گروه اكتشاف و زمين شناسي
 
سازمان زمین شناسی به دنبال اکتشاف ذخایر پنهان است
گروه اكتشاف و زمين شناسي - رییس سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی گفت: این سازمان نگاه خود را نسبت به گذشته تغییر داده و دیگر به دنبال اکتشاف در سطح نیستیم بلکه به دنبال اکتشاف در عمق و ذخایر پنهان در کشور هستیم.
 
به گزارش ماین نیوز، علیرضا شهیدی روز چهارشنبه در آیین گشایش هشتمین کنفرانس مهندسی معدن ایران در دانشگاه بیرجند افزود: از خدمات ژئوفیزیک هوایی استفاده می‌کنیم و در خراسان جنوبی نیز ژئوفیزیک هوایی را در سال‌های اخیر داشتیم که ۱۰۷ آنومالی ژئوفیزیک هوایی در استان پیدا شد و پیگیر شناسایی آنها هستیم.

وی گفت: ۶۴۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی در کشور داریم که ۱۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت کشور را در بر می‌گیرد و سال ۱۳۸۳ اطلس ملی نقشه‌های پتانسیل معدنی ایران را با مقیاس یک میلیونیوم منتشر کردیم.

وی اظهار داشت: ۹۴۰ هزار کیلومتر مربع کشور را با مقیاس یکصد هزار برداشت کردیم و نتیجه آن تدوین اطلس پتانسیل مواد معدنی با مقیاس یکصد هزار در سال ۱۳۹۶ شد و این اطلس نسبت به اطلس قبلی ۱۰ برابر دقیق‌تر است.

رییس سازمان زمین‌ شناسی و اکتشافات معدنی گفت: ۶۰ سال از تاسیس این می‌گذرد که تولید اطلاعات پایه در کشور از مهمترین وظایف آن است و ۴۳ نوع مخاطره در جهان ثبت شده که ۳۴ مخاطره در کشور توسط سازمان زمین شناسی رصد می‌شود.

وی بیان کرد: بعضی از این مخاطرات مثل سیل و زلزله را مردم می‌شناسند و وقتی در کشور رخ می‌دهد مردم به خوبی آن را رصد می‌کنند اما برخی مخاطرات مانند فرونشست زمین که در خراسان جنوبی هم وجود داشته به تازگی اضافه شده است.

شهیدی گفت: از ۶۰۲ دشت که در کشور وجود دارد، ۴۲۰ دشت و حوضه آبخوان مرتبط با آن، دشت‌های ممنوعه از طرف وزارت نیرو مشخص شده‌اند.

وی افزود: سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در حوزه اکتشاف مواد معدنی با اقداماتی که انجام داده، برای کشور تولید ثروت می‌کند و تاکنون چند بار شواهد زمین شناسی سطح کشور را بررسی کردیم.

وی گفت: نقشه‌های صد هزار نسبت به نقشه‌های ۲۵۰ هزار، ۱۶ برابر دقت بیشتری دارد و نقشه‌های ۲۵ هزار نسبت به نقشه‌های ۲۵۰ هزار، ۹۶ برابر دقت بیشتری دارد که در سازمان زمین شناسی بنا داریم ذره بین خود به زمین را نزدیک‌تر کنیم تا دقت کار خود را افزایش دهیم.

رییس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی افزود: در هرکدام از نقشه‌ها باید ۶۰۰ داده اطلاعاتی را برداشت کنیم و اخیرا چند نقشه در کشور منتشر کردیم که این نقشه‌ها درخصوص زلزله و زمین لرزه، سیلاب و فرونشست و پهنه‌های گرد و غبار است.

وی اظهار داشت: اگر کشور را به لحاظ معدنی بررسی کنیم امروز ۱۲ هزار پراکندگی کانی‌زایی فلزی و غیرفلزی در کشور داریم و اگر درصد ذخیره نسبت به کل را در نظر بگیریم، از مواد معدنی شناخته شده در کشور ۵۵ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی کشور و ۴۰ میلیارد تن ذخیره قطعی است که ۶۷ درصد مربوط به مصالح ساختمانی و ۱۰ درصد فلزی است، ۱۹ درصد غیرفلزی و چهار درصد سنگ‌های تزئینی است.

هشتمین کنفرانس مهندسی معدن ایران به میزبانی دانشگاه بیرجند تا فردا یکم اسفند ادامه دارد.

۴۵ مقاله برای سخنرانی و ۲۱۴ مقاله به صورت پوستر در این همایش ارایه می‌شود.

معدن یکی از قابلیت‌های اقتصادی خراسان جنوبی به شمار می‌رود و تاکنون بیش از ۴۰ نوع ماده معدنی در این استان مرزی و کویری شناسایی شده که ذغالسنگ طبس از مشهورترین آنها است.
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۸ ساعت ۰۳:۴۰
کد مطلب: 49438
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا