گروه معادن
 
تامین نیازهای بخش معدن با مهندسی معکوس
گروه معادن - برای توسعه و افزایش ظرفیت معادن باید از ماشین‌آلات به‌روز استفاده کرد و به فناوری‌های نوین مجهز بود.
 
به گزارش ماین نیوز:

در واقع کلید رشد معدن استفاده از ماشین‌آلات و ابزارآلات پیشرفته است، اما افزایش نرخ ارز، کاهش ارزش ریال و تحریم‌ها ضمن اینکه تامین قطعات و ماشین‌آلات را برای بسیاری از معدنکاران کشور دشوار کرده موجب افزایش نرخ آن هم شده است.

درباره چرایی پرهزینه بودن تامین قطعات و ماشین‌آلات معدنی و مشکل معدنکاران در تامین قطعات و ماشین‌آلات روز دنیا با کارشناسان این حوزه گفت‌وگو شده است.


خلاقیت و ابتکار عامل رشد معدن

جمشید ملارحمان، مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان با بیان اینکه هیچ کس موافق گران شدن ماشین‌آلات و ابزارآلات معدنی نیست، گفت: علاقه‌مند هستیم که ماشین‌آلات مورد نیاز بخش معدن به آسان‌ترین و ارزان‌ترین شکل ممکن در اختیار بهره‌برداران بخش معدن کشور قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان درباره علل گرانی ماشین‌آلات معدنی در کشور گفت: عوامل مختلفی می‌تواند موجب گرانی قطعات و ماشین‌آلات معدنی باشد، اما یکی از علل مهم گرانی هر کالایی معادله عرضه و تقاضا است. وقتی تقاضا افزایش و عرضه کاهش داشته باشد در نتیجه با موج گرانی روبه‌رو هستیم.

ملارحمان با اشاره به توانمندی‌های گل‌گهر اظهار کرد: اینکه برخی می‌گویند به علت گرانی ماشین‌آلات ممکن است معادن تعطیل شوند را قبول ندارم. خوشبختانه معادن در کشور ما رو به توسعه هستند در نتیجه امکان تعطیلی آنها وجود ندارد. به طور مثال امسال شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان در تمامی زمینه‌های تولیدی از جمله کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی رکورد زده است. همچنین در سرمایه‌گذاری و طرح‌های توسعه نیز اقدامات مثبتی انجام داده است.

او تاکید کرد: اگر خلاقیت و ابتکار لازم را داشته باشیم در هر شرایطی می‌توانیم در مسیر تولید و توسعه پیش برویم. بنابراین هرچند هر گرانی بر نرخ تمام شده تاثیر می‌گذارد اما مجموعه‌های معدنی باید تدابیر لازم را داشته باشند تا بتوانند متناسب با شرایط امور را مدیریت کرده و تولیدشان متوقف نشود.

او درباره اهمیت برخورداری از ماشین‌آلات معدنی به‌روز اظهار کرد: مهم‌ترین نیاز تولید و توسعه در بخش معدن مخصوصا در بخش استخراج داشتن ماشین‌آلات معدنی مرغوب است.

همانطور که می‌دانیم اگر ماشین‌آلات بخش معدن گران باشد طبیعتا بر نرخ تمام شده هم اثر می‌گذارد و در نهایت نرخ تولید را افزایش می‌دهد.

مدیرعامل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر سیرجان در پایان اظهار کرد: بهره‌وری ماشین‌آلات و امکانات موجود، استفاده از نیروی کارشناس و فنی، دقت در تعمیر و نگهد
اری ماشین‌آلات و بومی‌سازی قطعات مورد نیاز از مواردی است که باید به آن توجه کرد.
باور دارم توانایی فناوریکی داخلی در حدی است که می‌توانیم بخش عمده‌ای از نیازهایمان را با استفاده از مهندسی معکوس پوشش دهیم.

باید با دنیا هماهنگ شویم

امید مقدوری، رئیس هیات مدیره شرکت گهرروش با اشاره به گرانی ماشین‌آلات معدنی در کشور گفت: ماشین‌آلاتی که وارد ایران می‌شوند به این خاطر که در داخل تولید نشده و همچنین به دلیل افزایش مخارج گمرکی و اداری بسیار پرهزینه تمام می‌شوند.

این فعال معدنی با اشاره به افزایش نرخ ارز و کاهش ارزش ریال اظهار کرد: بلدوزر یا لودر با چندین برابر نرخ اصلی وارد کشور می‌شود، در نتیجه افزایش نرخ تمام‌شده ماشین‌آلات معدنی، معدنکاری را با مشکل روبه‌رو کرده است.

با توجه به این مسئله معدنکار ناچار است از دستگاه‌های قدیمی و سنتی استفاده کند و در نتیجه با مشکلات زیادی روبه‌رو می‌شود. به‌طور مثال دستگاهی که ۲۰سال کارکرده است امروز مشکل تامین وسایل یدکی دارد و هزینه‌های گزافی را بر دوش معدنکار می‌گذارد.
در نتیجه معدنکاران، هم از جهت تامین ماشین‌آلات نو و هم از جهت تامین قطعات دچار مشکل می‌شوند.

مقدوری درباره اینکه افزایش نرخ ماشین‌آلات معدنی برای اقتصاد کشور هزینه دارد، گفت: ماشین‌آلات معدنی نخستین ابزار دست معدنکار است بنابراین باید سازکاری اتخاذ شود که این ابزار به‌راحتی در اختیار معدنکار قرار گیرند. همان‌طور که می‌دانیم روش‌های قدیمی دیگر کارآیی ندارد و ما در این زمینه باید خودمان را با دنیا تطبیق دهیم.

او تاکید کرد: فراموش نکنیم وقتی هزینه‌های ماشین‌آلات افزایش پیدا کند دیگر معدنکاری صرفی ندارد. هزینه تامین یک بلدوزر به یک میلیارد تومان برسد ادامه کار را برای فعالان معدنی با معضل روبه‌رو می‌کند.
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۶:۱۳
کد مطلب: 49228
 
مرجع : روزنامه صمت