گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
وزیر صنعت معدن و تجارت:
اکتشافات یکساله ایمیدرو، برابر با کل عملکرد سال های گذشته این سازمان است
امسال سهم صادراتی معدن و صنایع معدنی به 25درصد می رسد
گروه اكتشاف و زمين شناسي - وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: اکتشافات انجام شده توسط ایمیدرو طی یکسال گذشته به اندازه کل عملیات اکتشافی این سازمان در سال های گذشته است.
 
به گزارش ماین نیوز،‌ رضا رحمانی که در برنامه تقدیر از خدمات جعفر سرقینی، معاون سابق امور معادن و صنایع معدنی این وزارتخانه، سخن می گفت، با اشاره به برخی اقدامات اساسی صورت گرفته در حوزه معادن در طول سال ۹۸، اضافه کرد: در بخش اکتشافات گام های برداشته شده تحول بزرگی در آینده این بخش رقم خواهد زد و به عنوان نمونه حجم اکتشافات امسال ایمیدرو، برابر کل اکتشافات سال های گذشته این سازمان است.

وی یادآور شد: از ابتدای امسال، ۵ برنامه عمده در حوزه معادن و صنایع معدنی شامل توسعه فعالیت های اکتشافی، اجرای نقشه راه معدن و صنایع معدنی، توسعه معادن کوچک، تکمیل زنجیره ارزش فلزات اساسی و نوسازی معادن در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفته است.

رحمانی اضافه کرد: هم اکنون ارزش تولیدات بخش معادن و صنایع معدنی کشور بیش از ۲۲ میلیارد دلار برآورد می شود که با تحقق اهداف توسعه ای وزارتخانه، این رقم در سال های آینده افزایش چشمگیری خواهد داشت.

وی تصریح کرد: بخش معدن و صنایع معدنی کشور حداقل ۲۰ درصد از سهم صادرات غیرنفتی را به خود اختصاص داده و امسال این عدد به حدود ۲۵ درصد خواهد رسید. وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: توقع ویژه بنده از این حوزه، فعال‌سازی حداکثری ظرفیت‌های تشکل‌های بخش خصوصی و همچنین بسیج امکانات دولتی برای توسعه امور است.

وی ادامه داد: بخش معادن و صنایع معدنی کشور ظرفیت های بسیار بالایی دارد و می تواند یکی از جایگزین های مطمئن ما در درآمدهای نفتی، ایجاد اشتغال، توسعه مناطق محروم و...، باشد.

تفاهمنامه 2 میلیارد دلاری ساخت داخل و یک میلیارد دلاری کک

رحمانی ادامه داد: خوشبختانه در این راستا، گام های بسیار بزرگی در عرصه ساخت داخل برداشته شده و قراردادها و تفاهم‌نامه‌های به امضا رسیده در چارچوب این برنامه از ۲ میلیارد دلار عبور کرده است؛ به عنوان نمونه در همین بخش صنایع معدنی برای تولید داخلی الکترود گرافیتی، تفاهم نامه‌ای به ارزش یک میلیارد دلار با وزارت نفت برای تولید کک سوزنی و اسفنجی منعقد کرده‌ایم.

رحمانی افزود: بخش معدن ما بیش از این قابلیت شکوفایی دارد و روند حمایتی ما از واحدهای معدنی به خصوص معادن بزرگ کشور با اولویت توسعه ای و تسهیل در امور آنها باید دنبال شود.

وی تصریح کرد: شخصا معتقدم بخش معدن و صنایع معدنی از پتانسیل لازم برای تبدیل شدن به الگو برای سایر بخش‌های وزارتخانه را دارد و با توجه به انگیزه موجود در این بخش و معاون جدید امیدوارم که شاهد تحقق حداکثری اهداف این وزارتخانه در این حوزه باشیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: امروز هم افزایی خوب و رویکرد مثبتی برای تحقق اهداف رونق تولید در سطح کشور در میان مسئولان و دستگاه‌های مختلف به وجود آمده است و باید به صورت بهینه از فرصت‌های همکاری موجود بهره برداری کنیم.

رحمانی با تاکید بر این ضرورت که باید آثار اقدامات و کارهای انجام شده برای مردم ملموس باشد، افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت خانواده بزرگ متشکل از فعالان مختلف بخش خصوصی و دولتی است و انتظار می رود روند تسهیل امور و ارائه خدمات به شکلی باشد که تشکل ها و همه فعالان این حوزه وزارتخانه را خانه اصلی و مامن خود بدانند.


وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: نوسانات قیمتی فولاد در شرایط موجود پذیرفتنی نیست و با توجه به اینکه حجم تولیدات ما در فولاد بیش از 2 برابر مصرف کشور است باید این روند در سریع‌ترین زمان ممکن کنترل و تثبیت شود.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۸
کد مطلب: 49487
 
مرجع : ایمیدرو