گروه معادن سنگ آهن
 
در بررسی تاثیر کرونا بر بازار سنگ‌آهن داخلی مطرح شد
ویروسی که بر سنگ‌آهن ایران تاثیری ندارد
گروه معادن >سنگ آهن - قیمت سنگ آهن با افزایش شمار قربانیان، اعلام اخبار قرنطینه و شیوع ویروس کرونا در برخی از شهرهای چین با کاهش قابل توجهی روبه‌رو شده است.
 
به گزارش ماین نیوز، انتشار ویروس کرونا در کشوری مثل چین که به عنوان بزرگ‌ترین واردکننده انواع کامودیتی در جهان شناخته می‌شود بر نگرانی‌های این کشور در رابطه با رشد اقتصادی افزوده است.

کرونا نه تنها در چین بلکه بازار جهانی سنگ آهن را تحت تاثیر قرار داده و کشورهایی مثل برزیل و هند را نیز گرفتار کرده است. روزنامه صمت درباره تاثیر شیوع این ویروس مرگبار بر بازار سنگ آهن در اقتصاد چین و ایران با کارشناسان معدن گفت‌وگو کرده است.

معادن کم‌عیار تحت تاثیر ویروس

محمدرضا پیربداغی، رئیس هیات مدیره یک شرکت معدنی که در حوزه سنگ آهن فعالیت می‌کند در مورد تاثیر کرونا بر بازار سنگ‌آهن جهانی گفت: متاسفانه این ویروس بر بازار سنگ‌آهن تاثیرگذار بوده است، جو جامعه چین ملتهب شده و این امر باعث شده تمرکز کمتری بر بازار داشته باشد. به این خاطر که تقاضا در بازار صادراتی از جمله کشورهایی مثل برزیل و هندوستان کاهش یافته است درنتیجه موجب کاهش نرخ سنگ آهن هم شده است.

پیربداغی با اشاره به اینکه بازار داخلی ایران تاثیر چندانی از ویروس کرونا نگرفته است، بیان کرد: زمانی‌که عوارض صادراتی را در ایران برقرار کردند به شدت بر رفتار فعالان سنگ آهن تاثیر گذاشت. بیشتر تولیدکننده‌ها مجبور شدند محصولات خود را به بازار و کارخانه‌های داخلی ارائه دهند بنابراین قبل از شیوع کرونا یعنی حدود ۱۰ سال است که صادرات این محصول در ایران به کمترین مقدار خود رسیده است.

این فعال معدنی با اشاره به توجه به رشد فرآوری در داخل کشور گفت: ما سعی کرده‌ایم از بازار چین فاصله بگیریم و برای رسیدن به این مهم بر فرآوری مواد معدنی به خصوص در حوزه سنگ آهن تمرکز کرده‌ایم و لزومی نداشته که بخواهیم خود را با این بازار همسان کنیم. او تاکید کرد: از آنجایی‌که فناوری فرآوری سنگ آهن وارد ایران شده در نتیجه وابستگی ما به بازارهای چین کاهش پیدا کرده است.

پیربداغی با بیان اینکه کرونا تنها بر سنگ آهن هماتیت و کم‌عیار می‌تواند موثر باشد، گفت: معادن مگنتیک هیچ تاثیری از بازار چین نمی‌گیرند به این خاطر که تمام محصول خود را به کارخانه‌های کنسانتره و فولادی داخلی مثل ذوب آهن و فولاد مبارکه با قیمتی بهتر از نرخ صادراتی می‌فروشند بنابراین تنها سنگ آهن کم‌عیار از این ویروس تاثیر می‌پذیرد.

در این بین سنگ آهن هماتیت باید به سمت فناوری فرآوری پیش برود. اگر بتوانیم این قدم را برداریم دیگر به صادرات این بخش از سنگ آهن هم احتیاجی نداریم که بخواهد تحت تاثیر بازار خارجی قرار بگیرد.

پیربداغی در پاسخ به این سوال که آینده بازار سنگ آهن را چطور می‌بینید، گفت: با توجه به تورمی که هر سال اتفاق می‌افتد و شمش فولاد افزایش نرخ پیدا می‌کند در نتیجه انتظار داریم معادن پرعیار و هماتیت با رونق روبه‌رو شوند. در نتیجه این مهم نرخ سنگ آهن تحت تاثیر بازار صادرات نبوده و در بازار داخلی با رونق روبه‌رو می‌شود.

کرونا هیچ تاثیری ندارد

محمدحسین بصیری، استاد دانشگاه تربیت مدرس با بیان اینکه کرونا در بازار بین‌المللی تاثیرگذار بوده است، به صمت گفت: ویروس کرونا به اقتصاد چین به شدت ضربه زده است تا جایی‌که برخی این ویروس را به سیاست ربط می‌دهند که قصد بر این بوده اقتصاد چین ضعیف شود.

چین مهم‌ترین تولیدکننده شمش فولاد بوده است و به طور تقریبی سالانه حدود یک میلیارد تن تولید داشته است اما کرونا بر آن تاثیر گذاشته و در نتیجه تقاضا در بازار جهانی برای سنگ آهن کاهش پیدا کرده است.

بصیری با اشاره به اینکه این ویروس در بازار ایران تاثیرگذار نبوده است، اظهار کرد: با عوارض ۲۵ درصدی که بر صادرات سنگ آهن گذاشته شد عملا این حوزه با مشکل روبه‌رو و فعالیت در این حوزه غیر اقتصادی شده است در نتیجه مدت‌ها است که سنگ‌آهن در زنجیره تولید داخلی قرار دارد و از بازارهای بین‌المللی دور شده است.

او ادامه داد: از طرف دیگر به این خاطر که زنجیره تولید سنگ آهن در کشور کامل شده و ما کارخانه کنسانتره، گندله، آهن اسفنجی و شمش فولاد را داریم نیازی به ارتباط با خارج نداریم که بخواهیم از کرونا تاثیر بپذیریم.

این استاد دانشگاه تاکید کرد: به این خاطر که تقاضا برای مصرف شمش در داخل کشور بالا است و در صادرات شمش مشکلی وجود ندارد در نتیجه ویروس کرونا در بازار سنگ آهن داخلی کشور تاثیر چندانی نداشته است و اینکه معدن سنگ آهن پرعیار یا کم‌عیار باشد هیچ فرقی ندارد.

گفتنی است، ارزش سهام شرکت‌های معدن و صنایع معدنی در بورس ایران طی هفته گذشته با جهش ۲.۹ درصدی معادل ۱۱۹۰ میلیارد تومان همراه بوده به ۴۴۲.۲ هزار میلیارد تومان رسید.

این ارزش معادل ۲۲.۷ درصد ارزش بورس ایران است که نسبت به هفته گذشته اندکی کاهش داشته و نشانه نگرانی بازار از اثرات ویروس کرونا بر نرخ و فروش کامودیتی‌ها است.
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۲۰:۱۸
کد مطلب: 49300
 
مرجع : روزنامه صمت