گروه صنایع معدنی فولاد
 
بازار داغ قراضه آهن در فصل سرما
گروه صنایع معدنی >فولاد - بازار ضایعات آهن در سه هفته گذشته با جهشی ناگهانی روبه‌رو شده و به صورت ممتد نیز در حال افزایش است.
 
به گزارش ماین نیوز، درحال‌حاضر هر کیلو ضایعات آهن به حدود ۴۸۰۰ تومان رسیده است. البته برخی عنوان می‌کنند که به‌دنبال نرخ قراضه است که نرخ انواع محصولات فولادی افزایش یافته، این در حالی است که نرخ قراضه تابعی از نرخ شمش فولاد است، به عبارت دیگر کارخانه‌ها براساس نرخ شمش فولاد نرخ قراضه را تعیین می‌کنند.

البته قیمت‌های جهانی نیز تاثیر چندانی بر نرخ قراضه نخواهد داشت و نرخ جهانی در تابستان امسال به پایین‌ترین نرخ خود رسید. ملاک قیمت‌گذاری قراضه در جهان کشور ترکیه است، چراکه بیشترین میزان واردات را در دنیا این کشور انجام می‌دهد؛ درحال‌حاضر نیز نرخ ضایعات آهنی ترکیه نسبت به چند ماه گذشته با تغییرات خاصی روبه‌رو نشده است.

درباره جهش‌های ناگهانی قیمت‌های قراضه باید به تغییرات فصلی توجه داشت، چرا که در نیمه دوم سال و با فرارسیدن فصل سرما با کمبود قراضه داخلی روبه‌رو می‌شویم و این کاهش میزان قراضه افزایش قیمت‌ها را به‌دنبال خواهد داشت.

از همین رو سال آینده و با فصل جدید احتمال کاهش نرخ قراضه وجود دارد و اگر هم کاهش نیابد به حالت تثبیت خواهد رسید. از آنجا که عمده بازار جمع‌آوری ضایعات به شکل سنتی و دوره‌گردی انجام می‌گیرد و در فصل سرما با رکود روبه‌رو می‌شود که بر نرخ آن تاثیرگذار خواهد بود. برخی کارخانه‌دار نیز ضایعات خود را دپو کرده و در اسفند با قیمت‌های بالاتر شروع به فروش می‌کنند.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۴۳
کد مطلب: 49485
 
مرجع : روزنامه صمت