گروه معادن
 
رئیس هیات‌عامل ایمیدرو اعلام کرد
۱۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری طرح‌های بخش معدن تا سال ۱۴۰۴
گروه معادن - میزان سرمایه‌گذاری طرح‌های بخش معدن تا پایان امسال به ۵/ ۳ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۰ به ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.
 
به گزارش ماین نیوز، خداداد غریب‌پور رئیس هیات‌عامل ایمیدرو در مورد ظرفیت میزان سرمایه‌گذاری در بخش معدن گفت: هم‌اکنون میزان سرمایه‌گذاری در نظر گرفته شده در این بخش در GDP کشور۲۷ میلیارد دلار است.

به گفته وی، پروژه‌های بهره‌برداری شده بخش معدن در کشور درسال گذشته به ۵/ ۱ میلیارد دلار رسید و تا پایان امسال میزان ارزش پروژه‌های بهره‌برداری شده در این بخش به ۵/ ۳ میلیارد دلار و تا سال ۱۴۰۴ به ۱۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو تصریح کرد: در شرایط کنونی نیازمند سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلار در ایجاد زیرساخت‌ها هستیم، زیرا در شرایط کنونی بخش عمده‌ای از ظرفیت‌های معدنی ایران در عمق هستند که با استفاده از روش‌های نوین اکتشافی می‌توان آنها را شناسایی کرد.

وی ادامه داد: راه برای سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی باز است. غریب‌پور در مورد منابع تامین مالی مورد نیاز در بخش معدن با اشاره به اینکه هم‌اکنون می‌توانیم سرمایه مورد‌نیاز بخش معدن را از طریق شرکت‌ها تامین کنیم افزود: به‌عنوان مثال در شرکت مس ۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش سرمایه (تخصیص) داده شده و در سایر شرکت‌های بخش فولاد و... نیز همین اتفاق رخ داده است، از این رو می توان گفت اولویت ما تامین سرمایه از طریق منابع داخلی است. خداداد غریب‌پور با اشاره به اینکه سودآوری از سیاست‌های ایمیدرو است افزود: سودآوری فرآیندی پایدار است که از طریق سرمایه‌گذاری و ایجاد اشتغال به وجود می‌آید.

وی با بیان اینکه در پروژه‌هایی که سهم دولت کمتر از ۲۰درصد باشد می‌توانیم از تسهیلات صندوق توسعه ملی استفاده کنیم، تصریح کرد: هم‌اکنون شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند برای ۸۰ درصد از قراردادهای خود از فروش تا اکتشاف و... را که با شرکت‌های بزرگ منعقد می‌کنند از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی استفاده کنند.

رئیس هیات‌عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان و شرکت‌های بزرگ با متولی‌گری سازمان توسعه‌ای پیش برده می‌شود، گفت: درحال‌حاضر شرکت‌هایی که در زمینه بومی‌سازی فعالیت می‌کنند خصوصی هستند و اگر ساخت یک قطعه یا ماشین‌آلات صرفه اقتصادی نداشته باشد، به‌طور قطع به ساخت آن محصولات ورود نمی‌کنند و در این زمینه دولت تنها تسهیل‌گر است و شرکت‌های نیازمند را در کنار شرکت‌های نوآور سازنده قرار می‌دهد و اگر محصولی بعد از آزمایش و تست‌ها موفقیت‌آمیز بود، وزارت صنعت، معدن و تجارت مانع از واردات آن خواهد شد.

وی با تاکید بر اینکه ۴۰۰ایده برای تبدیل شدن به محصولات ارائه شده است خاطرنشان کرد: ایران در زمینه شرکت‌های دانش‌بنیان تازه‌کار است و امسال برای نخستین بار شرکت‌های بزرگ برای تامین مالی پروژه‌های شرکت‌های دانش‌بنیان در کنار آنها قرار گرفته‌اند.

غریب‌پور با بیان اینکه در ارزیابی اولیه شرکت‌های دانش‌بنیان ایده‌های جدید در زمینه خودرو، ایده‌های عمومی و... ارائه کرده‌اند که هر کدام به بخش تخصصی ارجاع خواهد شد؛ افزود: سال گذشته حدود ۱۰ درصد از ایده‌ها تبدیل به محصول شده است.
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۸
کد مطلب: 49182
 
مرجع : روزنامه دنیای اقتصاد