گروه صنایع معدنی
 
اجرای نادرست خصوصی‌سازی برای ذوب‌آهن مشکلاتی را ایجاد کرد
گروه صنایع معدنی - معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اجرای ناقص و نادرست خصوصی‌سازی باعث ایجاد مشکلاتی برای ذوب‌آهن شد که مهم‌ترین آن عدم تأمین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن است.
 
به گزارش ماین نیوز، به نقل از روابط عمومی ذوب‌آهن اصفهان حجت‌الله میرزایی امروز ضمن حضور در ذوب‌آهن اصفهان و بازدید از خط تولید و پروژه‌های توسعه این شرکت اظهار کرد: ذوب‌آهن اصفهان نماد صنعت کشور و اسطوره صنایع ایران و گستره تأثیرات سازنده ذوب‌آهن در چند استان کشور قابل مشاهده است، اشتغال‌زایی و آموزش متخصصان و مدیرانی که در راه‌اندازی و توسعه دیگر صنایع حضور یافتند از دیگر تأثیرات این شرکت است .

معاون اقتصادی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اجرای ناقص و نادرست خصوصی‌سازی باعث ایجاد مشکلاتی برای ذوب‌آهن شد که مهم‌ترین آن عدم تأمین مواد اولیه به ویژه سنگ آهن است.

مشکلات ذوب‌آهن از بیرون سازمان تحمیل شده

در ادامه منصور یزدی‌زاده مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان اذعان داشت: ذوب‌آهن تنها تولیدکننده فولاد ایران به روش کوره بلند است که روش رایج تولید فولاد دنیا است به همین دلیل از یارانه انرژی برخوردار نیست .

مدیرعامل ذوب‌آهن اصفهان گفت : این مجتمع عظیم صنعتی از سنگ آهن، بالاترین و بهترین فولاد کربنی دنیا یعنی ریل را تولید می‌کند ، این شرکت علاوه بر تولید محصولات جدید مانند ریل، تیرآهن بال‌پهن، تسمه فولادی و ... موفق به بومی‌سازی 85 درصد قطعات و تجهیزات خود شده است.

وی افزود: علاوه بر آن ذوب‌آهن فرایندهای تولید فولاد را نیز بومی‌سازی کرده و امروز قادر به ساخت کوره بلند، باتری کک سازی و ایستگاه ریخته‌گری است، ذوب‌آهن به تدریج شرایط مطلوبی پیدا کرده است و آماده اوج‌گیری است، اما با مشکلاتی مواجه شده که از بیرون سازمان تحمیل شده است.

یزدی زاده مطرح کرد: مشکلاتی همچون خام فروشی سنگ آهن، عدم توسعه مناسب صنعت حمل و نقل، قیمت‌گذاری دستوری در صنعت فولاد، عدم برخورداری از یارانه انرژی در مقایسه با سایر فولادسازان کشور از جمله این مشکلات هستند.

ذوب‌آهن، عامل تحول زیرساختی و عمرانی منطقه

علی شمس اردکانی، معاون سابق وزیر معادن و فلزات در ادامه این دیدار تأکید کرد: تولید ریل و تیرآهن بال‌پهن توسط ذوب‌آهن اصفهان یک دستاورد بزرگ و افتخارآمیز برای صنعت کشور است، در مراسم کلنگ زنی این شرکت حضور داشتم و در آن زمان هیچ امکانات و زیرساختی در این منطقه نبود و امروز می‌بینیم که ذوب‌آهن اصفهان این منطقه را به لحاظ زیرساخت و عمرانی متحول ساخته و حتی به لحاظ فضای سبز نیز چهره اینجا را بهبود داده است .

در این دیدار، صاحب‌نظران و فعالان حوزه اقتصاد کشور به ارائه نظرات خود پرداختند و مقرر شد با بررسی دقیق‌تر مسائل ذوب‌آهن اصفهان، پیشنهادهای خود را جهت بهبود شرایط این مجتمع عظیم صنعتی ارائه کنند.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 49362
 
مرجع : خبرگزاری فارس