گروه بورس سهام و فلزات
 
سود خالصی ۴۹ ریالی از سهمی ۳۰.۰۰۰ ریالی بدست آمد؛
"ستران" و سودی بی‌کیفیت
گروه بورس سهام و فلزات - بیش از ۸۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بلندمدت و کوتاه‌مدت در صورت‌های مالی تلفیقی این شرکت‌های بی‌کیفیت مثالی آشکار از چرایی ورشکستگی بسیاری از بانک‌های کشور و نظام بانکی است.
 
به گزارش ماین نیوز، متاسفانه دیگر دیدن رشد‌های قیمتی بیش از ۸۰۰ تا ۹۰۰ درصدی سهام شرکت‌های زیانده و بی‌کیفیت در ماه‌های اخیر، مقوله‌ای عجیب به نظر نمی‌رسد و شاید بیشتر از تمامی سرمایه‌گذاران خرد و آماتوری که تازه به بورس وارد شده‌اند، فعالان و کارشناسان قدیمی بازار سرمایه از بلایی که این روز‌ها گریبان بازار بورس را گرفته متاثرند.

در حالی که این روز‌ها شاهد ثبت قیمت‌های بیش از ۳۰.۰۰۰ ریالی سهام شرکت سیمان تهران هستیم صورت‌های مالی حسابرسی شده این شرکت، حاکی از تحقق تنها ۴۹ ریال سود خالص به ازای هر سهم آنهم پس از تحقق زیان ۷۵ ریالی در سال مالی گذشته است.

بیش از ۸۲۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بلندمدت و کوتاه‌مدت در صورت‌های مالی تلفیقی این شرکت‌های بی‌کیفیت مثالی آشکار از چرایی ورشکستگی بسیاری از بانک‌های کشور و نظام بانکی است.

با این حال شاید افزایش ۲۰۰ هزار تنی انواع سیمان داخلی و رشد نرخ‌های فروش در سال جاری در مقایسه با سال گذشته را می‌توان به عنوان تاثیرگذار‌ترین عوامل افزایش درآمد‌ها و شناسایی سود آنهم پس از سال‌ها دانست.


رشد در حدود ۴۹ درصدی درآمد‌های حاصل از فروش را افزایش بیش از ۷۰ درصدی و ۴۴ درصدی بهای تمام شده و هزینه‌های فروش عمومی و اداری جبران کرد تا اگر شناسایی بیش از ۷۰۱ میلیارد ریال درآمد‌های بی‌کیفیت غیرعملیاتی نبود، مجددا شاهد عدم تحقق سودآوری از سوی این شرکت بودیم.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۹
کد مطلب: 49404
 
مرجع : سايت خبری بورس نیوز