گروه معادن
 
یادداشت
مانکن، معدن، خانواده
 
ماین نیوز: این اولین یادداشتی نیست که از سوی خانواده معدنی کشور درباره سریال خانگی مانکن نوشته می شود. پیش از این برادر و دوست گرامی ام جناب آقای دکتر عظیمی یادداشت ارزشمندی در این خصوص نوشته اند که در سایت شرکت تهیه و تولید مواد معدنی کشور قابل مشاهده است.

اما درخصوص سریال خانگی مانکن با توجه به فعالیت های رسانه ای و بازیگری که داشته ام، به عنوان نظر شخصی عرض می کنم که جزء بهترین سریال های خانگی است. فیلمنامه خوب، کارگردانی خوب، ساخت خوب، بازیگری خوب و کست حرفه ای در پلان به پلان این سریال محسوس است. به عنوان عضو کوچکی از معدنکاران کشور باید تشکر کنم از جناب آقای ایرج محمدی، تهیه کننده و جناب آقای حسین سهیلی زاده، کارگردان این اثر ماندگار که موضوع معدن را در کار ارزشمند خود گنجانده اند و البته بهره بردار معدن نمک میلاد که مساعدت های لازم را داشته اند. لحظه به لحظه با تماشای این سریال خندیدم و گریستم. حتی پایان تلخ سریال آنقدر حساب شده و خوش ساخت بود که دلتنگ تمام کاراکترهای مثبت و منفی این سریال شدم.

اما انتقادهایی هم حول وجود موضوع معدن در این سریال دارم که البته به عنوان نقد معدنی مطرح می کنم و صد البته که خدشه ای به ارزش های این سریال وارد نمی کند. اینکه لنز دوربین ها محیط معدن را در این سریال پربیننده به قاب تلویزیون خانواده ها کشاند جای تشکر دارد اما بهتر بود دیالوگ ها کمی نزدیکتر به واقعیت تنظیم می شدند. اینکه این معدن با آن گالری های بزرگ تازه ثبت شده باشد و 15 سال کار تحقیق و پژوهش روی آن انجام شده باشد از واقعیت جاری در حوزه معدن و صنایع معدنی دور است. فعالان معدنی می دانند که این معدن حداقل 15 سال فعالیت کرده و از ثبت درخواست صدور پروانه اکتشاف تا آغاز بهره برداری ماده معدنی نمک 15 سال زمان نیاز نیست. چه برای اکتشاف و چه برای تحقیق و پژوهش. نکته بسیار مهم دیگر که جزء چالش های معدنکار با متولیان منابع طبیعی، محیط زیست، میراث فرهنگی و همچنین مردم محلی است، این است که معدن ملک شخصی هیچ معدنکاری نیست. اینکه معدنکار بیان می کند «از ملک من برو بیرون»، دیالوگی غریب در واقعیت است. نشان دادن مدارک و مستندات داخل فلش مموری دزدیده شده از اخگر با سربرگ وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان از حرفه ای بودن تیم تولید سریال دارد اما متاسفانه بدون توجه به محتوا اینکار انجام شده که البته با توجه به کوتاه بودن زمان نمایش آنها مشکلی در اصل داستان ایجاد نکرده اما وجود مکاتبات مربوط به نانوایی و شرکت های دانش بنیان، از معدن فاصله بسیاری دارد. انتقال مجوزهای معدنی ارتباطی با سازمان ثبت اسناد و املاک ندارد و توسط سازمان های صنعت، معدن و تجارت استان ها انجام می شود.

تمام مباحث عنوان شده به هیچ عنوان ایرادات فنی ساخت و تولید این سریال نیست بلکه شخصا قصد دارد اعلام کنم جذابیت این سریال تا حدی بود که ترغیب شدم به این موارد دقت کنم. آنچه که بنده بعنوان کارشناس معدن و آشنا به رسانه از حضور معدن در این سریال دریافت می کنم، به نمایش کشیدن نقش مولد و اقتصادی معدن در این سریال است که البته شوری نمک معدن کمی در آن موثر بوده و اشتغال 4000 هزار نفری و میلیاردها ثروتی که فرد ثروتمندی مثل اخگر از آن انتظار دارد بزرگنمایی هایی است که ممکن است روی افراد خاص اثرگذاری منفی داشته باشد. منظور از افراد خاص گروه های مخالف معدنکاری فاقد اطلاعات معدنی و ناآشنا با واقعیات معدنکاری هستند.

در نهایت مطالب گفته شده را به عنوان دعوتنامه ای درنظر بگیرید که بنده به عنوان یک کارشناس معدنی فعال در رسانه و حوزه فرهنگ و هنر برای فعالان فرهنگی و هنری ارسال می کند تا در صورت تصمیم به استفاده از موضوع معدنی در آثار ماندگار خود، از مشورت بدون چشمداشت این حقیر استفاده نمایند. قطعا به نمایش کشیدن معدن و استفاده از این موضوع در آثار ماندگار پرمخاطب باعث افزایش سرمایه های اجتماعی و مردمی حوزه ی معدن و صنایع معدنی و حتی جلب نظر سرمایه گذاران اقتصادی خواهد شد. آقای ایرج محمدی، آقای حسین سهیلی زاده، گروه تولید برنامه و بازیگران عزیز سریال مانکن؛ از شما ممنونم. امیدوارم این یادداشت همراه با عرض ارادت و خسته نباشید به دست عزیزانی که نام بردم برسد.آیدین زینال زاده
کارشناس اکتشاف معدن وزارت صنعت، معدن و تجارت
مجری و کارشناس رادیو و تلویزیون
مشاور امور اجتماعی خانه صنعت، معدن و تجارت جوانان ایران
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۳:۴۲
کد مطلب: 49396