نصب سازه فوق سنگین ۵۲ متری کارخانه فولاد تربت حیدریه

خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان , 24 بهمن 1398 ساعت 10:37

مدیر مجتمع فولاد گفت: با انتقال آخرین قطعه بزرگ از دودکش به محل کارخانه فولاد رخ، این سازه فلزی عظیم نصب شد.


به گزارش ماین نیوز، محمد کریمی مدیر مجتمع فولاد صبح امروز در حاشیه نصب این سازه فوق سنگین در گفتگو با خبرنگاران گفت: این سازه بزرگ با ارتفاع ۵۲ و قطر ۸ متر قرار است بعنوان یک دود کش گاز‌های خروجی فرآیند تولید آهن اسفنجی را بعد از چندین بار که از حرارتشان استفاده می‌شود به عنوان یک مخلوط بی خطر رها کند.

او ادامه داد: از آنجایی که قطعات متفاوتی به لحاظ زمان تحویل قرار است در این پروژه نصب و راه اندازی شوند و تولید و نصب برخی از آن‌ها زمان براست، سعی کردیم به مرور زمان قطعات مورد نیازمان را سفارش دهیم تا تولید و برای نصب به محل پروژه انتقال داده شوند که این دودکش یکی از آن‌ها است و در ادامه دیگر تجهیزات کوره، ترانس‌های برق و سایر تجهیزات به محل پروژه انتقال داده می‌شود.

مدیر مجتمع فولاد تربت حیدریه گفت: عملیات ساخت این پروژه در سال ۸۶ قرار بود شروع شود، اما به دلایل متعددی این امر محقق نشد و تا اینکه در سال ۹۳ دوباره گام‌هایی برای آغاز عملیات اجرایی پروژه برداشته شد و بازهم به مشکلاتی برخوردیم و همچنان متوقف ماند تا اینکه در سال ۹۷ عملیات ساخت پروژه آغاز شد.

کریمی افزود: این مجتمع در حد فولاد مبارکه اصفهان است که در فاز اول آن واحد احیا مستقیم با ظرفیت سالانه یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن آهن اسفنجی تا سال ۱۴۰۰ راه اندازی می‌شود و در فاز‌های بعدی این مجتمع، واحد‌های ذوب و ریختگری که منجر به تولید نورد می‌شود ساخته خواهد شد که با این وجود تربت حیدریه دارای صنعتی بزرگ و مادر خواهد شد که تاثیر بسزایی در توسعه منطقه خواهد داشت.

او تصریح کرد : پروژه‌هایی در این سطح ۸۰ درصد فعالیتشان بیرون از سایت است چرا که بایستی اقدامات مانند طراحی، مهندسی و نیزسفارش و تامین قطعات در محلی غیر از پروژه انجام شود که به چشم نمی‌آید، با این وجود ۳۷ درصد تاکنون پیشرفت فیزیکی داشته ایم بطوریکه در بخش عمرانی سایت ۲۴ هزار متر مکعب بتن، ۲ هزارو ۲۰۰ تن انواع میلگرد در سازه مصرف شده و از تعداد ۵۰۰ شمعی که قرار است در این مرحله از ساخت کوبیده شود تاکنون ۴۰۰ شمع کوبی انجام شده است.

مدیر مجتمع فولاد تربت حیدریه گفت: این کارخانه از شروع عملیات ساخت (مرداد ۹۷) در مدت ۳۶ ماه به بهره برداری می‌رسد که از این مدت ۳۰ ماه عملیات ساخت و ۶ ماه پایانی بابت راه اندازی و انجام آزمایشات کیفی دستگاه‌ها است که راه اندازی سرد نام دارد، مواد اولیه مورد نیاز این واحد گندله، آهک و آب است که برای تامین آن‌ها تدابیر لازم اتخاذ شده است.

کریمی افزود : تکنولوژی ساخت واحد‌های احیا (مانند این پروژه) در کشور سالهاست بومی شده و با توان نیرو‌های داخلی ساخته می‌شود و نیازی به خارج از کشور از این حیث نداریم، ضمن اینکه خوشبختانه از سال ۹۶ تکنولوژی ساخت واحد‌های گندله سازی را نیز بومی کردیم.


کد مطلب: 49336

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/49336/نصب-سازه-فوق-سنگین-۵۲-متری-کارخانه-فولاد-تربت-حیدریه

ماین نیوز
  http://www.minews.ir