گروه صنایع معدنی فولاد
 
۳۸۸۰ قطعه در فولاد مبارکه اصفهان بومی‌سازی شد
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: فولاد مبارکه ۳۸۸۰ قطعه بومی سازی کرده و نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان صرفه جویی شده است که این حرکت در ۳۰ سال گذشته کار بسیار خوبی است.
 
به گزارش ماین نیوز،حمیدرضا عظیمیان مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان اظهار داشت: فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده ورق‌ها‌ی فولادی در منطقه خاورمیانه است و بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در سال است. ارزش فعلی فولاد مبارکه ۸۴ هزار میلیارد تومان است و یک درصد از تولید ناخالص داخلی بخش صنعت مربوط به این شرکت است. همچنین ۸۰ درصد ساخت داخل را داریم که هزار کارخانه به صورت مستقیم و ۳ هزار کارخانه به صورت غیر مستقیم با فولاد مبارکه در ارتباط هستند.

او تصریح کرد: بر خلاف ذوب آهن مشتریان فولاد مبارکه تنها تولید کنندگان و صنعت‌گران هستند و شخص نیست. مجموعا ۳ هلدینگ و بالای ۱۰۰ شرکت با سهام‌های متفاوت با گروه فولاد مبارکه در ارتباط هستند.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: فولاد مبارکه ۷.۲ میلیون تن در سال ظرفیت دارد و شرکت‌های تابعه این شرکت نیز از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند. بسیاری از واحد‌های تولیدی در صنعت، در ظرفیت اسمی و تولید داخلی تفاوت ندارند، اما فولاد مبارکه واحدی است که بالاتر از ظرفیت اسمی تولید دارد.

او خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه ۱۱۲۰۰ اشتغال ایجاد کرده است و طرح‌های توسعه خوبی از جمله کنسانتره و سنگ آهن در نظر داریم تا تکمیل زنجیره الکترود در سال‌های آینده انجام شود. تولید فولاد مبارکه روند صعودی مناسبی داشته است و این گروه از آغاز تا به امروز ۲۰ میلون تن فولاد صادر کرده است و ۸ میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

عظیمیان گفت: صادرات این گروه ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و بازار مصرف نیز از جمله پروفیل، نفت و گاز و ... است. برداشت آب توسط فولاد مبارکه با کاهش چشم گیری مواجه بوده است و این در حالی است برداشت فولاد مبارکه از رودخانه زاینده رود یک درصد رودخانه است و این در حالی است که کم‌ترین میزان را در مصرف آب در بین کارخانه‌های فولادی در جهان داریم و آب را به صورت مرتب بازگردانی می‌کنیم که با این کار‌ها با صرفه جویی ۸۴ درصدی مصرف مواجه بوده ایم. ۹ شهر اطراف خود را در زمینه سیستم فاضلاب تامین کرده ایم که به صورت متمرکز در فولاد مبارکه انجام شده است.

او اظهار داشت: ۱۱۷ میلیون تن فولاد خام از زمان راه اندازی در این شرکت راه اندازی شده است. در معاونت فروش ۶۴۵۴ هزار تن محصولات فولادی از ابتدای سال با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل تحویل شده است و به دنبال این هستیم که نیاز بازار را تامین کنیم.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان گفت: ۸۰ درصد قطعات در این گروه بومی سازی شده است و سرمایه این گروه از مبلغ ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است و این شرکت یک سهام قدرتمند در سازمان بورس کشور است.

او ادامه داد: از روزی که در فولاد مبارکه حاضر شدم به مسئله ایمنی در کار توجه ویژه داشتم و به این دلیل بوده است که کار با مواد مذاب کار بسیار پر خطری است. طرح ۵ میلیون تن تولید با نام شهید خرازی در دهه ۸۰ اجرا شده است که در این میان نورد گرم ۲ هنوز اجرایی و آغاز نشده است که در این صورت کشور از هر نوع فولاد بی نیاز می‌شود و از خام فروشی جلوگیری می‌شود.

عظیمیان خاطرنشان کرد: در بحث تامین سازی سنگ آهن، کنسانتره و گندله با کیفیت مورد نیاز دارای مشکل هستیم و اجرای نورد گرم ۲، فولاد مبارکه را متوازن می‌کند. همچنین گسترش زمینه حمل و نقل ریلی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.

