گروه معادن زغال‌سنگ
 
برای نخستین بار در ایران؛
بهره‌برداری از پروژه CDQ آغاز شد
گروه معادن >زغال‌سنگ - روز سه شنبه دهم دی ماه 98 مراسم بهره برداری از پروژه خنک سازی کک متالورژی به روش خشک (CDQ) با حضور علی اصغر پورمند، مدیرعامل میدکو و با همراهی صادق زاده فرماندار شهرستان زرند و هیات همراه آغاز شد.
 
به گزارش ماین نیوز، در این مراسم پورمند با برقراری تماس تلفنی با مجید قاسمی، مدیرعامل بانک پاسارگاد و رئیس هیات مدیره میدکو آغاز بهره برداری از این پروژه را اعلام کرد.

قاسمی با تبریک اتمام این پروژه گفت: به تمام کسانی که در ایجاد و راه اندازی این پروژه نقش داشتند خدا قوت می گویم و خدا را شاکرم که توانستیم گامی بزرگ برای حفظ محیط زیست برداریم.

رئیس هیات مدیره میدکو تصریح کرد: وقتی در راه خدمت به مردم گام برداریم خداوند به کارمان برکت می دهد و این نکته که با راه اندازی این پروژه در کنار حفظ محیط زیست ۱۴ مگا وات برق هم تولید می شود، نمونه ای از همین برکتی است که خداوند به کار در راه خدمت به مردم می دهد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد گفت: امروز در حضورشما عزیزان با استمداد از خدواند متعال در راستای خدمت بیشتر به مردم و با زمزمه ذکر صلوات خاصه امام رضا (ع) برگ زرین دیگری از افتخارات میدکو و زیسکو ورق می خورد.

پورمند در سخنرانی خود ضمن تشکر از همراهی قاسمی گفت: بنده شاهدم که یازده سال است که دکتر قاسمی پا به پای ما برای به ثمر رسیدن این پروژه ها تلاش کرده اند.

وی تصریح کرد، طی برنامه ریزی های انجام شده قرار است در سال 98 سلسله پروژه های میدکو به بهره برداری برسد و امروز سومین پروژه هلدینگ که بهره برداری از سامانه خنک سازی کک در شرکت فولاد زرند ایرانیان است آغاز می شود.

پورمند تاکید کرد: CDQ پروژه ای صرفا زیست محیطی با ظرفیت خنک کنندگی ۸۰۰ هزارتن کک است که ۱۴ مگا وات برق هم تولید می کند.

پس از آغاز عملیات بهره برداری از کارخانه CDQ فرماندار شهرستان زرند طی سخنانی با تشکر از تلاشگران هلدینگ میدکو گفت: در این شرایط سخت که کشور درگیر جنگ اقتصادی است تلاش جهادگرانی چون شما که با تکیه بر جوانان و نخبه های کشورمان و با راهنمایی مدیران باتجربه، برای عزت ایران تلاش می کنید قابل ستودن است.

صادق زاده افزود: تلاش شما نشان داد که برای پیشرفت ایران اسلامی باید از بخش خصوصی حمایت کرد و من از همه شما عزیزان به خصوص از سردار سازندگی میدکو، دکتر پورمند و مهندس سهراب نژاد که برای به نتیجه رسیدن این مجموعه بزرگ تلاش کرده اند تشکر می کنم.

وی افزود: من دست شما را می بوسم و به این بوسه افتخار می کنم زیرا حضور مجموعه شما نه تنها در رونق و شکوفایی اقتصادی فرهنگی و ورزشی شهرستان زرند محسوس بوده که در استان هم تاثیر زیادی داشته و خواهد داشت و بهره برداری از پروژه سی دی کیو که نشان از توجه ویژه شما به حفظ محیط زیست است، هم قابل تقدیر است.

فرماندار شهرستان زرند تصریح کرد: این مجموعه بزرگ افتخاری برای ما زرندی ها است، ما همیشه در خدمت این مجموعه خواهیم بود تا شاهد شکوفایی بیشتر شهر زرند و استان کرمان باشیم.

این پروژه که برای نخستین بار در ایران اجرا شده است کک متالورژی را با استفاده از گاز خنثا خنک می کند. در این فناوری سبز با توجه به حذف آب از فرایند خنک سازی کک علاوه بر صرفه جویی زیاد در مصرف آب و انتشار آلاینده های هوا امکان بازیابی انرژی حرارتی فراهم شده است.

تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۲
کد مطلب: 49047