در کارگاه تخصصی اقدامات بومی‌سازی سیمکس۲۰۲۰ سیرجان مطرح شد

گل‌گهر به دنبال تکمیل زنجیره بومی‌سازی

روزنامه صمت , 10 بهمن 1398 ساعت 16:59

کارگاه تخصصی با عنوان «اقدامات بومی‌سازی در کشور» در دومین روز از دومین نمایشگاه و همایش بین‌المللی معدن، صنایع معدنی و زنجیره تامین فولاد (سیمکس۲۰۲۰) در شهرستان سیرجان برگزار شد.


به گزارش ماین نیوز، در این کارگاه تخصصی که به همت شرکت سنگ‌آهن گوهرزمین و شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر برگزار شد، کارشناسان حوزه بومی‌سازی به اظهارنظر پرداختند.

دستیابی به فناوری
مدیر مهندسی معکوس و بومی‌سازی شرکت سنگ‌آهن گهرزمین در این پنل تخصصی، با اشاره به وضعیت شرکت‌های معدنی قبل از تحریم‌ها، گفت: فرهنگ غالب در بخش معدن مهندسی، تامین کالا، ساخت و اجرا (ای پی سی) بوده است. در این مدل شرکت‌های خارجی مانور زیادی داده‌اند.

آنها کارخانه‌هایی با فناوری تکراری احداث کرده و برای هرکدام جداگانه پول دانش فنی و مهندسی می‌گرفتند. در این روند شرکت‌های معدنی نیز با همین الگو پیش می‌رفتند.
علی زهرودی، با اشاره به وضعیت شرکت‌های معدنی بعد از تحریم‌ها گفت: تحریم‌ها باعث شد این وضعیت تغییر کند، شرکت‌های خارجی حتی یک برگ اطلاعات برای تعمیرات و قطعات تیراژی به ما ندادند.

بنابراین کوچک‌ترین فرمول مهندسی و روش‌های تعمیراتی را از ما دریغ کردند. از طرف دیگر رهبر معظم انقلاب به طراحی مبانی اقتصاد مقاومتی پرداختند که موجب شد توجه به توان ساخت داخل بیشتر شود. درنتیجه این روند شرکت‌های معدنی را مجاب کرد به ساخت داخل رو آورده و بر توان خود متمرکز شوند.

گهرزمین سال ۱۳۹۵ به‌طورجدی بحث بومی‌سازی را آغاز کرد و ویژگی متفاوت آن ازجمله قابلیت ریسک‌پذیری بالای مدیران موفقیت را برای این مجموعه به ارمغان آورد.

وی با تاکید بر اهمیت توجه به بومی‌سازی اظهار کرد: بومی‌سازی روش و مکانیسم دستیابی به فناوری و تولید محصول با تکیه بر توانمندی‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری موجود در کشور است. این مفهوم که در ابتدا در نهادهای خاص کشور با دستور رهبر معظم انقلاب مورد توجه قرار گفت، تنها شامل مهندسی معکوس نمی‌شود بلکه دستیابی به توانمندی فناوری و تولید محصول را نیز در برمی‌گیرد.

زهرودی با اشاره به تفاوت‌های میان بومی‌سازی و کپی‌سازی گفت: در کپی‌سازی هرچند ممکن است قطعه ساخته شود اما فناوری ایجاد نمی‌شود، درحالی‌که بومی‌سازی شامل فناوری و تولید محصول است. دراین‌بین روش مهندسی معکوس نیز یک روش میان‌بر است که با کمک آن به دنبال رسیدن به محصول و فناوری هستیم.

مدیر مهندسی معکوس و بومی‌سازی شرکت سنگ‌آهن گهرزمین تاکید کرد: از میان روش‌های دستیابی به فناوری نیز روش تحقیق و توسعه مهم‌ترین و بهترین راه است که ما را به طراحی محصول می‌رساند. او با اشاره به نقش دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها در رشد بومی‌سازی گفت: تحقیق و توسعه به‌عنوان مهم‌ترین راه از دانشگاه آغاز می‌شود. امروز ترکیبی از مهندسین جوان کارکشته و باتجربه، بومی‌سازی را در گهر زمین پیش می‌برند.

بومی‌سازی با ساخت لوله‌های ضدسایش

سینا سالاری، کارشناس بومی‌سازی شرکت گهر زمین در ادامه این کارگاه تخصصی اظهار کرد: پروژه‌هایی که از سال ۱۳۹۵ در واحد بومی‌سازی گهرزمین انجام‌شده است در حوزه‌های مختلف ازجمله خردایش و تعمیرات برای رشد بومی‌سازی بوده است.

به دنبال آن هستیم تا برنامه‌های سال ۱۳۹۹ را در راستای توسعه بومی‌سازی و در جهت سیاست‌های استان کرمان پیش ببریم.

کارشناس بومی‌سازی شرکت گهر زمین به پروژه‌های این شرکت در حوزه خردایش ( پایپینگ) اشاره کرد و گفت: پروژه‌های ما در بخش خردایش به ۲ دسته ساخت لوله‌های ضدسایش و پمپ‌های انتقال تقسیم می‌شوند که شاخص‌ترین آنها ساخت لوله‌های ضد سایش است.
او با اشاره به مشکلاتی که قبل از بومی‌سازی در کشور وجود داشت، ادامه داد: یکی از معضلات مجموعه‌های معدنی عمر و عملکرد پایین لوله‌ها بود.

متاسفانه بعد از ۵۰ ساعت کار لوله‌ها دچار فرسایش و تخریب می‌شدند. کامپوزیت روسی، بهترین برند لوله‌هایی بود که از خارج وارد کشور می‌شدند و حدود ۵۰۰ ساعت کارآیی داشت ولی با اقدامی که در داخل کشور صورت گرفت توانستیم در مجتمع بنی‌هاشم دورود لوله‌های ضدسایشی را بسازیم که حدود ۲۰۰۰ ساعت یعنی ۴ برابر خارجی کار کند. او همچنین تاکید کرد: با طراحی مهندسین داخلی عملکرد و طول عمر پمپ‌های انتقال تا حدود ۴ برابر افزایش پیدا کرد، ضمن اینکه میزان هزینه‌ها نیز به‌شدت کاهش یافت. سالاری با اشاره به تجهیزات حوزه خردایش گفت: دو تجهیز اساسی در خطوط کنسانتره ایجادشده که شامل آسیاب غلتکی و گلوله‌ای است.

پروژه‌ای را از سال ۹۵ یعنی از بدو تاسیس بومی‌سازی گهرزمین آغاز کردیم که در ۴ فاز ازجمله ساخت قطعات، تایر، سیستم یاتاقان‌بندی تعریف شد. میزان کارهای مهندسی این پروژه حدود ۲۰ هزار نفر ساعت در یکی از واحدها و میزان جلوگیری از خروج ارز برای ساخت یک مجموعه حدود ۲ میلیون یورو در سطح شرکت و ۲۰ میلیون یورو در سطح ملی بوده است. او همچنین با اشاره به پروژه دیگر مجموعه گهرزمین در خصوص ساخت پوسته بال میل گفت: این پروژه در سه فاز طراحی، تولید داخل ورق‌های فولادی و ساخت پوسته توسعه پیدا کرد.

تمامی این فازها توسط مهندسین داخلی انجام‌شده است. هرچند به دلیل وجود تحریم‌ها امکان تامین ورق‌های فولادی از خارج از کشور نبود اما با مشارکت پیمانکاران داخلی توانستیم آنها را بسازیم. او ادامه داد: درحال‌حاضر کار ساخت پوسته رو به اتمام است و تا سال آینده برای نخستین بار در کشور شاهد ساخت و اتمام پوسته بال میل با ابعاد ۵.۵ متر قطر و ۱۲ متر طول خواهیم بود.