او گفت: تولید در فولاد مبارکه بیش از مصرف است و این اشکال عدم مدیریت بازار توسط دستگاه‌های ذی ربط است. این شرکت موفق به کسب جایزه EFQM اروپا شده است که جایزه بسیار معتبری است که تا کنون ارگانی موفق به کسب این جایزه در کشور نشده است.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان گفت: برای همکار‌ی با شرکت‌های چینی برای واحد نورد گرم ۲ و به خطر افتادن منافع برخی در این راه دچار مشکل شده‌ایم و طبق قانون بیش از نیمی از این پروژه داخلی سازی شده است. اعتبار این پروژه حدود ۴۶۰ میلیون یورو است که ۲۴۰ میلیون یورو مروبط به خارج و ۲۲۰ میلیون داخلی است که در این قرارداد بخشی از پرداختمان از محل محصولات است.

او بیان کرد: فولاد مبارکه ۳۸۸۰ قطعه بومی سازی کرده است و نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان در این زمینه صرفه جویی شده است که این حرکت در ۳۰ سال گذشته بی نظیر بوده است. همچنین با تعامل شهرداری به دنبال ایجاد یک المان کاربردی در خروجی شهر اصفهان به سمت شهر مبارکه هستیم.

عظیمیان خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته است و دشمنان به دنبال این هستند که این شرکت را تحت فشار قرار دهند، اما ما نیز کار خود را انجام می‌دهیم که در این راه صادرات خود را خوبی انجام داده‌ایم و تاثیری نیز بر روند شرکت فولاد مبارکه نگذاشته است.

او گفت: شرکت طرف قرارداد فولاد مبارکه برای نورد گرم ۲ از ۴ شرکت برتر فولادسازی چین است که جلسات بسیار فشرده‌ای در این بخش انجام شده است. برای ما در فولاد مبارکه توان اجرایی این پروژه توسط شرکت چینی تضمین شده است و امتحان خود را در فولاد مبارکه پس داده است.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: فولاد مبارکه ۸۶۰۰ میلیارد تومان پول در اختیار مردم دارد و ۱۰ هزار میلیارد تومان از سیستم بانکی با بهره ۲۳ درصد وام گرفته‌ایم و به این معنی است که تولید کنندگان ورق را خریداری می‌کنند و پس از کار و فروش به ما بر می‌گردانند.

او گفت: سامانه دوم آبرسانی یک نیاز برای اصفهان است و باعث می‌شود حیات مردم اصفهان تامین شود که فولاد مبارکه مشارکت ۱۵۰ میلیارد تومانی در این زمینه انجام داده است.

عظیمیان درباره مصرف آب فولاد مبارکه گفت: کاهش بارش‌ها و کمبود آب و مشکلات در بالادست باعث شده است که در زمینه آب دچار مشکل شویم. همچنین عدم مدیریت صحیح در بخش آب باعث مشکلات عدیده‌ای شده است که البته نقش فولاد مبارکه نقش ملی است و حدود ۹۰۰ واحد تولیدی وابسته به فولاد مبارکه هستند و نیاز مبرم به آب دارد.

او ادامه داد: همچنین مذاکرات و توافقاتی با کشور‌های اروپایی شده است که با خرید دستگاه‌هایی، مصرف آب را بهینه کنیم. همچنین با دانشگاه‌ها، پارک‌ها و مراکز علمی فن آوری در تعامل هستیم تا پروژه‌های خود را به خوبی انجام دهیم.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه افزود: فولاد مبارکه همواره از طریق آزمون برای تامین نیرو اقدام می‌کند و رشته‌ها و تخصص‌های مختلفی در رشته‌های مختلف نیاز داریم و پس از امتحان کتبی نسبت به انجام مصاحبه‌های حضور اقدام می‌کنیم و بر اساس صلاحیت گزینش می‌کنیم. با روشن نگه داشتن چراغ مبارکه به بخش‌های بسیار زیادی از کشور کمک می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم تحریم‌ها خللی در این زمینه ایجاد کند.

او بیان کرد: تواق جدیدی با ایران خودرو انجام داده‌ایم و هزینه ۸ درصدی را در این زمینه کاهش داده‌ایم. گرانی خودرو ارتباطی با فولاد مبارکه ندارد و در سال حدود ۶۰۰ هزار تن ورق فولادی خودروسازان را انجام می‌دهیم.
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۰۰
کد مطلب: 49344
 
مرجع : خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان