر صادرات معدنی‌ها، باز هم صادرات جذابیت دارد.
 
به گزارش ماین نیوز، این گفته برخی کارشناسان و دست‌اندرکاران سنگ آهن و کنسانتره سنگ آهن است که فروش این ماده معدنی پرطرفدار را در ایران ارزان‌تر از بازارهای خارجی می‌دانند. آنان معتقدند، نسبت سنگ آهن به فولاد باید افزایش یابد.

اختلاف قیمت فولاد با سنگ آهن در بازار داخلی، آغازگر برخی واکنش‌ها و لابی‌گری‌ها در سطح وزارتخانه است تا این اختلاف کمتر شود؛ اتفاقی که بعید به نظر می‌رسد لابی‌های قوی فولادی چندان به آن اجازه عرض اندام دهند.

شنیده‌ها حاکی از آن است که ممکن است در یکی دو هفته آینده، جلسه‌ای برگزار شود تا در آن نظرات فعالان بخش سنگ آهن و فولاد شنیده و در این باره تصمیم گرفته شود.
اخیرا فولادسازها به شدت بر کمبود سنگ آهن تاکید داشتند و دولت را تحت فشار قرار دادند تا تامین سنگ آهن ارزان را برای آنها تامین کند، اقدامی که مورد انتقاد شدید سنگ آهنی‌ها قرار گرفت.

قیمت سنگ‌آهن ایران در بازار داخلی

قیمت سنگ آهن داخلی ارزانتر از بازار جهانی است؟ یک تولیدکننده بخش خصوصی کنسانتره سنگ آهن که دستی نیز بر صادرات آن در سال‌های گذشته داشت به صمت گفت: بیماری کرونا در بازار جهانی، سنگ آهن را تحت تاثیر قرار داد و قیمت‌ها کلا افزایش یافت به طوری که بین ۱۰۰ تا ۱۰۵ دلار قیمت‌گذاری شده و نوسان پیدا کرده است. اما کنسانتره سنگ آهن و سنگ آهن دانه‌بندی شده بر اساس فوب بندرهای مختلف محاسبه می‌شود و سنگ آهن ایرانی تفاوت قیمت چندانی با قیمت‌های جهانی ندارد.

مدیرعامل شرکت اسم‌ایران، ادامه داد: سنگ آهن ایرانی بسته با ارز آزاد ۱۵۴۰۰ تومانی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در هر تن قیمت دارد که اگر کرایه را از آن کم کنیم ۷۰ دلار خالص برای هر تن سنگ آهن تمام می‌شود و باز هم هر تن بالای یک میلیون تومان در می‌آید. اگر با نرخ نیمایی و مثلا ۱۳۵۰۰ تومان حساب کنیم باز هم یک میلیون تومان به فروش می‌رسد در حالی که قیمت کنسانتره سنگ آهن در داخل حدود ۸۰۰هزار تومان قیمت‌گذاری می‌شود.

مشتاقی اظهار کرد: البته معمولا سنگ آهن ایران را در بازارهای جهانی ۳، ۲ دلار ارزانتر خرید می‌کنند چرا که پرداخت‌ها از طریق بانکی امکان‌پذیر نیست و باید پول نقد بیاورند. در بازارهای جهانی فعلا سنگ آهن ایران چندان بد نیست مگر تحت تاثیر کرونا در چین قرار بگیرد. البته به دلیل وضعیت فعلی بخش‌های مختلف چین، میزان استپ و موجودی کارخانه‌های فولادی چین بالا رفته و شاید در آینده نزدیک تاثیر منفی بر قیمت سنگ آهن بگذارد و قیمت را به سمت پایین، پوش کند.

وی در مورد صادرات سنگ آهن و کنسانتره سنگ آهن در ایران گفت: با وضع عوارض ۲۵درصدی سنگ آهن در ایران بعید به نظر می‌رسد که کسی به فکر صادرات این ماده معدنی بیفتد هرچند هنوز صادرات سنگ آهن با وجود عوارض ۲۵ درصدی ممکن است برای برخی و با افزایش قیمت جهانی، توجیه اقتصادی داشته باشد اما در کنسانتره دچار کمبود هستیم و اجازه صادرات داده نمی‌شود.