بومی‌سازی قطعات استراتژیک
سینا کمالی، کارشناس بومی‌سازی در هلدینگ ولکان صنعت سپاهان با معرفی این شرکت اظهار کرد: ما در حوزه تحقیق و توسعه سرمایه‌گذاری و فعالیت‌های زیادی داشته و توانسته‌ایم قطعات استراتژیکی را در زنجیره فولاد بومی‌سازی کنیم.

کارشناس بومی‌سازی در هلدینگ ولکان صنعت سپاهان با اشاره به توانمندی‌های این هلدینگ در حوزه بومی‌سازی ادامه داد: برای نخستین بار توانسته‌ایم پمپی را که قبلا ساخت کشور آلمان بود، بومی‌سازی کنیم. در خاورمیانه تنها ۴ مورد از این پمپ‌ها وجود دارد و ما نیز در واحد تحقیق و توسعه به نتایج مطلوبی رسیده‌ایم. توانسته‌ایم قطعات نرمال را به شکل کامل بومی‌سازی کرده و به‌صورت داخلی تولید کنیم.

همچنان در مجموعه گل‌گهر مطالعاتی را انجام می‌دهیم تا بتوانیم زنجیره بومی‌سازی را کامل کنیم. کمالی با اشاره به مشکلات سر راه تولید در شرایط تحریم گفت: یکی از شاخصه‌های اصلی پیشرفت و توسعه پایدار در هر کشوری تولید ناخالص ملی است، در این روند نباید بگذاریم ارز از کشور خارج شود. ما باید تلاش کنیم بارونق صادرات ارز را وارد و از خروج آن جلوگیری کنیم. دراین‌بین یکی از رسالت‌های شرکت ولکان صنعت ورود ارز به کشور است و تا جایی که بتواند سعی کرده بر این مهم پافشاری کند.

کارشناس بومی‌سازی در هلدینگ ولکان صنعت سپاهان در پایان با اشاره به مشکلات موجود در حوزه تولید و خودتحریمی‌ها گفت: این مسئله آن‌قدر فشار بر تولیدکننده را افزایش داده که کار را ناممکن و دشوار ساخته است. این در حالی است که تولیدکننده‌ها به حمایت‌های ضمنی و عملی نیاز دارند تا بتوانند به کار خود ادامه دهند.

سیرجان نیازمند محل دائمی برای نمایشگاه
عبدالله نجیب، فعال نمایشگاهی نیز درباره اهمیت توسعه فولاد سخن گفت و اظهار کرد: توسعه فولاد اثر عمده‌ای بر اقتصاد خواهد داشت که شامل تامین ارز کشور و افزایش درآمدهای عمومی و اشتغال در شهرستان سیرجان و استان کرمان است.

اشتغال غیرمستقیم و توسعه صنایع پایین‌دستی ازجمله دستاوردها در توسعه فولاد است. این فعال نمایشگاهی با اشاره به اهمیت برگزاری نمایشگاه در سیرجان گفت: سیمکس ۲۰۲۰ فرصت حضور را برای تمام صنایع فولادی استان کرمان و سیرجان فراهم کرده است. برگزاری این نمایشگاه در سیرجان موجب پویندگی صنایع و برآیند آن امضای قراردادهای اقتصادی است.

نجیب با اشاره به اینکه نمایشگاه سیمکس به نحو شایسته‌ای برگزارشده است، از برگزاری آن در فضای دانشگاه آزاد انتقاد و بیان کرد: به‌عنوان برگزارکننده ۱۳ ساله نمایشگاه‌های تخصصی باور دارم این نمایشگاه به نحو مناسبی برگزار شد اما تامین محل نمایشگاه بین‌المللی برای سیرجان الزامی است.

بخش خصوصی برای ساخت نمایشگاه بین‌المللی اظهار علاقه کرده است و امیدوارم در آینده به‌جای اینکه نمایشگاه در فضای دانشگاه برگزار شود یک محل دائمی برای آن فراهم شود.


کد مطلب: 49144

آدرس مطلب: http://www.minews.ir/fa/doc/news/49144/گل-گهر-دنبال-تکمیل-زنجیره-بومی-سازی

ماین نیوز
  http://www.minews.ir