گروه صنایع معدنی
 
یک متخصص صنعتی- معدنی مطرح کرد:
بخش معدن، عرصه‌ای برای توسعه همکاری ایران و عمان
گروه صنایع معدنی - نایب رییس کمیسیون خدمات فنی و مهندسی و سرمایه‌گذاری اتاق مشترک ایران و عمان معتقد است: امروز بخش معدن به منزله عرصه نوینی برای توسعه همکاری میان تهران - مسقط محسوب می‌شود و زمینه‌ساز ارتقای مبادلات بین دو کشور به حساب می‌آید.
 
به گزارش ماین نیوز، «کاظم مرادی» بعدازظهر دوشنبه در نشست بررسی فرصت‌های معدنی عمان در خانه معدن ایران، اضافه کرد: عمان با برخی کشورهای منطقه از لحاظ ذخایر معدنی غنی تفاوت دارد و این امر به‌گونه ای است که جایگاه پنجم درآمدی این کشور به نام معدن شناخته می شود.

وی خاطرنشان ساخت: بررسی در بین کشورهای حاشیه خلیج فارس نشان می دهد که عمان از نظر فروکروم جایگاه نخست را دارد و براساس برنامه ریزی‌ها انتظار می رود امسال (سال میلادی ۲۰۲۰) عمان به رتبه بزرگترین صادرکننده گچ دنیا دست یابد.

مرادی افزود: مطالعات انجام شده نشان می دهد عمان از ذخایر آهکی غنی برخوردار است و اکتشاف های معادن فلزی هم از وجود مس، طلا، نقره و ...در این کشور خبر می دهد.

وی ضمن یادآوری وجود ۴۵۰ معدن فعال در این کشور گفت: کرومیت سهم ۱۱ درصدی دارد، سنگ مرمر هفت درصد و بقیه بخش ها سهمی به خود اختصاص داده اند که این آمار گویای سهم بالای کرومیت است.

به گفته مرادی خصوصیات زمین شناسی و فعالیت های معدنی کشور عمان تا حدود زیادی به شرایط استان سیستان وبلوچستان شباهت دارد و فعالان معدنی کشور می توانند در قالب سرمایه گذاری مشترک با این کشور فعالیت داشته باشند.

آمارهای اعلام شده نشان می دهد که حجم مبادلات تجاری ایران و عمان سال گذشته به بیش از یک میلیارد و ۱۶۰ میلیون دلار رسید که از این رقم بیش از ۶۰ درصد سهم ایران و بقیه مربوط به عمان است.

نایب رییس کمیسیون یاد شده خاطرنشان ساخت: همکاری مشترک ایران و عمان فرصت خوبی برای راهیابی به سایر بازارهای منطقه ای و فرامنطقه ای است و جمعیت افزون بر ۴۰۰ میلیون نفری منطقه یک شاخص مهم به حساب می آید.

جمهوری اسلامی ایران حدود پنج هزار و ۵۰۰ معدن فعال دارد که از آنها سالیانه بطور متوسط ۴۰۰ میلیون تن مواد معدنی استخراج می شود و سهم مصالح ساختمانی بالغ بر ۶۰ تا ۶۵ درصد است.

ایران با برخورداری از ۶۸ نوع ماده معدنی از لحاظ تنوع، رتبه دهم جهان را دارد و با اکتشاف و شناسایی حدود ۶۰ میلیارد تن ذخیره معدنی که حدود ۴۰ میلیارد تن قطعی و بقیه احتمالی است، در جایگاه پانزدهم دنیا قرار دارد.
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۱۴
کد مطلب: 49401
 
مرجع : خبرگزاری ايرنا