گروه صنایع معدنی فولاد
 
تأسیس خط هوایی اختصاصی برای اصفهان
برداشت آب فولاد مبارکه تقریباً یک درصد است
گروه صنایع معدنی >فولاد - مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه بیشتر استان‌های کشور دارای خط هوایی اختصاصی هستند، گفت: هیئت مدیره فولاد مبارکه اصفهان در جلسه هفته گذشته خود مصوب کرد که خط هوایی با محوریت اصفهان و مبارکه برای استان تأسیس شود.
 
به گزارش ماین نیوز، حمیدرضا عظیمیان امروز چهارشنبه ۲۳ بهمن ماه در نشست خبری، با تبریک دهه مبارک فجر و چهل و یکمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، اظهار کرد: شرکت فولاد مبارکه اصفهان، بزرگ‌ترین تولید کننده ورق‌های فولادی در خاورمیانه و شمال آفریقا است و عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان نیز به این شرکت اختصاص دارد. فولاد مبارکه صنعت ساز است و مشتریان این شرکت صنعتگران و تولیدکنندگان هستند، شعار فولاد مبارکه نیز "از سنگ تا رنگ" است.

وی افزود: بیش از ۱۰۰ شرکت با درصد سهام‌های مختلف با گروه صنعتی فولاد مبارکه همکاری دارند، ظرفیت تولید فولاد مبارکه اصفهان، هفت میلیون و ۲۰۰ هزار تن در سال است و بیشترین سهام فولاد مبارکه در اختیار شرکت‌های سرمایه گذاری سهام عدالت و ایمیدرو است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: ممکن است میان ظرفیت اسمی و واقعی بسیاری از واحدهای تولیدی در همه رشته‌های صنعتی، تفاوت فاحشی وجود داشته باشد اما گروه صنعتی فولاد مبارکه همواره بیش از ظرفیت اسمی خود، از واحدهای تولیدی بهره‌برداری کرده است.

نورد گرم قادر است بیش از ظرفیت اسمی خود تولید کند

عظیمیان اضافه کرد: نورد گرم در صورتی که تأمین مواد اولیه مورد نیاز آن به صورت صحیح صورت بگیرد، قادر خواهد بود تا بیش از ظرفیت اسمی خود تولید داشته باشد.
وی ادامه داد: بیش از ۳۵۰ هزار نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم با شرکت فولاد مبارکه همکاری شغلی دارند و امیدواریم تا سال ۱۴۰۴ به ظرفیت‌های بالاتری در این حوزه برسیم‌.

مهم‌ترین طرح توسعه‌ای شرکت فولاد مبارکه که امیدواریم حداکثر تا اوایل سال آینده به بهره‌برداری برسد، کنسانتره سنگ‌آهن پنج میلیون تنی است و فولاد سفیددشت و نورد گرم دو نیز از مهم‌ترین پروژه‌های فولاد مبارکه است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: فروش داخلی و صادرات مبارکه از شروع بهره‌برداری از کارخانه تا هم اکنون به بیش از ۲۰ میلیون تن فولاد رسیده و در این مدت هشت میلیارد دلار ارزآوری از سوی فولاد مبارکه برای کشور انجام گرفته است. فروش محصولات مبارکه در ۱۰ ماهه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته و بازار مصرف فولاد مبارکه، صنایع مختلف کشور است.

برداشت آب از زاینده‌رود تقریباً یک درصد است

عظیمیان افزود: برداشت آب از رودخانه زاینده‌رود کاهش پیدا کرده و برداشت این شرکت از ظرفیت منابع آبی رودخانه زاینده‌رود، تقریباً یک درصد است. شرکت فولاد مبارکه کمترین مصرف آب در میان کارخانه‌های فولادی جهان را دارد و به رغم افزایش ظرفیت تولید این شرکت در بازارهای مختلف، مصرف آب در این گروه کاهش چشمگیری پیدا کرده است.

آب مصرف شده در واحدهای تولیدی فولاد مبارکه اصفهان، در مراحل مختلفی بازگردانی و تصفیه می‌شود.
وی با اشاره به برخی از حملات به این شرکت در خصوص مشکلات تأمین آب مورد نیاز برای کاشت محصولات کشاورزی استان، یادآور شد: همواره تلاش کرده‌ایم تا کم‌ترین مصرف آب از منابع رودخانه را داشته باشیم. سیستم فاضلاب ۹ شهر اطراف فولاد مبارکه توسط این شرکت اجرا شده و تصفیه فاضلاب این شهرها نیز بر عهده فولاد مبارکه است.