این فعال معدنی ادامه داد: تفاوت بین فوب صادراتی بندرعباس و داخل ۱۰ تا ۱۵ دلار است. البته در بازارهای بین‌المللی سنگ آهن ایران به شرط صادرات، چندان اختلافی با سایر سنگ آهن تولیدی سایر کشورها ندارد و تنها میزان سولفوره یا اکسیدی بودن آن یا عیار باعث اختلاف قیمت می‌شود.

وقتی قیمت فوب خلیج‌فارس بی‌خاصیت می‌شود!

سعید عسگرزاده دبیر انجمن سنگ آهن ایران نیز در خصوص وضعیت سنگ آهن و انتقادات مطرح شده از سوی فولادی‌ها بیان کرد: افزایش قیمت محصولات فولادی ارتباطی با صادرات سنگ آهنی‌ها ندارد چرا که بعد از وضع عوارض بر صادرات سنگ آهن، صادرات محصولات سنگ آهنی به حداقل ممکن رسید و افزایش قیمت محصولات فولادی ناشی از عوامل دیگری است که شاید بخشی از آن، قیمت تمام شده بالای این صنعت باشد.

وی افزود: قیمت سنگ آهن در کشور ما همواره از قیمت‌های فوب خلیج‌فارس کمتر بوده است. شرکت‌های فولادی در چین، عملا سنگ آهن را با قیمتی تقریبا ۱۰۰دلار و بالاتر از فولادسازان ما تامین می‌کنند و اینکه فولادسازان گاهی می‌گویند ما سنگ آهن را با قیمتی بالاتر از قیمت‌های جهانی خریداری می‌کنیم، اصلا صحیح نیست.

عسگرزاده افزود: اگر قیمت سنگ آهن ایران ارزان نبود، نیازی به وضع عوارض بر صادرات نبود و اگر قیمت‌ها در بازار داخل مناسب باشد، قطعا تولیدکنندگان سنگ آهن ترجیح می‌دهند محصولات خود را در بازار داخلی عرضه کنند و دردسرهای صادرات و هزینه‌های حمل و بازگرداندن ارز و... را متحمل نشوند اما، مشکل اصلی اینجاست که با وضع بخشنامه‌های مختلف، نرخ سنگ آهن را به صورت دستوری تعیین کرده‌ایم و معادن مجبور به عرضه محصولات خود با قیمت‌های دستوری هستند.

دبیر انجمن سنگ آهن ایران در ادامه اظهار کرد: صادرات محصولات سنگ آهنی ریشه مشکلات فولادی‌ها نیست. به نظر می‌رسد باید تدابیری اندیشید که صنعت فولادسازی ما به سرنوشت صنعت خودروسازی دچار نشود. اعمال فشار و قیمت‌گذاری دستوری سنگ آهن، کل زنجیره را دچار مشکل خواهد کرد و این مشکلات در دو جا نمایان خواهد شد؛ عدم تعادل در عرضه و تقاضا و نیز کاهش بهره‌وری فولادی‌ها.

خرید از سوی فولادسازان

محمود نوریان مدیرعامل مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو نیز بر ارزان خریدن سنگ آهن داخلی از سوی فولادسازان تاکید کرد و گفت: قیمت سنگ آهن داخلی باید ۱۹درصد فوب خلیج‌فارس باشد که در عمل ۱۶ درصد نرخ فوب خلیج‌فارس محاسبه می‌شود این در حالی است که این ۲ تا ۳ درصد افزون بر ۱۲ تا ۱۵درصد قیمت سنگ آهن تمام می‌شود.

وی با بیان اینکه درحال‌حاضر تولیدکننده‌ها سنگ آهن با توجه به عوارض ۲۵ درصدی صادرات، سنگ آهن صادر نمی‌کنند افزود: مجتمع معدنی و صنعتی چادرملو نیز بنا به دستور دولت تامین فولادسازان داخلی و تعادل در بازار داخلی را مد نظر قرار داده است.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۳۱
کد مطلب: 49518
 
مرجع : روزنامه صمت