گروه معادن
 
چشم‌انداز تامین سنگ آهن
گروه معادن - یکی از مشکلات اساسی واحدهای فولادسازی تامین سنگ آهن است.
به گزارش ماین نیوز:

ظرفیت فولادسازی داخلی به حدود ۳۳ میلیون تن در سال رسیده است، البته با توجه به میزان تولید کنونی نزدیک به ۶ میلیون تن از این ظرفیت خالی باقی مانده است. هم‌اکنون واحدهای تولید آهن اسفنجی نیز با ظرفیت خالی مشغول به کار هستند و یکی از دلایل آنها کمبود مواد اولیه و سنگ آهن است.

البته اگر صادرات سنگ آهن کشور که هم‌اکنون حدود ۸ میلیون تن است، متوقف شود، مشکل تامین سنگ آهن این واحدها حداقل به صورت کوتاه‌مدت حل خواهد شد. هرچند که صادرات سنگ آهن با عوارض ۲۵ درصد روبه‌رو است، اما با این وجود معدنی‌ها همچنان تمایل به صادرات دارند، چراکه در ازای صادرات خود دلار می‌گیرند و این موضوع می‌تواند برای آنها به لحاظ اقتصادی به‌صرفه‌تر است.

برای تولید ۵۵ میلیون تن فولاد که در افق چشم‌انداز سال ۱۴۰۴ برنامه‌ریزی شده است، کشور به ۱۵۰میلیون تن سنگ آهن نیاز دارد. درحال‌حاضر نزدیک به ۸۵میلیون تن سنگ آهن در کشور استخراج می‌شود؛ بنابراین برای رسیدن به افق چشم‌انداز صنعت فولاد، به۷۰ میلیون تن دیگر سنگ آهن جدید نیاز است تا بتوان به این چشم‌انداز دست یافت؛ از همین رو یکی اولویت‌های زنجیره فولاد باید اکتشافات جدید سنگ آهن باشد، در غیر این صورت برای رسیدن به تولید ۵۵ میلیون فولاد باید واردات سنگ آهن داشته باشیم، چراکه در غیر این صورت این چشم‌انداز محقق‌شدنی نخواهد بود.

با تمام این شرایط، برنامه اکتشاف باید جزو برنامه‌های قرار گیرد، چراکه بر اساس آخرین برآوردها اعلام شده است که ۲میلیارد و ۶۰۰ میلیون تن دیگر ذخایر سنگ آهن در کشور موجود است که این میزان با ذخایر فعلی در کشور تا حدود ۲۰ سال نیاز فولادسازان را پاسخگو خواهد بود.

اگر در نگاه بلندمدت‌تر از این، به سنگ آهن نیاز داشته باشیم باید اقدام به صادرات کنیم که این امر نیاز به ایجاد زیرساخت‌هایی چون بنادر دارد. از همین رو ایجاد کارخانه‌هایی در سواحل جنوب کشور باید در اولویت دست‌اندرکاران قرار گیرد.

سیدرضا شهرستانی ـ عضو هیات‌مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۲۰
کد مطلب: 49505
 
مرجع : روزنامه صمت