مشکلات نهادهای دیگر به فولاد مبارکه تعمیم داده می‌شود

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: از ابتدای امسال بیش از شش میلیون تن فولاد از سوی گروه فولاد مبارکه فروخته‌شده و همواره سعی شده تا تمام تلاش خود را برای تأمین نیاز بازار انجام دهد، اما مشکلات نهادهای دیگر به سیستم فولاد مبارکه تعمیم داده می‌شود.

عظیمیان اضافه کرد: بومی سازی ۸۰ درصد از قطعات مورد نیاز این گروه یکی از دستاوردهای معاونت تکنولوژی گروه فولاد مبارکه است و این گروه در یک سال گذشته دوبار افزایش سرمایه داده و فولاد مبارکه بزرگ‌ترین شرکت حاضر در بورس است.

وی ادامه داد: ایمنی همواره یکی از مهم‌ترین مسائل مورد تاکید شرکت فولاد مبارکه است و این گروه سرمایه گذاری ویژه‌ای برای ارتقا سطح ایمنی کارکنان خود انجام داده است.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: فولاد مبارکه سعی می‌کند تا از سطح قطعه سازی به سطح ماشین سازی برسد و طرح پنج میلیون تنی شهید خرازی که در دهه ۸۰ مصوب شد منتظر آخرین حلقه خود یعنی نورد گرم دو است و امیدواریم این پروژه کشور را از هر نوع واردات فولادی بی نیاز کند و ارزش افزوده فولاد مبارکه در خود این شرکت حفظ شود.

ناهماهنگی در تولید فولاد به وجود آمده است

عظیمیان اضافه کرد: مشکلی اصلی ما تأمین سنگ آهن، کنسانتره و گندله است، متأسفانه برخی از فعالان معدنی وارد فولادسازی شده‌اند و صادرات معدنی نیز نامتوازن شده و ناهماهنگی در تولید فولاد به وجود آمده است؛ در تولید فولاد از دنیا عقب نیستیم اما در تولید ورق، ۱۰ تا ۱۲ سال از دنیا عقب مانده‌ایم.

وی ادامه داد: فولاد ایمپلنت از خارج کشور وارد می‌شود اما می‌توانیم به سمت و سویی برویم که کشور هیچ نیازی به واردات فولاد نداشته باشد. تولید فولاد مبارکه بیش از نیاز بازار است اما مدیریت ناصحیح بازار توسط دستگاه‌های ذی‌ربط موجب می‌شود تا گاهاً مشکلاتی در تأمین نیاز کشور به وجود بیاید.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: جایزه طلایی بنیاد EFQM تنها توسط فولاد مبارکه کسب شده و اخیراً سازمان مدیریت صنعتی کشور، فولاد مبارکه را به عنوان یکی از فعال‌ترین واحدهای صنعتی ایران معرفی کرده است.

کرونا موجب تعویق انعقاد قرارداد برای نورد گرم ۲ شد

عظیمیان افزود: از سال ۱۳۸۴ تاکنون دو مرتبه مناقصه بین‌المللی برای اجرای طرح نورد گرم ۲ برگزار شده اما متأسفانه تحریم‌ها در هر مرحله باعث شده تا اجرای این پروژه متوقف شود. اکنون چین به عنوان مجری نورد گرم ۲ وارد روند فعالیت شده و کسانی در خارج کشور از هر نوع سنگ اندازی برای جلوگیری از استقلال کشور روی‌گردان نیستند. کرونا تا حدودی موجب تعویق انعقاد قرارداد میان چین و جمهوری‌اسلامی ایران برای اجرای طرح نورد گرم ۲ شد.

وی یادآور شد: بر اساس مصوبه خردادماه مجلس شورای اسلامی، استفاده حداکثری از توان داخلی کشور در اولویت گروه فولاد مبارکه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: اعتبار مورد نیاز نورد گرم دو حدود ۲۶۰ میلیون یورو است و بخشی از پرداخت قرارداد مربوط به این طرح از محل فروش محصولات فولاد مبارکه تأمین می‌شود. بیش از پنج هزار میلیارد تومان از منابع اعتباری با بومی سازی محصولات و قطعات صرفه‌جویی صورت گرفته است.

عظیمیان اضافه کرد: سال آینده پروژه ساخت اولین ماشین فولاد مبارکه اصفهان، به نتیجه می‌رسد.

