گروه معادن سنگ آهن
 
کرونا در کمین بازار سنگ‌آهن ایران
گروه معادن >سنگ آهن - با توجه به اینکه شیوع ویروس کرونا باعث شده بخش‌هایی از کشور چین قرنطینه شود در نتیجه فعالیت‌های اقتصادی این کشور راکد شده است و این موضوع در بخش معدن هم تاثیرگذار بوده است.
به گزارش ماین نیوز:

به طور مثال صنایع فولاد تقاضا برای سنگ‌آهن را کاهش داده‌اند و این مهم باعث افت نرخ سنگ‌آهن شده است. بر اساس آمارها نرخ سنگ‌آهن در مدت شیوع بیماری بیش از ۱۰ درصد کاهش یافته است. البته تاثیر تعطیلات سال جدید در چین را نیز نباید فراموش کرد چراکه به نوعی مزید بر علت ویروس کرونا شده است.

اما درباره بازار سنگ آهن در داخل کشور باید گفت که این مهم چندان با خارج از ایران و موضوع کرونا مرتبط نیست. تقاضای سنگ آهن در داخل کشور همچنان بالا است به طوری که واحدهای تولیدکننده فولاد با کمبود سنگ آهن مواجه هستند.

البته با توجه به اینکه نرخ سنگ‌آهن در داخل کشور درصدی از میانگین سه ماهه نرخ شمش فولادی است ممکن است با کاهش نرخ جهانی فولاد ناشی از بیماری مذکور سنگ آهن نیز تحت تاثیر قرار بگیرد. به‌هرحال مسئله این است که بازار سنگ‌آهن در داخل با کمبود عرضه مواجه است و با توجه به برنامه افزایش تولید فولاد در سال‌های آتی این کمبود بیشتر هم می‌شود.

با توجه به این مسئله اگر منابع جدید سنگ‌آهن کشف نشوند ممکن است مجبور به واردات سنگ‌آهن شویم که درنتیجه آن و در صورت رفع نشدن ویروس کرونا سنگ‌آهن داخلی از آن تاثیر می‌پذیرد. امروز باوجود وضع عوارض بر صادرات سنگ‌آهن و کاهش صادرات سنگ‌آهن، واحدهای فولادی همچنان با کمبود سنگ‌آهن مواجه هستند.

در این روند نیاز به انجام کارهای اکتشافی جهت اکتشاف معادن جدید سنگ‌آهن به‌شدت احساس می‌شود و دولت و واحدهای فولادی و معدنی در این زمینه باید سرمایه‌گذاری لازم را انجام دهند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۸
کد مطلب: 49394
 
مرجع : روزنامه صمت