شهردار اصفهان پیگیر ساخت المان فولاد مبارکه است

وی ادامه داد: شهردار اصفهان پیگیر ساخت المان فولاد مبارکه در ابتدای سپاهان شهر و سیتی سنتر است و مشاوری به صورت مشترک از سوی شهرداری اصفهان و شرکت فولاد مبارکه برای اجرای این طرح انتخاب شده و تلاش می‌کنیم تا این المان همچون پل طبیعت تهران، کاربردی و شاخص باشد.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تصریح کرد: مواد اولیه مورد نیاز برای فولادسازها در کشور موجود است و مدیریت ناکافی در این بخش باعث شده تا گاهاً این زنجیره برهم بخورد اما با انتصاب معاون جدید امور معادن وزارت صمت امیدواریم اتفاقات خوبی بیافتد.

اثرات تحریم‌ها را به حداقل می‌رسانیم

عظیمیان اضافه کرد: افزایش سرمایه فولاد مبارکه یک فرایند داخلی بر پایه بازار بورس است و تحریم‌ها تأثیری در آن نداشته است. تحریم‌های ثانویه ایالات متحده مشکلاتی را در حوزه جابجایی پول برای فولاد مبارکه به وجود آورده اما این شرکت هم از پا ننشسته و تلاش می‌کند تا اثرات تحریم‌ها را به حداقل برساند.

وی ادامه داد: وزارت امورخارجه در خصوص موافقت‌نامه‌های بلندمدت ایالات متحده و چین به فولاد مبارکه هشدار داده و امیدواریم مشکلی در مشارکت چینی‌ها در طرح نورد گرم ۲ به وجود نیاید.
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان خاطرنشان کرد: شرکت چینی که با فولاد مبارکه برای طرح نورد گرم دو قرارداد منعقد کرده از شرکت‌های بزرگ سرمایه گذاری و اجرای پروژه در چین است و کارشناسان فولاد مبارکه بر اساس بازدید از پروژه‌های این شرکت در کشور چین، توان اجرای پروژه نورد گرم دو توسط این شرکت چینی را تأیید کرده‌اند، این شرکت پیش از این نیز پروژه ماشین پنج فولاد مبارکه را اجرا کرده بود.

بیانیه فولاد مبارکه در نرفتن قلعه نویی به تیم ملی تأثیرگذار بود

عظیمیان افزود: تنها پیشنهادات خارجی که در مناقصه بین‌المللی برای طرح نورد گرم ۲ مطرح شد، از سوی شرکت‌های چینی بود و ۵۴ درصد از این پروژه نیز به شرکت‌های داخلی که در یک مناقصه محدود داخلی شرکت کرده‌اند، سپرده می‌شود.

وی اعلام کرد: در آینده نه چندان دور نمایشگاه دائمی دستاوردها و بومی سازی های فولاد مبارکه در منطقه مناسبی از اصفهان دایر خواهد شد و وزیر صمت نیز به صورت ویژه بر تسریع در روند اجرای این نمایشگاه تاکید کرده است.

مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه دولت نهم و دهم اشتباهات زیادی در بخش صنایع کشور انجام داده است، تصریح کرد: فولادسازی گل‌گهر نوعی اشتباه محسوب می‌شود و ارزش افزوده معدن از فولاد بسیار بالاتر است.

عظیمیان اضافه کرد: بیانیه شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نرفتن قلعه نویی به تیم ملی تأثیرگذار بود و بر اساس مذاکرات مرحله‌ای با وزیر ورزش و جوانان متوجه شدیم که باید مفاد مذاکرات با تیم وزارت ورزش به اطلاع عموم برسانیم و سعی کردیم با صدور یک بیانیه نظر شرکت فولاد مبارکه به رغم تصمیمات نهادهای اجرایی کشور را اعلام کنیم و پس از صدور این بیانیه، سرمربی فعلی سپاهان در این تیم ماندگار شد.

اکنون بازنشسته نیستم

وی ادامه داد: سامانه دوم یک پروژه بسیار حیاتی و امنیتی برای اصفهان است و اجرای این پروژه باعث می‌شود تا حیات مردم اصفهان به خطر نیافتد و فولاد مبارکه سرمایه گذاری ۱۵۰ میلیارد تومانی در تأمین ورق‌های فولادی مورد نیاز این سامانه مشارکت کرده است.

عظیمیان گفت: در سن ۱۸ سالگی وارد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شدم و در ۴۹ سالگی بازنشسته شدم اما تأمین اجتماعی به دلیل پرداخت ۳۰ حق بیمه، پنج سال دیگر برای بازنشسته شدن به من فرصت داد و اکنون بازنشسته نیستم.
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۰
کد مطلب: 49343
 
مرجع : ایمنا